
De storslagne planene om nytt kinosenter i Sandefjord i regi av Nordisk Film Kino droppes.
Det melder lokalavisen Sandefjords Blad i denne artikkelen. (Bak betalingsmur)
Det var i mars 2014 at daværende Norsk Kino – som siden ble innlemmet i Nordisk Film Kino – presenterte planene for etterfølgeren til nåværende Hjertnes Kino og Kulturhus i Sandefjord.
– Det er underkapasitet på seter i Sandefjord. Vi foreslår et bygg rett i tilknytning til Hjertnes Kino og Kulturhus, fortalte Therese Nordnes, drifts- og utviklingsdirektør hos daværende Oslo Kino AS, til KINOMAGASINET.
Selv i 2014 var prosjektet forsinket, og hadde vært gjennom to år med planlegging.
Oslo Kino presenterte planene for nytt kinobygg i Sandefjord for lokalpolitikerne i byen tirsdag 4. mars 2014.
– Er det ikke bare å sette i gang, da!? sa ordføreren etter presentasjonen, skrev lokalavisen.
Men siden har det skjedd lite og nylig fikk kulturhussjef Hans Gjerløw vite at Nordisk Film AS trekker seg fra prosjektet, skriver Sandefjords Blad.
Kinobygget hadde kino nederst og kontorer i de tre øverste etasjene. Og det er nettopp det som gjør at det ikke blir noe av. Det har vist seg vanskelig å få forpliktende utleieavtaler på resterende deler av bygget. Lokalavisen skriver at kommunen nektet å love at de skulle leie av Nordisk Film Kino, da dette ville være konkurransevridende.
– Dette er ingen bombe. Jeg har forstått at det har vært kjølig en stund. Forutsetningen for utbygger har vært å leie ut kontorlokaler. Det er vanskelig i Sandefjord, sier ordfører Bjørn Ole Gledtisch til lokalavisen.
Hjertnes Kino og Kulturhus i Sandefjord har hatt et jevnt synkende kinobesøk. Mens det i 2008 ble solgt 144.000 billetter var det nede i 87.000 i 2014.
Les mer hos Sandefjords Blad.

Facebook
RSS