
Fakta: Noah Hawley
- F. 1967 i New York, USA
- Forfatter, manusforfatter, produsent og regissør kjent for TV-seriene Fargo og Legion.
- Har skrevet bøkene «A Conspiracy of Tall Men» (1998), «Other People's Weddings» (2004), «The Punch» (2008), «The Good Father» (2012) og «Before the Fall» (2016).
- Begynte sin TV-karriere som manusforfatter og produsent for krimserien Bones mellom 2005 og 2008.
- Regidebuterer med Disneys kinofilm Lucy in The Sky med Natalie Portman og Jon Hamm. Innspillingen begynte i juni, og bare én måned før ble det klart at Dan Stevens kom om bord.
- Aktuell med den tredje sesong av tv-serien Legion, som vises på Fox.
Snart kommer den tredje – og siste – sesongen av den hyllede, psykedeliske Marvel-serien Legion. Skaper Noah Hawley har troen.
– Jeg vet ikke hvordan man forteller en historie som ikke har en slutt, sier Hawley til TT.
Serien Legion, som går på Fox , er en frittstående fortelling innen Marvels X-Men univers, og i sentrum står mutanten David Haller. Han spilles av Dan Stevens, kjent for mange fra Downton Abbey.
Bak prosjektet står serieskaper Noah Hawley, som også har gjort den vellykkede TV-serieversjonen av Cohen-brødrenes Fargo.
Friere tøyler
Begge TV-seriene kan beskrives som litt annerledes, sammenlignet med andre serier i samme sjangre. Hawley er ikke redd for å gå sin egen vei, og trolig er det blant forklaringene bak suksessen. Men hvorfor har akkurat han fått så frie tøyler?
– Om jeg forteller hemmeligheten så kommer til å få vite det. Nei, hemmeligheten er at jeg jobber med kolleger som har en visjon, sier Noah Hawley og fortsetter:
– Jeg pleier å si at jeg er i «stol-på-meg-bransjen». Jeg kan bare til en viss grad forklare hvordan det kommer til å føles å se en serie. Såfremt jeg ikke først skaper serien og viser den.
Ifølge Hawley er det vanskelig å få produksjonsselskaper til å stole på visjonen man har i Hollywood. Men han har flaks. Når det kommer til «Legion», gjorde det nok ting lettere at han hadde en Emmy-priset sesong av «Fargo» i ryggen når han presenterte «Legion»-manuset for TV-selskapet FX.

Dan Stevens spiller mutanten David Haller i Legion, som Noah Hawley står bak. Foto: Fox / Handout.
Meningsfull slutt
Hva som trakk Hawley mot Legion-historien var et ønske om å leke med superheltsjangeren, og på en respektfull og realistisk måte utforske en rollefigur med psykiske problemer.
I den avsluttende tredjesesongen settes forholdet mellom David Haller, spilt av Dan Stevens, og Sydney Barrett, spilt av Rachel Keller, på prøve. Dessuten gjør Hallers pappa, den berømte mutanten Charles Xavier, her spilt av Harry Lloyd, entré.
Flere detaljer er det dårlig med, men Noah Hawley selv er fornøyd med hvordan serien avsluttes.
– Om du bryr deg om disse rollekarakterene, så kommer slutten til å være begripelig og meningsfull, sier Noah Hawley.
Facebook
RSS