• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Annette
    • Anmeldelse: Thor: Love and Thunder
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    • Anmeldelse: Filmtyven
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

Nordisk Film Kino valgte Vista billettsystem

NYTT SYSTEM HØSTEN 2015: Jannicke Haugen, administrerende direktør i Nordisk Film Kino AS, foran dagens billettautomater. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Nordisk Film Kino valgte Vista billettsystem
John Berge
4. september 2015

Bakgrunn: Nordisk Film valgte Vista
Nordisk Film Kino og KinoSør har de siste månedene vært på jakt etter nytt billettsystem, etter at eieren av Newman besluttet å legge ned driften. En gruppe bestående av personer både fra de norske og danske kinoene har kartlagt og vurdert en rekke systemer. I Danmark bruker de Dolphin, og dette systemet ble selvfølgelig også vurdert for de norske kinoene.

Det endelige valget falt imidlertid på Vista. Dette selskapet er basert i New Zealand og har kontorer i Los Angeles, USA, London, Storbritannia og Shanghai, Kina. Selskapet ble stiftet i 1996 av Murray Holdaway. Besøk nettsiden deres her for mer informasjon.

Hasta la vista, Newman! Hos de danske Nordisk Film-kinoene har de billettsystemet Dolphin. Men da den norske avdelingen måtte velge nytt system valgte de Vista, som har en markedsandel globalt på nærmere 40 prosent.

Flere norske kinoer måtte hive seg rundt da det britiske billettsystemet Newman våren 2015 meldte at de ville slutte å vedlikeholde systemet.

Alastair Oatey hos Newman opplyste til KINOMAGASINET at de heretter skal konsentrere seg om kjernevirksomheten, som er å drive kinoer, og ikke ønsket å fortsette med utviklingen av systemet.

I Norge var tidligere Oslo Kino-kinoene brukere av systemet, Kristiansand Kino (KinoSør) – som nå er en del av NFK-familien – og Trondheim Kino.

BEST?

Adm. direktør i Nordisk Film Kino AS, Jannicke Haugen, mener at Vista er den beste løsningen og det beste systemet. «Utvilsomt», slår hun fast.

– Det er riktignok et kostbart system, men man skal vurdere prisen opp mot hvor viktig et billettsystem er for en kino. Vi er helt sikre på at dette også vil gi langsiktig, økonomisk gevinst, uttaler hun.

– Hvor stor er investeringen?

– Vi har en konfidensiell avtale med Vista, så det kan vi dessverre ikke gå ut med.

– Hvor mange andre systemer vurderte dere?

– Vi har vurdert de fleste, større systemene på verdensmarkedet. Vi hadde allerede en god oversikt, gjennom deltakelse på diverse messer i årenes løp. Basert på en overordnet vurdering valgte vi ut tre systemer som vi gikk i dybden på.

– Ble norske DX vurdert?

– DX var med i den første vurderingen, men endte ikke opp blant de tre systemene i finale-heatet.

HASTER!

Nå skal Vista implementeres på rekordtid. Haugen erkjenner at det er «mildt sagt ambisiøst» og at man går de neste månedene i møte med det hun beskriver som «skrekkblandet fryd».

Planen er å starte et pilotprosjekt hos Asker Kino nå i begynnelsen av september 2015. De øvrige kinoene skal være over på nytt system i midten/slutten av oktober.

– Det er krevende med en så kort prosjektfase. I en normalsituasjon ville vi aldri gjort det på denne måten. Alternativet er imidlertid å fortsette med Newman, der praktisk talt hele organisasjonen har sluttet. Vi opplever at risikoen for å drive videre med et system uten support er altfor høy, noe som forklarer hvorfor vi forserer dette prosjektet, sier Haugen.

MÅLET ER MINST MULIG FRUSTRASJON

Direktøren sier at kinopublikummet og medarbeiderne har vært i fokus i prosessen.

– Overfor publikum skal vi gjøre det så enkelt som mulig å dra på kino, i tillegg til at vi skal dra nytte av mulighetene som finnes i Vista til å skreddersy tilbudet for hver enkelt gjest. Samtidig skal vi ha et velfungerende system som spiller på lag med medarbeiderne, og ikke risikere mange tilfeller av nedetid og frustrasjon rundt manglende funksjonalitet.

– Hva slags nye, gode muligheter gir systemet spesifikt for dere, som dere vil benytte dere av og som kundene vil merke?

– Det er veldig mange muligheter på markedssiden, spesielt i kombinasjon med Movio som de er tett integrert med. Vi har ikke besluttet hvilke deler av den tilgjengelige funksjonaliteten vi vil benytte oss av, derfor blir det feil å trekke fram enkeltelementer.

PS: Det pågår en samtidig prosess for KinoNor-kjeden, hvor Haugesund Kino, Trondheim Kino og Aurora Kino er medlemmer. De vil ideelt sett velge det samme systemet, og hva de ender opp med avgjøres også i disse dager. Aurora har Ticket-systemet og Haugesund har norske DX. Mens Trondheim som tidligere nevnt i artikkelen altså har Newman.

Folk kjøper kinobilletter hos hos Colosseum Kino i Oslo. Arkivfoto: John Berge, KINOMAGASINET ©
foran dagens billettautomater. Foto: John Berge Vista er utviklet i New Zealand og har en global markedsandel på oppimot 40 prosent.
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
4. september 2015
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino
  • Første dag på jobben for Jannicke Haugen 02.01.2014
  • Jannicke Haugen blir ny Oslo Kino-direktør 10.10.2013
  • Nordisk Film Kino satte pris på seg selv 11.12.2014
  • Markedsfører Nordisk Film Kino 30.09.2014
  • Det nye navnet blir Nordisk Film Kino 15.09.2014

Siste saker fra KINODRIFT

«Nå må man klare seg på egenhånd»

John Berge2. august 2022
Les mer

Mer luksus – også hos Lillehammer kino

John Berge13. juli 2022
Les mer

Oslos cinematek blir som nytt til julen 2022

John Berge7. juli 2022
Les mer

Suksess for ny kino i Halden

admin12. juni 2022
Les mer

Kinosjefen ble drapstruet og en annen kinoansatt ble slått av en ungdom

John Berge25. mai 2022
Les mer

Kinoen i Alta må må holde storsalen stengt i månedsvis

John Berge18. januar 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Et skuespillerliv er over: Anne Heche død
    DØDSFALL13. august 2022
  • Magiske Olivia er borte
    DØDSFALL11. august 2022
  • NFD i gang med sin første post-korona kinofilmlansering: Kamelen på tur opp og turné med Si ingenting
    FILMLANSERING10. august 2022
  • Warner mer kinovennlige. Men digital-lanseringene skal fortsatt skje kjapt.
    FILMDISTRIBUSJON9. august 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser dc

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Stadig nye muligheter til å bli kinosjef
    LEDIG JOBB26. juli 2022
  • Ny a-ha-film kinoklar
    FILMLANSERING5. august 2022
  • De største filmnyhetene fra San Diego Comic Con 2022
    FILMPRODUKSJON29. juli 2022
  • «Full steam ahead» for Krigsseileren
    FILMLANSERING5. august 2022
  • Et skuespillerliv er over: Anne Heche død
    DØDSFALL13. august 2022
  • Magiske Olivia er borte
    DØDSFALL11. august 2022
  • NFD i gang med sin første post-korona kinofilmlansering: Kamelen på tur opp og turné med Si ingenting
    FILMLANSERING10. august 2022
  • Warner mer kinovennlige. Men digital-lanseringene skal fortsatt skje kjapt.
    FILMDISTRIBUSJON9. august 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Lillehammer Kino i gang igjen
Ti år med privatdrevet kino i Lillestrøm