
KINOFILM : West Side Story
FILMFAKTA
Norsk kinofilmpremiere: 10.12.2021
Skuespillere: Ansel Elgort, Rita Moreno, Rachel Zegler, Ariana DeBose, David Alvarez, Mike Faist, Josh Andrés Rivera, Ana Isabelle, Corey Stoll, Brian d'Arcy
Sjanger: Krim / Drama / Musikal
Regi: Steven Spielberg
Nasjonalitet: USA
Aldersgrense med begrunnelse: 12 år
Denne musikalen inneholder kortvarige voldsinnslag og drap, og får derfor aldersgrense 12 år.
Språk: Engelsk
Produksjonsår: 2021
Distributør: The Walt Disney Company Nordic
HANDLING
Midt under en rivalisering mellom de to gjengene The Jets og The Sharks, forelsker Tony seg i sin rivals søster, Maria. Samtidig som rivaliseringen blir mer voldelig for hver dag, vokser Tony og Marias kjærlighet for hverandre og de risikerer at nabolaget river i stykker.
2021 har vært et år for musikal-fans, særlig med filmer som In the Heights, tick, tick BOOM! og Disneys Encanto. Nå viser regissør Steven Spielberg hvordan det virkelig skal gjøres.

Gjengene rivaliserer på dansegulvet.
Steven Spielberg har returnert, og denne gangen med sin første musikal noensinne.
West Side Story er en fortelling fra slummen i New York, der folket er splittet mellom puertoricanere, The Sharks, og hvite amerikanere, The Jets, som stadig kjemper mot hverandre om territorie. Alt spisser seg til når Tony fra The Jets forelsker seg i Maria, søsteren til gjenglederen av The Sharks, Bernardo.
Historien er kjent for mange, der den er basert på Broadway-musikalen fra 1957, og den har tidligere vært filmatisert i 1961 av Robert Wise. Musikalen er opprinnelig skrevet av Arthur Laurents (1917-2011), komponert av Leonard Bernstein (1918-1990) og sangene er skrevet av Stephen Sondheim, som dessverre gikk bort tidligere i år.
Første gangen jeg hørte at Spielberg skulle ta veien mot musikalenes verden, ble jeg interessert, men West Side Story pirret ikke noen særlig interesse hos meg, da dette er en Romeo & Julie-historie som har blitt fortalt gang på gang. Hvorfor han ikke kunne velge noe originalt eller noe vi ikke hadde sett før, forvirret meg. Så grundig feil kunne jeg ta.

Ariana DeBose i en av filmens heftigste dansenumre.
West Side Story er en av årets beste filmer, og med god grunn. Med enorm sjarm og et fantastisk foto, kastes vi inn i Spielbergs versjon av Upper West Side i 1950-tallets New York.
Filmen er meget velspilt og har et fantastisk rollegalleri med relativt ukjente filmfjes, som Rachel Zegler i rollen som den vakre og uskyldige Maria og Ariana DeBose som Anita, kjæresten til Marias bror Bernardo. Disse er med på å løfte filmen til guddommelige høyder, der de mestrer kunsten å synge og samtidig leve seg inn i filmens scener. Også David Alvarez som Bernardo gjør en formidabel rolle her. Bernardo viser seg som en hardkokt leder for The Sharks, men vi forstår også hans ønske om å beskytte sine egne og hans frykt for den motstridende Jets-gjengen. Her føler jeg mer for hans karakter enn jeg gjorde for karakteren i Robert Wise sin originale fra 1961. Rita Moreno (, som var med i den originale filmen, får en rolle i denne som hovedpersonen Tonys sjef, der hun stjeler hver eneste scene hun dukker opp i, med sin tykke New York-aksent.

The Sharks og The Jets i et skjebnesvangert møte.
Musikaler kan ofte komme unna med nye og “catchy” sanger, der fotoarbeidet blir oversett og filmuttrykket blir glemt til fordel for sangene, og ligner mer musikkvideo-sjangeren slik vi kan se i de kjedelige musikalene til en viss Lin-Manuel Miranda. Her er fotoarbeidet valgt ut fra ypperste klasse, der Spielbergs faste makker Janusz Kaminski gjør noen ambisiøse tagninger som virkelig sparker liv i musikalscenene. Filmen ser fortryllende ut og er skutt på 35mm, som virkelig vises i sin prakt på det store lerretet. Ta notater, herr Miranda!
Musikalnumrene er gjort med en slik finesse og storhet, som gjør det vanskelig å ikke bli revet med. Vi presenteres med gamle klassiske Broadway-sanger som «America» og «Tonight», som alle er grundig gjennomførte og som bare får meg lyst til å se dem om og om igjen.

Ansel Elgort speider rundt på dansegulvet i Steven Spielbergs West Side Story.
Ansel Elgort (Baby Driver) gjør en god rolle som Tony, den unge Jets-gutten som akkurat har bestemt seg for å snu om livet sitt etter et år i fengsel. Han blir stupforelsket i Maria, og nekter å gi slipp på henne til tross for gjengenes konflikter. Elgort har overraskende god stemme, men han kommer likevel aldri helt opp på nivå med de andre skuespillerne, særlig i lys av hans medskuespiller Rachel Zegler. Sammen har de god kjemi, og gjør en hjertevarm kjærlighetshistorie vi som publikummere ønsker skal gå bra. Rollevalget er derfor noe uinspirert, og jeg kunne godt ha ønsket meg et mindre kjent fjes, i likhet med flere av de andre rollene.
Noen av musikalnumrene virker noen ganger litt lange, men filmen oppleves likevel svært stram med sine to og en halv timer.
Spielberg har gjort det igjen, og med sin første musikal, har han vist dagens musikalregissører hvordan det virkelig skal gjøres. West Side Story anbefales varmt, og bør ses på det store lerretet!
Facebook
RSS