
KINOMAGASINET besøker i tur og orden filmdistributørene som ønsker å presentere sitt repertoar for 2014 overfor kinobransjen. Først ut er SF Norge AS. Neste besøk er hos Nordisk Film Distribusjon. Ønsker du som distributør besøk av KM, kinobransjens fagblad, ta kontakt med redaktør John Berge snarest.
– Vi har veldig mange filmer i 2014, fra forskjellige leverandører. De krever mye arbeid fra vår side, da det er store filmer som skal forberedes!
Det sier leder for filmavdelingen, Åge Hoffart og markedssjef Janne Holmboe hos SF Norge AS samstemt overfor kinobransjens fagblad.
– Det har nok vært år hvor vi har hatt like mange filmer, men det er sannelig mange store titler dette året, og flere vi regner med veldig godt besøk på.
Foruten egne avtaler i Norden, har SF også avtale med Warner Bros. og MGM – og en distribusjonsavtale (ikke markedsføring) med Fox, som er inneboende hos SF Norge.
– Hvordan vil dere beskrive 2013?
– Det var et mangfold i filmene, fra Spring Breakers i den ene enden av skalaen, som fungerte veldig bra på kino, til Pacific Rim som måtte bygges opp fra ingenting, og hvor vi nådde våre mål. De omtalte seriefilmene som The Hangover part III fungerte kjempebra. Gravity ble et av høydepunktene. Hobbiten: Smaugs ødemark ga oss en frisk innspurt. Vi hadde trodd at en del av de som så nr. 1 var litt skuffet og ikke i samme grad ville se nr. 2, og at vi ville gå ned 8-10% besøk, og så endte vi likevel foran. Men det er ikke rart, det er en enda bedre film, en rollercoastermovie – en mye bedre film enn den første, mer spennende og variert.
Hoffart og Holmboe sier at jobben de gjør er lik, nesten uavhengig av hvem som produserer filmen.
– Men de amerikanske studioene har et godt underlag for strategiarbeidet.
Nytt i 2014 er avtalen med Star Media Entertainment (SME) om om kinolanseringer av deres filmer. Første film er Mark Wahlberg-thrilleren Lone Survivor, 17.01.
– Det var veldig ålright å diskutere med SME. Vi ble kjapt enig om en avtale, ikke mye frem og tilbake. Kinoavdelingen utvider med to assistenter, en i markedsavdelingen og en ny assistent for filmsjefene, forteller Hoffart.
– De norske filmene har vi et eget hjerte for, sier duoen, og derfor starter vår oppsummering av SFs kinoår med disse.
NORSKE FILMER
(Datoer i parantes er kinopremieredagen. Kommentarer fra Åge Hoffart og Janne Holmboe)
Først ut fra SF Norge er Kule Kidz gråter ikke (regi: Katarina Launing), den 10.01.
En rørende, glad og trist barne- og ungdomsfilm basert på den nederlandske boksuksessen Achtste-groepers huilen niet av Jacques Vriens.
– Dette er en nyinnspillling av nederlandsk bok, basert på sann historie. Det er en ungdomsfilm, med tema som sykdom og forelskelse. Snikvisninger viser at folk blir veldig grepet og får tårer i øynene. Alle voksne ønsker at andre voksne skal se den, så egentlig er det en film som passer alle. Her tror jeg vi har en film som blir godt mottatt av publikum og kritikere, sier Hoffart.
Karsten og Petra på vinterferie (regi: Arne Lindtner Næss), 24.02.
– Vi vet at film 1 var en stor suksess, og det er en enorm interesse for episodene på NRK, 700.000 seere per episode. Vi har sett stort salg av effekter og DVD-en. Filmen når enn høyere i aldersgruppen enn vi regnet med. Serien har hatt NRKs høyeste klikkrate. Dette er som med Hobbiten – toeren er en enda bedre film. Vi tror det kommer minst like mange på toeren på kino som eneren, som ble sett av 218.000.
Ta meg med! (regi: Per-Olav Sørensen), 07.03.
– Dette er en musikal med musikk av Jan Eggum og Halvdan Sivertsen, basert på et teaterstykke. De filmet sanglyden på settet. Det gjør at du får en nerve i sangen som er noe helt annet enn playback og noen som mimer. Dette gir mer følelser og nærhet. Her er det gode skuespillere som er artister – Marion Ravn og Magnus Grønneberg, som er dritgod til å synge. Handlingen er basert på tekstene. Vi er spente, og gleder oss veldig til å vise fram noe som aldri har vært laget på norsk før!
Glassdukkene (regi: Nils Gaup), 04.04.
– En renspekket krimthriller basert på kjente bøker, med en ringrev i registolen og Stig Henrik Hoff i en praktrolle som samisk politietterforsker. Og i tillegg en film som viser Tromsø fra en ny side i filmsammenheng.
Børning (regi: Hallvard Bræin), 13.08.
– Selv for de av oss som ikke er veldig opptatt av bil rykker det i gasspedalfoten av denne. Her er det skuespillere som tar seg vanvittig godt ut: Anders Baasmo Christiansen, Jenny Skavlan, Steinar Sagen, Sven Nordin, Henrik Mestad, Otto Jespersen, Lars Arentz-Hansen, Camilla Frey, Trond Halbo. Skavlan er en PR-maskin i seg selv, med stor respons på sosiale medier. Og i tillegg har de fått til en historie som sitter som slicks på fet asfalt!
Beatles (regi: Peter Flinth), 29.08.
– Filmen en basert på en bok av Lars Saabye Christensen som har fått mye oppmerksomhet i veldig lang tid. Med denne tror vi har en stor målgruppe. Vi tror den favner meget bredt og tror vi får med oss flere generasjoner. En storfilm!
Her er Harold (regi: Gunnar Vikene), medio oktober 2014
Komedie om Harold Lunde som, sammen med sin kone Marny, har drevet møbelforretningen «Lunde møbler» i mer enn 40 år. Men nå er det slutt – IKEA åpner sitt gigantiske møbelsenter i Åsane, og det vegg i vegg med den lille møbelbutikken til Harold og Marny. Harold mister alt han har og bestemmer seg for å ta hevn. Han skal kidnappe sin nemesis: IKEA-gründer Ingvar Kamprad.
Karsten og Petras jul (regi: Arne Lindtner Næss), 21. nov.
Tredje kapittel om Karsten og Petra, og igjen: om vi noen gang i denne bransjen kan snakke om sikre suksesser så har vi en her.
INTERNASJONALE FILMER
12 Years a Slave (31.02): – Det blir en Oscarfavoritt, vent og se på nominasjonene! En uhyre sterk historie om en fri mann som kidnappes til slaveri, og gjennomgår tolv harde år uten å kunne se eller kontakte kone og barn
LEGO filmen (14.02.): – Tror jeg blir en stor film, fordi hvem har vel ikke lekt med LEGO her i Norge? Forhåndsinteressen er kjempehøy.
– Godzilla har jeg bare sett en bitteliten bit av hos Warner i Los Angeles, men dette ser meget bra ut!
– Edge of Tomorrow med Tom Cruise ser dødsbra ut. Jeg fikk se ti minutter av den også i LA, og gleder meg til resten.
Jupiter Ascending og 300: Rise Of An Empire er også sterke titler fra Warner i vår. Senere kan vi for de minste by på Postman Pat The Movie 3D.
– Hercules, hvor Aksel Hennie spiller, tror vi kan være noe for Norge. Denne har premiere i juli
– American Hustle tror jeg blir knallbra, det samme med Dallas Buyers Club.
MGM byr også på en ny RoboCop og så har vi igjen den siste Hobbiten til jul 2014.
– I all beskjedenhet: dette blir knallbra, avslutter Hoffart og Holmboe med optimistiske smil.

Facebook
RSS