• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINOTEKNIKK

Dårlig markedsføring av Dolby Atmos

BEST I DOLBY ATMOS-MARKEDSFØRINGSTEST: SF Kino Sandvika, SF Kino Stavanger og Trondheim Kino. Men ingen markedsføring av lydssystemet hos Kristiansand Kino, Bergen Kino, Notodden Kino og Sortland Kino. Montasje: Per Mork, KINOMAGASINET ©
Dårlig markedsføring av Dolby Atmos
John Berge
26. mai 2014

Norske kinoer med Dolby Atmos:
(Antall saler i parantes – i kronologisk rekkefølge fra installasjonstidspunkt)
Kristiansand (1)
SF Kino Sandvika (1)
SF Kino Stavanger (1)
Trondheim Kino (1)
Bergen kino (1)
Notodden kino (2)
Sortland kino (1)

Kommende norske kinoer med Dolby Atmos:
Filmens hus (1)
Kvinesdal (1)
Fosnavåg (1)

Dolby Atmos gir filmskaperne muligheten til å plassere nøyaktig så mange som 128 lyder fordelt på 64 separate lydkanaler. Det er en god del flere enn konvensjonelle 5.1, 7.1 eller 9.1-baserte systemer.

Den største forbedringen med lydsystemet Dolby Atmos, foruten enda mer nøyaktig plassering av lydene, er muligheten til lyd overfra, i taket. Det gir store muligheter til mer nøyaktig å plassere lyd fra objekter som flyr forbi – som flyvefiskene i Life of Pi – eller fly, helikoptre, fugler, bølger, vind og så videre.

Kilde: KINOMAGASINET/John Berge

De har brukt store beløp på å ha landets beste kinolyd. Men flere av kinoene i Norge som har Dolby Atmos forteller ikke kundene sine om at filmene vises i lydformatet.

Dette viser en undersøkelse som KINOMAGASINET har foretatt ila. vinteren og våren.

Et eksempel er storfilmen 300: Rise of An Empire. Da vi sjekket nettsidene til landets Dolby Atmos-kinoer, var det ingen av kinoene med Dolby Atmos-saler som fortalte om at nettopp denne filmen kunne høres med den beste kinolyden.

Vi gjorde SF Kino Sandvika oppmerksom på det, da vi likevel skulle se filmen i Dolby Atmos hos dem, og da oppdaterte de nettsiden sin ila. første visningshelg.

Nylig sjekket vi storfilmen X-Men: Days of Future Past, som ifølge distributøren Fox Norway leveres i Dolby Atmos til de som har dette lydsystemet.

Situasjonen var da noe bedre. Både SF Kino Sandvika og SF Kino Stavanger forteller om Dolby Atmos tydelig på nettsidene, og det samme gjør Trondheim Kino.

Men hos Kristiansand Kino (for øvrig landets første Dolby Atmos-kino), Bergen Kino, Notodden Kino og Sortland Kino, er det ingen opplysninger om at filmen vises i Dolby Atmos.

Både Kristiansand Kino og Notodden Kino, som er de to kinoene kontaktet for en kommentar, legger seg langflate.

Nyansatt kinodirektør Kim Skarning Andersen hos Kristiansand Kino (KinoSør) sier dette har han ikke vært bevisst på.

– Hvorfor forteller du ikke kundene dine om at filmer du har på programmet vises i Dolby Atmos?

– Jeg har ikke tenkt så nøye over at det ikke står på nettsidene våre. Men det bør vi absolutt gjøre. Men jeg er usikker hvor mye effekt det har å fortelle det. Det er ikke veldig lett å forklare folk, som ikke er lydnerder, hva det er – bortsatt fra at de skjønner at det er god lyd. Det står litt generelt om Dolby Atmos på nettsidene, da.

– Forbrukerne blir i allefall ikke klar over hva det er, om du ikke forteller dem hvilke filmer som vises med Dolby Atmos?

– Vi må forklare bedre hva som er et state of the art lydsystem, fastslår Skarning Andersen.

Anita Kristiansen er ansvarlig for Notodden Kino.

– Vi skriver det i annonsene, men jeg må innrømme at det har vært lite tid til markedsføring på nett, men at jeg har hatt det i bakhodet. Men selvfølgelig må det markedsføres til kundene.

– Men nå blir det i orden, siden KINOMAGASINET minner oss på det. Man skal ikke se bort fra at det fikses ila. dagen!

En av de flinke guttene i klassen, SF Kino ved programsjef Lars Fuglevik, medgir at kjeden for inntil nylig ikke informerte om ting så bra som de nå gjør.

– Vi har savnet materiell fra Dolby. Det har også vært manglende avklaringer fra distributørene, om hva som kommer og hva vi kan forvente, siden vi ikke har vært så mange som kan kjøre Dolby Atmos. Det er fritt opp til distributøren om de ønsker å levere Dolby Atmos-lydsporet. Vi opplever en mye mer positiv innstilling til Dolby Atmos fra deres side nå. Heldigvis er det nå flere kinoer av en viss størrelse som vil ha Dolby Atmos, så nå er det mye mer på skinner. Det har vært en prosess, men ting er nå mer på plass. Nå kan jeg i stor grad forholde meg til Dolbys liste over kommende Atmos-filmer, forteller Fuglevik.

– Hva med å fortelle også om hvilke filmer som settes opp i 2K eller 4K, det ser vi ingen kinoer som gjør!

– Dette begrepet er for teknisk avansert for folk flest, mener Fuglevik.

– Men vi kan aldri informere nok, det må vi ha med oss hele veien. Det er mye vi må prioritere bort i annonser. Aldersgrense og lengde er viktigst. Vi må være selektive hva vi velger ut, men det er mye større spillerom på nettsidene og Facebook, selvsagt.

– Vil vi ha et eget EDI-nummer på Atmos-filmene, sier kinodirektør Elisabeth Halvorsen i Bergen Kino.

– Det har vi spilt inn overfor distributørene, sier hun.

– Senest i dag mandag 26. mai har vi hatt dette på agendaen, sier hun, og legger til at man nå kan se informasjonen på kinoens nettsider.

Halvorsen mener at det er viktig at informasjonen vises.

Kim Skarning Andersen er kinosjef i KinoSør AS. Foto: John Berge. Montasje: Per Mork. Kim Skarning Andersen er kinosjef i KinoSør AS. Foto: John Berge. Montasje: Per Mork.
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOTEKNIKK
26. mai 2014
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra KINOTEKNIKK

Danskene får verdens andre moderne THX-kino

John Berge8. april 2021
Les mer

Hvordan bygge kinosaler, ifølge Rolv Gjestland

John Berge5. september 2020
Les mer

Elverum kulturhus går for Dolby Atmos i begge kinosalene

John Berge27. november 2019
Les mer

Bergen kino lanserer D-BOX

John Berge9. september 2019
Les mer

Alcons med ny «immersive sound»-høyttaler

John Berge2. mai 2019
Les mer

Både Sony og Cinionic med nye PLF-format

John Berge4. april 2019
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Villmenn
    ANMELDELSE21. april 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.
    KINOBRANSJEN22. april 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Filmens hus får Dolby Atmos
OK: Ikke Dolby Atmos med det første