• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: 65
    • Anmeldelse: Boy From Heaven
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

Nordisk vurderer Super Ticket-test

John Amund Tønnes er direktør i Nordisk Film Biograferne. Her avbildet under CineEurope 2014 i Barcelona. Foto: Sigurd Moe Hetland ©
Nordisk vurderer Super Ticket-test
John Berge
17. juni 2014

CineEurope 2014 arrangeres i Barcelona, Spania, 16.–19. juni. Arrangør er International Union of Cinemas (UNIC).
KINOMAGASINET dekker konferansen for første gang.

BARCELONA: John Amund Tønnes om VOD og Super Ticket-planer, oppgraderinger av Oslo Kino-kjeden og den forestående navneendringen.

Nordisk Film Biograferne-direktør John Amund Tønnes satt i panelet da europeisk kinobransje diskuterte veien videre for bransjen, i «European Exhibitor Roundtable», under CineEurope 2014.

Etter paneldebatten, eller rettere sagt panelpraten da debatten var relativt fraværende, var KINOMAGASINET så heldig å få en prat med den mektigste mannen i Nordens kinobransje.

– Det er første gang jeg er i et panel her nede, forteller John Amund Tønnes til KM.

Han beskriver det som «sjov» å delta i.

– Det er gode kolleger jeg diskuterer med. Og jeg vil også gjerne ha muligheten til å påvirke oppfatningen av kinobransjen. Det er ofte en tendens til at man frykter mer enn man ser muligheter. Jeg synes vi grunnleggende skal holde fast på at vi skal markedsføre oss riktig mot spesielt unge gjester.

– En av paneldebattens deltakere erkjente at dere som bransje er konservative. På slutten ble VOD nevnt. Har kinobransjen lyst til å bli en VOD-aktør?

– Nei, det vil vi ikke. Noen har sett det som en mulighet til å tjene litt ekstra. Jeg liker Super Ticket-løsninger. Det vil vi teste ut i samarbeid med distributørene. Vi skal fokusere på det vi er gode til og jeg synes det er et spørsmål om markedsføring av våre produkter, enn det er å tjene en liten slant med en stor risiko.

– Vil du teste ut Super Ticket i nærmeste fremtid?

– Ja, ila. et års tid, med en eller annen modell vi kan se som fungerer med de lokale distributører.

– Hvordan ser du for deg en nordisk Super Ticket?

– Jeg tror vi vil teste noen filmer i samarbeid med en distributør, og at forbrukerne kjøper en digital kopi som en tilleggsytelse.

– I Canada hadde de tidligere visning av filmen, bedre seter, plakat, ekstra popcorn etc. i tillegg til digital kopi. Er det noe tilsvarende du ser for deg?

– Det kan jeg ikke svare på. Jeg tror vi må teste alle mulige modeller, fordi vi vet jo ikke hvor forbrukerne vil de neste to-tre år. Vi må hele tiden sjekke hva som virker og ikke. Det går på fordeler, ekstra ting, ekstramateriell. Alt dette må vi teste. Vi må alltid utvikle forretningen.

– Nå er det ett år siden dere kjøpte Oslo Kino. Hva slags erfaringer gjør dere nå og er dere etter planen med alt dere lovte? Hva skjer?

– I forhold til vår egen plan, er vi foran planen med mange ting.

– Kan du være litt konkret? Vi kjenner til oppgradering av Colosseum og vage planer om festival. Hva mer kan du si?

– Vi er foran planen på hele den organisatoriske del og utviklingen av forretningsmodellen. Så er vi i gang med å se på investeringsprosjektene vi fokuserer på i Norge. Vi skal ha en vesentlig høyere investeringsratio i Norge og utvikle noen av kinoene til bedre kinoer, og der er Colosseum et av eksemplene. Dette har vi planer om å utføre tidlig på høsten i år. Det er mange utfordringer, da det er et stort og dyrt prosjekt. Så om det blir i 2014 kan jeg ikke garantere. Det er også en hel del andre eksempler, med oppgradering av kinoinventar, lyd, opplevelsen av seter og consession, det skal vi arbeide mye med.

– Hvilke kinoer er det da snakk om?

– Det kan jeg ikke konkret komme inn på nå, men det er de som trenger det mest.

– Hvordan skal KinoCity Drammen passe inn i dette hele?

– Drammen vil ha sitt eget liv, fordi de er deleid av Drammen kommune. De vil drive for seg selv, men i et samarbeid med Oslo Kino. Da tenker jeg også på opprinnelige Norsk Kino og Oslo Kino. For meg er dette nå ett og samme. Ila. året skal de få et felles navn.

– Er 1. oktober datoen?

– Det er jeg ikke sikker på. Enten i høst eller senest ved årskiftet.

– Er dere blitt enige om navnet?

– Ja, det tror jeg vi er.

– I Danmark heter det Nordisk Film Biograferne. Da er det vel logisk at det skal hete det i Norge også? Men med «Kino» sist, selvsagt.

– Det er en besnærende tanke, men det er mange muligheter. Men det kan vi ikke gå ut med nå. Vi offentliggjør det når vi er klare. Det gjør vi samme dag vi skifter, vil jeg tro.

CineEurope 2014: «European Exhibitor Roundtable». Fra venstre: moderator Michael Gubbins CineEurope 2014: «European Exhibitor Roundtable». Fra venstre: moderator Michael Gubbins, Nico Simon (Utopia Group og Europa Cinemas), John Amund Tønnes (Nordisk Film Cinemas), Férnando Evole (Yelmo Cines) og Paul Heth (Karo Film). Foto: Sigurd Moe Hetland
CineEurope 2014: «European Exhibitor Roundtable». Fra venstre: moderator Michael Gubbins CineEurope 2014: «European Exhibitor Roundtable». Foto: John Berge
Relaterte sakerKinoVOD
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
17. juni 2014
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKinoVOD
  • Tønnes: «Store forventninger» 02.01.2014
  • Kinokjempene lot maskene falle 25.11.2013
  • Avgangen kom overraskende på Tønnes 12.06.2013
  • Nordisk Film Biografer vil på europatoppen 13.12.2013
  • Nordisk Film som ny Oslo Kino-eier: Stolte og ambisiøse 04.04.2013
  • Pressemeldingen fra Byrådet i Oslo og Egmont Nordisk Film 04.04.2013
  • SuperTicket fast hos Cineplex 10.10.2013
  • Tester Premium VOD i Sør-Korea 26.06.2013

Siste saker fra KINODRIFT

Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak

admin21. mars 2023
Les mer

Kinogiganten ODEON inntar Bodø

John Berge19. desember 2022
Les mer

ODEON med «pop up»-stunt hos Oslo City

John Berge9. desember 2022
Les mer

ODEON kino mister Sarpsborg kino. Erkekonkurrenten overtar

John Berge30. november 2022
Les mer

Dette unge paret og mange andre fikk kinokvelden i Asker ødelagt. Det meldes om mye bråk på kinoer landet rundt

John Berge8. november 2022
Les mer

Slik blir nye Edda kino

John Berge21. september 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
    ANMELDELSE5. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Anmeldelse: 65
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Anmeldelse: Boy From Heaven
    ANMELDELSE30. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Kinoreklame vekker oppsikt
Dro inspirerte hjem fra CineEurope