Netflix har lansert traileren til det som uventet viste seg å bli Chadwick Bosemans siste film – musikkfilmen Ma Rainey’s Black Bottom.
Der spiller han en ambisiøs og frittalende trompetist kalt Levee.
Det er August Wilsons Tony-prisvinnende teaterstykke ved samme navn som har funnet veien foran kamera – i regi av filmskaperen George C. Wolfe.
Handlingen tar for seg rase, religion – og hvordan hvite produsenter utnyttet svarte musikkartister.
I filmen nærmere bestemt bluesdronningen fra virkeligheten ved navn Ma Rainey (1886-1939), som var aller først ute med å spille inn velkjente «See See Rider Blues».

– Han var en kunstner, sier Viola Davis om medspilleren Chadwick Boseman (t.v.). Foto: AP
Rainey gestaltes av Viola Davis, som var til stede da Netflix presenterte filmen i oktober 2020.
Hun hadde sterke ord å si om Boseman, som døde i august av kreft – bare 43 år gammel.
– Ikke for å konkurrere med Chadwicks mor, men han var min baby. Chadwick var en kunstner. Det var akkurat det han var … han elsket det, han krevde det på alle måter. Til å være så ung var det utrolig å se, sa Davis ifølge Vibe.
Det utspiller seg i et innspillingsstudio i Chicago i 1927, der det blir anspent stemning mellom Ma Rainey, bandet og produsentene.
– De bryr seg ikke om meg. Alt de vil ha, er stemmen min, sier Davis’ rollekarakter i traileren. Filmen blir å se på strømmetjenesten fra 18. desember 2020.

Regissør George C. Wolfe (midten) instruerer Viola Davis som Ma Rainey og Chadwick Boseman som hennes egensindige trompetist Levee i den desemberklare Netflix-filmen «Ma Rainey’s Black Bottom». Foto: AP.
Facebook
RSS