
– Kinoene har aldri fått så godt betalt som nå. Vår suksess, er deres suksess, fastslår Ronny Lieblein, administrerende direktør i Media Direct Norge (MDN) fast overfor KINOMAGASINET.no.
For: Igjen er det rekordtall for kinoreklame.
Det er utsolgt, for lenge siden, ut året. Hos MDN ble de utsolgte i løpet av oktober 2018.
Og tallene for tredje kvartal 2018 er opp 49 prosent fra samme kvartal i 2017, viser tall fra IRM, institutet för reklam- och mediestatistik.
I dette kvartalet ble det solgt for 51 millioner kroner. Det er en rekordvekst, aldri før opplevd, melder IRM til Kampanje.com.
Til og med tredje kvartal er det omsatt kinoreklame for 143 millioner kroner. Det er 24,7 prosent over samme periode i 2017.
Rekordene har falt år etter år de siste årene.
I 2017 ble det solgt kinoreklame for 174 millioner kroner, i 2016 for 160 millioner kroner, i 2015 for 138 millioner kroner og i 2014 for 130 millioner kroner.
Tallenes tall er klar.
– Hvor ender markedet på i 2018?
– Et sted mellom 190-200 millioner kroner i år, er mitt estimat, sier Lieblein hos markedslederen MDN til vårt nettsted.
Forhandlingsdirektør Jarle Thalberg i GroupM sier til Kampanje at «kino har en unik posisjon»:
– Kino har fått en renessanse som mediekanal med sine gedigne formater. Tester viser at reklamebudskapene oppnår svært høy oppmerksomhet hos kinopublikummet. Folk betaler langt over 100 kroner for billetten, de setter seg ned i salen med popcorn og fester blikket på skjermen fra start til slutt. Det eneste negative jeg kan si om kinoreklame er at det tar tid å bygge dekning, men kino er en viktig del av mediemiksen for mange annonsører.
– Hvordan er det å drive med bare oppturer, Lieblein?
– Det gjelder å være sulten, orientere seg og se mulighetene. Det er viktig å prøve å se inn i fremtiden og mulighetene der. Vi har svært bra belegg, men skal sikre fortsatt vekst, sier han til KINOMAGASINET.

Ronny Lieblein er administrerende direktør i Media Direct Norge. Foto: Media Direct Norge
MDN bruker fem minutter av de tilmålte 20 tilgjengelige til sitt Kinospill.
Lieblein sier han «ikke har tro på å utvide reklamescriptet.»
– Vi ville hatt flere reklamer og høyere omsetning om vi droppet spillet, men publikum må være fokuserte. Jeg tror ikke 20 minutter mer bare reklame er veien å gå. Vi kunne tjent godt på det, men ikke på sikt – det vil ødelegge prouduktet.
– Og status for spillet?
– Nå har vi 125.000 registrerte spillere. Det er spennende for publikum!
Les også om MDN og CAPAs nye hederspriser:
Facebook
RSS