• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINOBRANSJEN

Onyx Cinema LED på plass i Paris

Paul Maloney, Business Development Manager Cinema fra Samsung (t.v.) og Pascal Mogavero, visepresident i Eclair. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Onyx Cinema LED på plass i Paris
John Berge
11. november 2018

EclairColor HDR Onyx Cinema LED

7. november 2018 inviet Eclair sin nye EclairColor HDR Onyx Cinema LED-sal på sitt hovedkontor i Vanves i Paris.

KINOMAGASINET ble invitert til innvielsen. Våre reise- og oppholdsutgifter ble betalt av Eclair | Ymagis Group.

 

PARIS: Eclair og Samsung har nå åpnet den første post-produksjons miksekinoen med Onyx-skjerm. Neste steg for LED-skjermene er større versjoner beregnet for større kinosaler og muligens et samarbeid med Dolby.

Samsungs kinoskjerm, som de kaller Onyx, finnes nå fem steder i Europa.

7. november 2018 ble den nye kinosalen hos Eclairs kontor i Vanves i Paris innviet, og det er fungerende kinosaler med Onyx i Wien i Østerrike, Zürich i Sveits, og Stuggart og Frankfurt i Tyskland.

Onyx-salen i Paris er den aller første i en miksekino i Europa. Den eneste andre i verden finnes i Los Angeles.

Skjermen i Paris er på 228″, dvs. 5,2 meter, og tilbyr 2K. Den har ikke 3D.

De to andre størrelsene pr. dags dato er 455″ (10, 3 m.) og 607″ (14 m.) Disse har 4K.

Kilder på eventet til Eclair opplyser at det nå jobbes med større modulsammensetninger av LED-skjermene, slik at det kommer trolig 17 og 20-25 meter store oppsett. Det må til for mellomstore/store kinosaler. Men ingenting er offisielt og bestemt ennå.

– Dette er vårt nye flaggskip-jobbmiljø. Eclair har 111 år med erfaring, og har vært en innovatør hele tiden, og nå er vi en del av Ymagis-gruppen. De er elleve år gamle, forteller verten, Pascal Mogavero, visepresident i Eclair.

Eclair inngår samarbeid med Samsung om deres Onyx-system

Pascal Mogavero, visepresident i Eclair. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

De siste årene har selskapet satset hardt på sitt High Dynamic Range-system, EclairColor. Det finnes ingen standard i kinobransjen for HDR (High Dynamic Range), og Eclair Color er et av de få alternativene (i tillegg til Dolby Vision).

Eclair-sjefene mener at det er vanskelig å se forskjell på 2K og 4K, og ikke lett å markedsføre, men at EclairColor gir en tydelig kvalitetsforskjell.

EclairColor brukes i remasteringen før kinolanseringene og installeres i hardware. HDR-systemet gir merkbart bedre farger, kontrast og et solid sortnivå. Avspilt på en Onyx-skjerm kontra selv de beste laserprojektorene viser målinger at Onyx slår disse i sortnivå.

Vi fikk demonstrert dette til det fulle på Onyx-skjermen, med side-ved-side visninger av innhold med og uten Eclair Color.

I demo-reelen var også What Happened To Monday/Seven Sisters, Tommy Wirkolas film. Andre filmer var Valerian and the City of a Thousand Planets og The World Is Yours, med flere.

Pt. støtter både Sony og Barco systemet EclairColor, og Onyx, selvsagt.

– Samsung tok kontakt med oss. De elsket EclairColor-standarden. Vi komplementerer hverandre og vil overbevise bransjen om viktigheten av HDR. Nå er det tide for neste steg! HDR vil bli den nye standarden i de kommende årene – slik farge ble standard mot svart/hvitt-filmer, sier Pascal Mogavero med stor entusiasme overfor KINOMAGASINET.no.

Céderic Lejune er Eclairs visepresident innen teknologi og innovasjon. Her foran inngangen til Onyx-salen i Paris. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

Céderic Lejune er Eclairs visepresident innen teknologi og innovasjon. Han er til daglig basert i filmbyen Los Angeles, men var tilstede på Europa-lanseringen av Onyx Cinema LED-miksekinoen.

Lejune sier at han er med i gruppen som jobber med en kommende HDR-standard, og at Eclair ønsker den velkommen.

Lejune kan også fortelle at det er blant annet Netflix og Amazon som har «pushet studioene» med hensyn til både HDR og 4K.

Innen hjemmekino er det flere HDR-standarder, med Dolby Vision og HDR10 (og snart HDR10+) som de største. Og nylig ble 8K lansert.

Hvorfor kinobransjen «henger etter» vil ikke Lejune svare på, men han er soleklar i sin mening om forbrukerelektronikkmarkedet.

– 8K er ikke kinobransjen klar for, så det ser vi ikke det med det første. Når det gjelder hjemmemarkedet, så er elektronikkfirmaene desperate for å selge nye ting. De lager mange TV-er, og da trenger de å levere noe nytt. De tvinger teknologien på folk, mener Céderic Lejune.

– Det vi prøver å få til her er et nytt paradigmeskifte med HDR. Det som har skjedd de siste årene med 4K og HDR i hjemmekinodelen er at de hadde bedre bilder – for første gang – på TV-er enn kino. Det vi vil er å bringe tilbake «helteversjonen» på kinoene. Det er viktig for hele kinobransjen, sier han videre.

Kinoveggen til Samsung har fått navn: Onyx

Alle digger kinoskjermene, men prisene må ned

Céderic Lejune inne i Onyx-salen i Paris. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

Samsungs mann på eventet var briten Paul Maloney, Business Development Manager Cinema.

– Det vi viser på Onyx er ikke et videobilde eller et projisert kinobilde – det er noe nytt! Folk har Netflix med HDR hjemme. De er vant til det. Og med Eclair Color tror vi folk vil begynne å se verdien av dette, sier Maloney.

En utfordring med Onyx er at skjermen, i motsetning til et perforert lerret, ikke kan gi senterlyden fra midten. Derfor er det nå et samarbeid med JBL. De kaller det Sculpted Surround Sound. Lyden kommer fra høyttalere over lerretet, men er digitalt manipulert med psykoakustikk så det skal fremstå som det kommer fra midtpartiet. Oppsettet er en tradisjonell 7.1.-sal, men det er forbedringer på gang.

– Kan det kombineres med Dolby Atmos? Vi venter spent, og vet at Dolby Atmos tester dette nå, får vi vite.

(PS! Eclair viste oss også rundt i sine lokaler og vi fikk vite mer om restaureringen av filmer i 4K og 6K. Meget spennende. Det viste seg, ikke så rart, at mange av de ansatte var filmsamlere. Denne reportasjen kommer senere.)

Nå kommer en ny DCI-standard: HDR Cinema

Og hva skjer videre? Utvikleren Céderic Lejune peker på Higher Frame Rate og en ny, forbedret 3D som neste store utviklingstrekk. Onyxs DCP-avspiller kan per dags dato vise 60 bilder i sekundet.

– Jeg er enig i at neste generasjon 3D må ha 4K, men da må alle kinoene endre systemene sine, slår han fast. Og det ligger i luften at dette ikke skjer med det første, nå som laserprojektorer og kinoskjermene (også fra andre merker enn Samsung) kommer for fullt.

Ymagis lanserer EclairColor

CinemaCon 2018: Stadige laserforbedringer – og LED-skjermene imponerer fortsatt

Paul Maloney, Business Development Manager Cinema fra Samsung. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

En del av Ymagis-gruppen er også CinemaNext. I korte trekk byr enhetene på dette:

Eclair: Post-produksjon, kinofilmlevering, digital distribusjon, authoring av VOD/Blu-ray/4K m.v., restaurering av filmer.
CinemaNext: kinotjenester, salg av varer, reparatører, software, NOC etc. (Med norsk samarbeidspartner – Kino & AV Teknikk.)
Egen avdeling: VPF

Eclair deler ut ny digitalboks gratis til norske kinoer

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOBRANSJEN
11. november 2018
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden
  • Eclair inngår samarbeid med Samsung om deres Onyx-system 24.09.2018
  • Kinoveggen til Samsung har fått navn: Onyx 09.05.2018
  • Samsung lanserer 3D Cinema LED 08.02.2018
  • Verdens største kinokjede går for Samsung Cinema LED 08.02.2018
  • Samsungs LED-skjerm godkjent av DCI 15.05.2017
  • Eclair deler ut ny digitalboks gratis til norske kinoer 29.08.2018

Siste saker fra KINOBRANSJEN

KINOMAGASINETs vårutgave

admin13. mai 2022
Les mer

Dramatisk kinonedgang, men Lange flate ballær 3 løfter ellers svakt norsk kinofilmbesøk

admin10. mai 2022
Les mer

Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.

John Berge22. april 2022
Les mer

70-årig bransjeveteran takker for seg med ny lærebok

John Berge19. januar 2022
Les mer

Slik gikk det med julens nye kinofilmer

John Berge13. januar 2022
Les mer

For første gang på fire år fikk tre filmer 18-års aldersgrense for kinovisning

admin4. januar 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Villmenn
    ANMELDELSE21. april 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.
    KINOBRANSJEN22. april 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Fyrte løs med popcornregn under Den store kinodagen 2018
NFK-direktøren: Merker godt konkurransen fra ODEON i Ålesund