
Bløtkake, brus til de små og de store som ville ha, og kaffe. Og mange ballonger og gratis popcorn. Ti år etter at Verdal fikk sin egen kino ble det feiring på bursdagen.
Selv bursdagen fant sted torsdag 15. august.
– Oppstarten av ny kinosatsning i Verdal fikk en pangstart og suksessen har nå vart i ti fantastiske år, sier Eli Røthe, som er kinosjef.
– Vi hadde jubileumsuke fra mandag til selve bursdagen. Vi viste ekstra filmer på dagtid, for barn og ungdom, som fikk anledning til gjensyn med bl.a. Hobbiten, Man of Steel, Pelle Politibil, Croods og Epic. Vi hadde også Filminstituttets korfilmprogram, Kult og Kort II som gratisvisninger med fint besøk alle dager.
– På selve dagen var det førpremiere på Mormor og de 8 ungene. I forkant inviterte vi til feiring med bursdagskaker, i alt fire store kaker og mer enn nok til 200 personer. Vi hadde også en gratis visning av Jurassic Park 3D på ettermiddagen der over 150 kom for et gjensyn med filmen som i år er 20 år. Over 400 deltok på bursdagen. Vi avsluttet med førpremiere på Kick-Ass 2. Så ryddet vi opp etter feiringen og startet på de neste ti år. Glade alle sammen for det som har vært og det som skal komme.
I 2012 var det 72.000 besøkende på kinoen. De er nr. 1 i Nord-Trøndelag, sier Røthe.
– Steinkjer har økt etter at de ble digitalisert, men vi er fortsatt ca 1.000 besøkende foran, legger hun til.
Det var da Verdal kommune bestemte seg for å lage ny kino at Verdal Kino ble ny for ti år siden.
– Publikumsoppslutningen om den nye kinoen sprengte målsetting vi hadde om 40.000 besøkende pr år i filler. Vi opplevde å få det dobbelte. Verdal hadde Nord-Trøndelags minst besøkte kino før 2003. Det hadde Verdal kommune lyst til å gjøre noe med og vi i Norsk Kino inngikk avtale om å drifte kinotilbudet i kommunen. Ingen av partene har angret på det samarbeidet, forteller Røthe, og beskriver det som «et eventyr» å oppleve en slik utvikling.
– Der bare mulig å gjennomføre noe slikt uten at alle parter i et samarbeid vil at det skal lykkes. Her har alle på laget bidratt til at Verdal kino med sine to saler på hhv. 201 og 66 plasser, greier å trekke et stort publikum, ikke bare fra Verdal, men fra hele Innherredsregionen. Kinoanlegget er moderne, fleksibelt, holder høy teknisk standard og har alltid vært i forkant på kinoteknikk og dermed framstått som et førstevalg for et meget filminteressert publikum. Våre ansatte gjennom disse årene har gjort en kjempejobb med å få folk til å trives under sitt kinobesøk.
Røthe sier at Norsk Kino Verdal fortsatt skal fremstå som et førstevalg for opplevelse av film på kino.
– Vi skal fortsette med å strekke oss etter å tilby det publikum ønsker å se og innfri forventingene til hvordan en moderne og engasjert kino skal være. Kulturkino med opera fortsetter til høsten og vi vil komme med tilbud på aktuelle konserter. Vi gleder oss til fortsettelsen på det som startet for ti år siden. Dette eventyret er ennå ikke over.

Facebook
RSS