• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

NYTT OM NAVN

Her er mannen som skal kjempe for kinobransjen

Drifts- og salgsdirektør i Nordisk Film Kino, Espen Lundberg Pedersen. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Her er mannen som skal kjempe for kinobransjen
John Berge
15. februar 2022

Dette er Film & Kino

Film & Kino er en bransje- og medlemsorganisasjon for samtlige norske kommunale og private kinoer. Organisasjonen ble stiftet i 1917 under navnet Kommunale Kinematografers Landsforbund (KKL), og driver i tillegg Bygdekinoen og er hovedeier i Den norske filmfestivalen. Direktøren i Film & Kino er styreleder for festivalen.

To år etter at han ga seg i kinobransjen er Espen Lundberg Pedersen tilbake. Nå som direktør for kinoenes bransjeorganisasjon, Film & Kino.

Pedersen fylte 39 år 14. januar, og i samme periode pågikk prosessen med å finne den nye sjefen for kinoenes talerør utad.

Det var hele 34 søkere til stillingen. Blant disse en rekke profilerte personer – i og med tilknytning – til kinobransjen.

Etter det KINOMAGASINET erfarer var det en lang rekke kjente bransjeprofiler som var blant søkerne til den ettertraktede jobben, både fra privat, kommunal og statlig sektor.

Pedersen ble av ansettelsesutvalget ansett for å være den beste kandidaten. I ansettelsesutvalget satt styreleder Arild Kalvik (adm. direktør Trondheim kino), Jon Einar Sivertsen (ODEON kino) 0g Arnfinn Inderhaug (ansattes repr. Film & Kino, avd. Bygdekinoen.) Styret var enig med utvalget og gikk for deres valg. Film & Kino hyret et hodejeger-firma i jakten på den beste kandidaten.

– Det føles veldig godt og riktig. Jeg gleder meg veldig til å komme tilbake til kinobransjen, og jobbe for alle kinoene, sier Espen Lundberg Pedersen til KINOMAGASINET.no.

– Det er mange flinke folk i bransjen, og sikkert flere fra andre bransjer som har søkt, men jeg er veldig glad for valget som styret har gjort. Jeg er trygg på meg selv og hva jeg står for, at jeg skal være en god leder for organisasjonen. Jeg vil sette mitt preg på organisasjonen. Film & Kino må være en relevant organisasjon også i fremtiden, sier Pedersen. Han fremhever at kinokundene må være i fokus. – Det er de vi driver kino for, sier han.

Mandag 14. februar 2022 ble Pedersen presentert som ny direktør.

Siden 1. mars 2020 har Pedersen jobbet for strømselskapet Glitre Energi Nett, i jobben som avdelingsleder for kunde.

1. juni 2022 er han på plass hos Film & Kino i Filmens hus, og skal i en periode jobbe sammen med avtroppende leder, Guttorm Petterson, som skal gå av med pensjon.

Han ønsker å videreføre «det gode arbeidet organisasjonen i dag gjør, samtidig som at vi må se på måter vi kan videreutvikle og fornye oss på i det nye medielandskapet.»

 

«Med hele 34 søkere til stillingen hadde vi et godt utgangspunkt i prosessen med å finne ny direktør», sier styreleder for Film & Kino, Arild Kalkvik (t.h.) Påtroppende direktør, Espen Lundberg, blir her gratulert av Kalkvik. «Vi kjenner Espen som en dyktig leder og han kjenner bransjen godt», legger Kalkvik til. «Tiden i Glitre har i tillegg gitt ham verdifull erfaring med myndighetskontakt og kommunikasjon».

 

Espen Lundberg Pedersen er godt kjent med kinobransjen gjennom ulike posisjoner og verv i Norsk kinodrift, Oslo kino, Nordisk Film kino og Norske kinosjefers forbund.

Han fikk sin første jobb kinobransjen i 2006, da daværende Norsk kinodrift-sjef – Ivar Halstvedt – ansatte ham for å drive Asker kino. Espen hadde da mange års erfaring fra McDonalds, og var i gang med deltidsstudium på lysdesign på daværende Nordisk Institutt for Scene og Studio (NISS), med mål om å bli lysdesigner.

 

LES OGSÅ:

Ung veteran takker for seg i kinobransjen

Relaterte sakerForsidenKinobransjen
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
NYTT OM NAVN
15. februar 2022
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsidenKinobransjen

Siste saker fra NYTT OM NAVN

Nå blir det ledig kinosjefjobb i Kristiansand

John Berge30. november 2022
Les mer

Ny kinosjef i Lakselv

admin14. oktober 2022
Les mer

Nærmere 100 søkte på jobben. Svenske Karin fikk den.

John Berge7. oktober 2022
Les mer

«I am no longer your father!» Darth Vader-stemmeskuespilleren takker for seg

Matias Kjølstad26. september 2022
Les mer

Nå er det Robert som skal gi råd

John Berge5. juli 2022
Les mer

Bruce Willis er syk og pensjonerer seg fra skuespillerkarrieren

John Berge30. mars 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

PRO AV MAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. PRO AV MAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

Siste nyheter

  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Anmeldelse: Utama
    ANMELDELSE10. januar 2023
  • James Cameron om forskjellen på kino vs. hjemmekino
    REGISSØRINTERVJU30. januar 2023
  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Her er den nye lederen for Verdensteatret
Bruce Willis er syk og pensjonerer seg fra skuespillerkarrieren