Her er Academy Awards 2018-nominasjonene

Meld deg på KINOMAGASINETs nyhetsbrev

Vi sender ut nyhetsbrev med jevne mellomrom

Guillermo del Toros The Shape of Water har fått hele tretten nominasjoner til Oscar (Academy Awards)-priser 2018.

Filmen har norgespremiere 23.02.2018. I kategorien beste film må del Toros film kjempe mot andre kinoaktuelle filmer som Darkest Hour, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri og The Post, samt allerede lanserte Dunkirk og noen flere.

Årets utdeling er den 90-ende i rekken og foregår på Dolby Theatre i Hollywood, Los Angeles, California i USA, søndag 4. mars 2018. Jimmy Kimmel vil også i år være konferansier.

Nominasjonene ble offentliggjort tirsdag 23. januar 2018, av Tiffany Haddish og Andy Serkis.

Regissør Guillermo del Toro (t.h) og KINOMAGASINETs redaktør John Berge (t.v.). Foto: Sigurd Moe Hetland


 

https://youtu.be/caCdf94Blfw

Oscar er kallenavnet på den prestisjetunge filmprisen The Academy Awards. Den gylne statuen har kallenavnet «Oscar».

Prisen deles ut hvert år i Hollywood av det amerikanske filmakademiet Academy of Motion Picture Arts and Sciences, ofte bare forkortet til Akademiet. Første gang prisen ble delt ut var i 1929. Det er nå 24 ulike priser som deles ut.



HER ER DE NOMINERTE:

Beste mannlige hovedrolle:

Timothée Chalamet – «Call Me by Your Name»
Daniel Day-Lewis – «Phantom Thread»
Daniel Kaluuya – «Get Out»
Gary Oldman – «Darkest Hour»
Denzel Washington – «Roman»

Beste mannlige birolle:

Willem Dafoe – «The Florida Project»
Woody Harrelson – «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»
Richard Jenkins – «The Shape of Water»
Christopher Plummer – «All the Money in the World»
Sam Rockwell – «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»

Beste kvinnelige hovedrolle:

Sally Hawkins – «The Shape of Water»
Frances McDormand – «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»
Margot Robbie – «I, Tonya»
Saoirse Ronan – «Lady Bird»
Meryl Streep – «The Post»

Beste kvinnelige birolle:

Mary J. Blige – «Mudbound»
Allison Janney – «I, Tonya»
Lesley Manville – «Phantom Thread»
Laurie Metcalf – «Lady Bird»
Octavia Spencer – «The Shape of Water»

Beste animasjonsfilm:

«The Boss Baby»
«The Breadwinner»
«Coco»
«Ferdinand»
«Loving Vincent»

Beste regi:

Christopher Nolan – «Dunkirk»
Jordan Peele – «Get Out»
Greta Gerwig – «Lady Bird»
Paul Thomas Anderson – «Phantom Thread»
Guillermo del Toro – «The Shape of Water»

Beste dokumentarfilm:

«Abacus: Small Enough to Jail»
«Faces Places»
«Icarus»
«Last Men in Aleppo»
«Strong Island»

Beste kortdokumentar:

«Edith+Eddie»
«Heaven is a Traffic Jam on the 405»
«Heroin(e)»
«Knife Skills»
«Traffic Stop»

Beste fremmedspråklige film:

«A Fantastic Woman» – Chile
«The Insult» – Libanon
«Loveless» – Russland
«On Body and Soul» – Ungarn
«The Square» – Sverige

Beste sang:

«Mighty River» fra «Mudbound»
«Mystery of Love» fra «Call Me by Your Name»
«Remember Me» fra «Coco»
«Stand Up for Something» fra «Marshall»
«This is Me» fra «The Greatest Showman»

Beste film:

«Call Me by Your Name»
«Darkest Hour»
«Dunkirk»
«Get Out»
«Lady Bird»
«Phantom Thread»
«The Post»
«The Shape of Water»
«Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»

Beste adapterte manus:

«Call Me by Your Name»
«The Disaster Artist»
«Logan»
«Molly’s Game»
«Mudbound»

Beste originalmanus:

«The Big Sick»
«Get Out»
«Lady Bird»
«The Shape of Water»
«Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»

Beste klipp:

«Baby driver»
«Dunkirk»
«I, Tonya»
«The Shape of Water»
«Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»

Beste filmfotografi:

«Blade Runner 2049»
«Darkest Hour»
«Dunkirk»
«Shape of Water»
«Mudbound»

Beste kostymedesign:

«Beauty and the Beast»
«Darkest Hour»
«Phantom Thread»
«The Shape of Water»
«Victoria & Abdul»

Beste sminke og hår:

«Darkest hour»
«Victoria & Abdul»
«Wonder»

Beste originalmusikk:

«Dunkirk»
«Phantom Thread»
«The Shape of Water»
«Star Wars: The Last Jedi»
«Three Billboards Outside Ebbing, Missouri»

Beste produksjonsdesign:

«Beauty and the Beast»
«Blade Runner 2049»
«Darkest Hour»
«Dunkirk»
«Shape of Water»

Beste animerte kortfilm:

«Dear Basketball»
«Garden Party»
«Lou»
«Negative Space»
«Revolting Rhymes»

Beste kortfilm:

«DeKalb Elementary»
«The Eleven O’clock»
«My Nephew Emmett»
«The Silent Child»
«Watu Wote / All of us»

Beste lydklipp:

«Baby Driver»
«Blade Runner 2049»
«Dunkirk»
«The Shape of Water»
«Star Wars: The Last Jedi»

Beste lydmiks:

«Baby Driver»
«Blade Runner 2049»
«Dunkirk»
«The Shape of Water»
«Star Wars: The Last Jedi»

Beste visuelle effekter:

«Blade Runner 2049»
«Guardians of the Galaxy vol. 2»
«Kong: Skull island»
«Star Wars: The Last Jedi»
«War for the Planet of the Apes»

Meld deg på KINOMAGASINETs nyhetsbrev

Vi sender ut nyhetsbrev med jevne mellomrom