
For første gang siden 1953 vises de første norske 3D-filmene.
Det skjer i Cinemateket i Filmens hus i Oslo tirsdag 27. mai, melder Norsk filminstitutt.
– Dette er muligheten til å oppleve unike bilder i 3D fra Oslo fra 50-tallet på kino, og jeg tror mange vil synes dette er veldig spennende, forteller Anett Fondevik, informasjonsrågiver i Norsk filminstitutt overfor KM.
Hun mener dette med å se disse gamle filmene fra store begivenheter i Oslo på 50-tallet – i 3D, må være fantastisk for den voksne målgruppen, Oslo og historie-interesserte, og filmentusiaster.
Her er høydepunkter som Kong Harald som unggutt, Kong Olav, bryllupet til prinsesse Ragnhild, 17.mai feiring på 50-tallet etc.
Det er Morten Skallerud som har restaurert filmene og han vil presentere filmene, sammen med sjefsfotograf Gunnar F. Syvertsen (88), som fotograferte og regisserte disse unike kortfilmene. Det var lange køer i flere uker utenfor Carl Johan-teatret i mai 1953.
NFI har også greid å få tak i hvert fall et av kameraene som disse filmene ble tatt opp med, det vil være utstilt på scenen i forbindelse med visningen.
Da den store 3D-filmbølgen kom på 1950-tallet, var det også flere som produserte 3D-film i Norge. Filmavisens fotografer Erik Hurum og Per Cedergren lagde to tredimensjonale programmer i 1953, hvert av dem med to reportasjeinnslag. Filmfotografen Gunnar F. Syvertsen produserte et eget 3-dimensjonalt kinoprogram med reportasjefilmer som ble vist på Carl Johan Teatret i Oslo, der køene av skuelystne strakte seg langt utenfor kinoen og nedover fortauet på Karl Johans gate.
I begge tilfellene ble opptakene gjort ved hjelp av to 35mm-filmkameraer montert ved siden av hverandre, mekanisk koplet sammen for å ta opp synkront.
Filmavisens første program var ganske enkelt, med innslag om kronprinsesse Märthas ankomst til Fornebu og kunngjøringen av prinsesse Ragnhilds forlovelse med Erling Lorentzen. Det andre programmet var derimot meget velgjort, med reportasjer fra Cirkus Arnardo på Youngstorget og en besøkstur med marinefartøyet «KNM Bergen».
Gunnar F. Syvertsens program besto av tre filmer, alle tatt opp av ham selv og assistent Åsmund Revold i løpet av knappe to uker i mai 1953. Først en reportasje fra da dronning Juliana av Nederland besøkte Norge, deretter prinsesse Ragnhilds bryllup – med etterfølgende besøk på Kon Tiki-museet – og til slutt en reportasje fra 17.mai-feiringen i Oslo. Filmene inneholder mange svært gode bilder fra Oslo og omegn og lar oss oppleve steder, mennesker og tidsånd på en annerledes og spennende måte.
Facebook
RSS