• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

FILMLANSERING

Kraften er sterk i «J.J.»

Harrison Ford og regissør Jeffrey Jacob «J.J.» Abrams under innspillingen av Star Wars: The Force Awakens. Foto: Lucasfilm Saken er hentet fra KINOMAGASINET 8•2015. Les magasinet nedenfor!
Kraften er sterk i «J.J.»
Jonas Aleksander Larsen
20. desember 2015

STAR WARS: THE FORCE AWAKENS
Regi: Jeffrey Jacob Adams
Kinopremiere: 16.12.2015
Med 3D og Dolby Atmos-lyd hos utvalgte kinoer

Jeffrey Jacob «J.J.» Abrams (49) vokste opp med foreldre som laget underholdning. Han er filmnerden som fikk muligheten til å lage egne storslåtte serier og filmer. Nå restarter han Star Wars-universet.

«Det er viktigere at du drar avgårde og lærer deg hva du skal lage filmer om enn at du lærer hvordan du lager filmer», sa faren hans, produsent Gerald W. Abrams, da unge J.J. startet på Sarah Lawrence College fremfor filmskole.

MYSTISKE TV-SERIER

Med årene jobbet han seg inn i TV- og filmbransjen. «J.J.» skapte serier som Felicity, Alias og ikke minst LOST, og i senere tid – Fringe og Person of Interest. Mysterier er et stikkord hva gjelder «J.J», og således ble agentthrilleren Mission: Impossible III hans første spillefilm i 2006. Etter det restartet han Star Trek-serien med to filmer for Paramount (2009 og 2013).

Alle filmfans vet at Star Trek og Star Wars er to motpoler, men er man sci-fi-fan liker man gjerne begge, selv om man gjerne har en som favoritt fremfor en annen.

Og nettopp fan av Star Wars er «J.J» også, som nå altså har regissert den første filmen i Disney og Lucasfilms nye trilogi.

I tillegg til å regissere var «J.J» også med på å skrive manus sammen med en veteran fra den originale trilogien – Lawrence Kasdan.

For selv om Star Wars-skaper George Lucas frivillig har solgt rettigheter og satt seg på sidelinjen, er nettopp Lucas’ arv viktig for veien videre.

INSPIRASJON I DE KLASSISKE 

– Vi ville fortelle en historie som har en egen fungerende begynnelse, midtdel og slutt. Slik som Star Wars: A New Hope (1977) fortalte ferdig historien i den filmen, men likevel antydet at det kunne komme en fortsettelse, forteller regissør J.J. Abrams til magasinet Wired.

– I den historien var ikke Luke nødvendigvis Darth Vaders sønn, eller Prinsesse Leias bror. Men det var muligheter for det.

I intervjuet peker han på mulighetene som lå i den rike historien til sagaen:

– Den har en bakgrunnshistorie mange kjenner. Vi har hatt muligheten til å bruke det på en god og organisk måte, siden vi ikke trengte restarte noe som helst. Hvis du ikke kjenner til den øvrige Star Wars-sagaen, så vil du likevel kunne følge de nye karakterene. Kjenner du den øvrige historien vil det få en enda dypere mening.

Abrams satte pris på å kunne jobbe sammen med manusforfatter Lawrence Kasdan.

Han var med på å skrive manus til The Empire Strikes Back (1980) og Return of the Jedi (1983), basert på George Lucas’ egne historier.

– Jeg ville ikke lage en film hvor vi følte at vi ikke hadde kontroll på historien. Det har jeg opplevd et par ganger i karrieren. Ikke det at jeg ikke er stolt over arbeidet mitt, men jeg husker at jeg begynte å filme både Super 8 og Star Trek: Into Darkness uten å føle at vi egentlig hadde løst en del fundamentale problemer med fortellingen.

«EN NYTELSE»

– Å jobbe med Kasdan var bra, forteller regissøren videre til Wired. – Det var som å ta en master i manusskriving. Kasdan er regissør selv og forstod behovene jeg hadde. Jeg kan ikke få sagt nok godt om ham.

De hadde et fokus: hvordan får de denne filmen til bli en nytelse! – Det var det eneste kravet Larry og jeg hadde til hverandre. Filmen var nødt til å bli en nytelse, forteller «J.J.»

Disney har vært tilbakeholdne med å røpe for mye av handlingen i filmen i forkant, noe filmskaperen setter pris på.

Han syns det er bra at fansen ikke risikerer å støte på spoilere eller noe som kan dempe gleden over å se filmen.

– På den annen side kan du skape et negativt inntrykk om du ikke viser noe, og det har aldri vært min intensjon, så vi har vist ting underveis. Det handler om balansegang. Faller vi på den ene siden er det ikke bra, fordi vi viser for mye. Faller vi på andre siden er det heller ikke bra fordi vi virker som arrogante tullinger. 

I en samtale med Peter Colbert sa Abrams nylig at han allerede som elleveåring forsto at The Force – en religion uten Gud – fungerte.

– Star Wars er større enn noen av oss, konkluderte regissøren. Nå er det opp til kinopublikum å bevise nøyaktig hvor stor den nye filmen blir.

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 8•2015. Les magasinet nedenfor!

Anthony Daniels 29.april 2014: «J.J.» Abrams (øverst i midten) under gjennomgangen av manuset til Star Wars: The Force Awakens på Pinewood Studios med (fra høyre): Harrison Ford, Daisy Ridley, Carrie Fisher, Peter Mayhew, producer Bryan Burk, Lucasfilm-president og produsent Kathleen Kennedy, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Mark Hamill, Andy Serkis, Oscar Isaac, John Boyega, Adam Driver og manusforfatter Lawrence Kasdan. Foto: Lucasfilm/David James
Mark Hamill Harrison Ford som Han Solo i Star Wars: The Force Awakens. Foto: Lucasfilm
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMLANSERING
20. desember 2015
Jonas Aleksander Larsen

Relaterte sakerKino
  • Lover utvidet versjon av Star Wars: The Force Awakens 18.12.2015
  • Disney-ansatte jubler over Star Wars-tall 17.12.2015
  • Anmeldelse: Star Wars: The Force Awakens 17.12.2015
  • Star Wars skviset bort alle andre filmer 16.12.2015
  • 70.000 forhåndsolgte billetter av Star Wars 15.12.2015
  • «Utrolig forhåndsinteresse» for Star Wars 14.12.2015
  • Tror Star Wars når 500.000 besøkende 14.12.2015
  • Traileranalyse: Star Wars: The Force Awakens 22.10.2015

Siste saker fra FILMLANSERING

To år etter blir det krigsfilmpremiere

John Berge19. mai 2022
Les mer

Fortsatt fantastisk fra J.K. Rowling

John Berge5. april 2022
Les mer

Slik ble Lange flate ballær III-åpningen

John Berge4. april 2022
Les mer

Ønsker gjerne anmeldelser av Lange flate ballær III. Men ville ikke pressevise filmen i forkant: «En ressurskrevende del av en lansering som sjelden tjener en komedie», sier produsent Veslemøy Ruud Zwart.

John Berge31. mars 2022
Les mer

Harald Zwart er klar med Lange flate ballær III: «I midten av filmene er det et stort hjerte»

Jørgen Søderberg Jansen24. mars 2022
Les mer

Braksuksess for The Batman

Per Mork7. mars 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Everything Everywhere All at Once
    ANMELDELSE17. mai 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER23. mai 2022
  • Vangelis er død
    DØDSFALL19. mai 2022
  • Hvorfor får filmer oss til å gråte, skvette og juble
    19. mai 2022
  • To år etter blir det krigsfilmpremiere
    FILMLANSERING19. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Disney-ansatte jubler over Star Wars-tall
Flåklypa mot nye høyder