• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    • Anmeldelse: Filmtyven
    • Anmeldelse: Men
    • Anmeldelse: Eiffel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINOTEKNIKK

«CinemaCon bedre enn ShoWest»

Jan Eberholst Olsen, teknisk ansvarlig, kino, hos Norsk filminstitutt, inne i en av messehallene på CinemaCon 2014. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
«CinemaCon bedre enn ShoWest»
John Berge
2. april 2014

LAS VEGAS: Teknisk kinoansvarlig i Norsk Filminstitutt, Jan Eberholst Olsen, var i år på sitt fjerde CinemaCon av i alt fire arrangementsår. Han liker messen bedre enn forgjengeren, ShoWest.

– CinemaCon er den viktigste bransjemessen for meg som jobber med kinoteknikk. Det å møte leverandører face-to-face, få se og høre nye produkter og høste erfaring fra kollegaer som jobber med akkurat det samme som deg, er veldig viktig. Jeg synes CinemaCon er bedre enn sin forgjenger ShoWest.

Eberholst Olsen mener også den amerikanske messen er mer nyttig enn den europeiske:

– For oss som fortsatt jobber med analog kinoteknikk – i tillegg til dagens digitale teknologi – er CinemaCon klart å foretrekke, da messehallen har mange flere utstillere som er relevante for oss enn CineEurope.

– Hva var de mest nyttige tingene du lærte?

– Laserprojeksjon og demonstrasjoner av 3D med like lysverdier som i 2D var veldig nyttig. Utviklingen her har gått fort, selv om prisnivået foreløpig ligger utenfor rekkevidde for de fleste kinoer.

– Hva fikk du med deg av seminarer, utstillinger og slike ting?

– Jeg synes demonstrasjonene fra Christie, Dolby og Sony – i messehallen og demorommene – var veldig interessante. Barco viste fram sine nyheter i en ordentlig kino nede på et multipleks ved South Point som var veldig bra. Ikke minst 4K 2D 60 fps var spennende å se. ICTA-seminaret om «Immersive Audio» var veldig lærerikt, og en type seminar det gjerne kunne vært flere av.

– Dybdeintervjuet med Christopher Nolan var også veldig bra. Vi fikk sjeldent gode svar fra en regissør som sier rett ut at både i opptak og ved projeksjon er analog film fortsatt milevis bedre enn digital teknologi.

– Hva synes du om studiopresentasjonene i The Colosseum på Caesars Palace?

– Studiopresentasjonene kan for mange virke støyende og uinteressante, men er en viktig påminnelse at vi som kino er siste ledd i filmkjeden, det være seg blockbustere eller smalere filmer. Det er gøy når Hollywood feirer seg selv, spesielt når det gjør det med glimt i øyet. Et høydepunkt for meg var Clint Eastwood noen få meter foran meg på scenen.

Jan Eberholst Olsen oppfordrer alle kinoer, spesielt de med oppegående teknisk avdeling, til å sende sine ansatte på CinemaCon.

– Det er veldig viktig at vi som jobber i dette svært spesialiserte feltet har en møteplass for å dele erfaringer i en bransje som nå er inne i en rivende tekniske utvikling.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOTEKNIKK
2. april 2014
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra KINOTEKNIKK

Danskene får verdens andre moderne THX-kino

John Berge8. april 2021
Les mer

Hvordan bygge kinosaler, ifølge Rolv Gjestland

John Berge5. september 2020
Les mer

Elverum kulturhus går for Dolby Atmos i begge kinosalene

John Berge27. november 2019
Les mer

Bergen kino lanserer D-BOX

John Berge9. september 2019
Les mer

Alcons med ny «immersive sound»-høyttaler

John Berge2. mai 2019
Les mer

Både Sony og Cinionic med nye PLF-format

John Berge4. april 2019
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022
  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Barbariske Arnold
    FILMJUBILEUM21. juni 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    ANMELDELSE8. juni 2022
  • Kinoalliansen har startet kinoteknisk selskap
    KINOBRANSJEN3. juni 2022
  • Nå skal kinofilmdistributørene selv sette aldersgrensene
    KINOBRANSJEN10. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • Tingen fra en annen verden runder 40 år
    FILMJUBILEUM23. juni 2022
  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Barbariske Arnold
    FILMJUBILEUM21. juni 2022
  • How to Pay For College Essays Online – Fusion Personnel says:

    […] do to deter fraud? Schools need to change their…

  • Pay For a Paper and Improve Your Grades - בית ספר זרקור says:

    […] fatigue. The lack of water can result in anxiety,…

  • How to Pay For College Essays Online - Corbet Naturecraft says:

    […] cost of college https://kinomagasinet.no/who-can-write-my-essay-for-me/ essays is very similar to…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Et tilbakeblikk på digitaliseringen
Førstegangsreisende til CinemaCon