• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: 65
    • Anmeldelse: Boy From Heaven
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

ODEON Oslo er verdens første 5G-kino

Fra venstre: Ivar Halstvedt, CEO i ODEON Kino AS, samferdselsmininister Jon Georg Dale og Abraham Foss, CEO i Telia Norge teller ned til premieren på Norges første 5G-kino. Foto: Telia Norge.
ODEON Oslo er verdens første 5G-kino
John Berge
13. desember 2018

5G er på alles lepper innenfor mobilt bredbånd og blir det «store» i 2019 og 2020. Nå er ODEON Oslo testpilot for et prøvenett fra Telia, i Nydalen i Oslo.

Med samferdselsminister Jon Georg Dale til stede ble Norges første bedrift med 5G-nett offisielt åpnet onsdag 12. desember 2018. Faktisk med verdens første 5G-sending.

– ODEON Oslo blir verdens første 5G-kino, og det synes vi er veldig spennende. Vår allerede høyteknologiske kino tar nå steget inn i fremtiden, og det er vi stolte av, sier Ivar Halstvedt, administrerende direktør i ODEON Kino AS, i en pressemelding.

I et videointervju med itavisen.no forteller Halstvedt at 5G-nettet «vil gi kinokvalitet», f.eks på direkteoverføringer fra ODEON i London i forbindelse med premierer. Nåværende sendinger kan i dag gi striper og hakk, sier Halstvedt.

– Kinoene i Norge var de første i verden som ble digitaliserte. Vi er kommet langt, men er avhengig av teknologipartnere på alt, sier Halstvedt i videointervjuet. Han beskriver ODEON Oslo som den «mest høyteknologiske kinosenteret i verden», og viser til at alle saler har laserprojektorer, Dolby Atmos og uperforerte lerreter

Telias 5G-testnett kommer både ODEON Oslo og kundene til gode (med en kommende 5G WiFi-sone).

Det er i løpet av 2019 at filmene som leveres til ODEON Oslo skal lastes ned via Telias 5G-nett.

Pr. dags dato leveres Internettet til ODEON Oslo via fiber. Der har de en 100/100 Mbps-linje. De tester nå å kjøre det via mobilnettet. Hva linjen blir der over tid og hvor mye som skal være opp og ned er det opp til Telia å vurdere, men ODEON Oslo har testet helt opp i 2.200 Mbps.

Spillefilmene varierer i størrelse fra 50-500 GB avhengig om det er 2 eller 4K, to kanal, 5.1, 7.1 eller Dolby Atmos.

ODEON Oslo opplyser at de ikke har fått testet tiden ned via 5G – og det er da også avhengig av kapasitet ut fra server i andre enden der de henter filene fra.

 

Fra venstre: Ivar Halstvedt, CEO i ODEON Kino AS, samferdselsmininister Jon Georg Dale og Abraham Foss, CEO i Telia Norge teller ned til premieren på Norges første 5G-kino. Foto: Telia Norge.

5G er altså neste generasjons mobilnett, og det er ikke «bare» en oppskalert versjon av dagens 4G-nett. Det blir selvsagt raskere, men i 5G-teknologien ligger det nyheter i form av dynamiske, programmerbare komponenter. 5G gir enorme muligheter for digitalisering av alle typer industrier og virksomheter. Helt fremst i løypa ligger ODEON kino, som blir verdens første 5G-kino.

– Utrullingen av 5G er en viktig satsing for regjeringen, og vårt mål er at Norge skal ligge i fremste rekke i å ta i bruk ny teknologi. Funksjonaliteten og hverdagen til folk blir enklere når 5G-tjenester blir tilgjengelig og det er et stort forretningspotensiale i teknologien, sa samferdselsminister Jon Georg Dale.

I 2019 kommer de første mobiltelefonene som er 5G-kompatible, og annet elektronisk utstyr. Nye enheter, som sensorer i omgivelser, maskiner og klær, vil bli koplet til 5G-nettet. Teknologien utvikles gradvis gjennom forsking og innovasjon, deretter i de internasjonale standardiseringsorganisasjonene. Radiobaserte elementer må sikre seg høvelige frekvenser, som for dagens 4G eller Wi-Fi. Men også nye høye frekvenser, såkalte millimeterbølger, vil bli tatt i bruk. Med disse frekvensene kan en levere kapasitet på flere titalls Gbit/s.

Standardiseringsprosessen vil ta noe tid, men en tidlig versjon av noen 5G-elementer kommer nok før 2020, og den første komplette 5G-standarden kanskje i 2020. Da vil også frekvensområder for 5G på millimeterbølger være valgt.

Se ITAVISENs videoreportasje herfra:

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
13. desember 2018
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden
  • Snart 200.000 solgte billetter hos ODEON Oslo 19.08.2018
  • Slik blir prisene i IMAX-salen hos ODEON Oslo 11.03.2018
  • Førsteinntrykket: Slik blir deler av ODEON Oslo seende ut 16.03.2018
  • Olav Thon og Roar Uthaug kommer på åpningsfesten for ODEON Oslo 19.03.2018
  • ODEON Oslo selger nye kinobilletter til lavpris 20.03.2018
  • Professor tror det blir hard konkurranse når ODEON Oslo åpner 21.03.2018
  • ODEON Oslo med terningkast fem før åpningen 09.03.2018
  • Slik ser det ut foran ODEON Oslo 22.03.2018
  • Tror ODEON Oslos IMAX vil havne på verdenstoppen 22.03.2018
  • ODEON Oslo: Har fått skjenkebevilling, men publikum får (foreløpig) ikke ta med seg drikken inn i salen 26.03.2018
  • Programsjef Lars Fuglevik etter åpningen av ODEON Oslo: – Vi er veldig, veldig fornøyd! 27.03.2018
  • ODEON Oslo skal ha alkoholservering 06.12.2017
  • ODEON Oslo vil gi folk varme i stumpen 01.12.2017
  • Nå skal ODEON Oslo ansette 50 mennesker 08.12.2017

Siste saker fra KINODRIFT

Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak

admin21. mars 2023
Les mer

Kinogiganten ODEON inntar Bodø

John Berge19. desember 2022
Les mer

ODEON med «pop up»-stunt hos Oslo City

John Berge9. desember 2022
Les mer

ODEON kino mister Sarpsborg kino. Erkekonkurrenten overtar

John Berge30. november 2022
Les mer

Dette unge paret og mange andre fikk kinokvelden i Asker ødelagt. Det meldes om mye bråk på kinoer landet rundt

John Berge8. november 2022
Les mer

Slik blir nye Edda kino

John Berge21. september 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
    ANMELDELSE5. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Markerer kinonedleggelsen i Levanger med halv pris på billettene
Tester selvbetjeningskasser i kinokiosken