• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
    • Anmeldelse: Saint Omer
    • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: The Hate U Give

KINOFILM : The Hate U Give

5
Karakter:

Konklusjon:

The Hate U Give er en film som rører på mange emosjonelle strenger. Vi kårer allerede denne nå til en av årets beste kinofilmer.

Eksterne lenker. Les mer hos:

Anmeldelse: The Hate U Give
Kenneth Paulsen
27. februar 2019

FILMFAKTA

Norgespremiere: 01.03.2019
Sjanger: Drama
Skuespillere: Amandla Stenberg, Regina Hall, Russel Hornsby, Anthony Mackie, Common.
Regissør: George Tillman Jr.
Manus: Audrey Wells, Angie Thomas (roman)
Foto: Mihai Malaimare Jr.
Musikk: Dustin O'Halloran
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 2 t. 13 min.
Produksjonsår: 2018
Produksjonsselskap: 20th Century Fox
Distribusjon: Twentieth Century Fox Norway
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Denne filmen inneholder truende situasjoner og en hendelse der en gutt blir skutt og drept av en politimann. Filmen får derfor 12-årsgrense.

HANDLING

Starr Carter er 16 år og beveger seg hver dag mellom to verdener: det fattige svarte lokalmiljøet, der hun bor, og den finere privatskolen i forstaden, som hun går på. Det er en ustabil balanse som går i stykker den kvelden Starr blir vitne til at barndomsvennen, Khalil, blir skutt og drept av en hvit politimann. Khalil var ubevæpnet. Da Khalils død blir forsidestoff over hele landet og nabolaget bryter ut i voldsomme demonstrasjoner, blir Starr nødt til å ta et valg, spesielt siden noen av vennene hennes på skolen antyder at Khalil kanskje fortjente det. Alle vil vite hva som skjedde, men det Starr velger å si - eller ikke si - kan ødelegge lokalsamfunnet og vennskap og sette hennes eget liv i fare.

Glem Wonder Woman og Captain Marvel. Starr Carter er superhelten vi burde prate om!

The Hate U Give handler om 16 år gamle Starr Carter som blir kastet inn i en verden av vold, aktivisme og urettferdighet etter at hun er vitne til at hennes barndomsvenn, Khalil, blir skutt og drept av politiet ved en misforståelse.

Filmen starter med en informasjons-rik etablering av Starr (Amandla Stenberg) og hennes afro-amerikanske familie, noe som legger en bunnsolid grunnmur for hvem karakterene våre er og hva de står for. Jeg refererer til en spesifikk scene rundt et middagsbord hvor Starr sin far, Maverick Carter (Russel Hornsby), har et intenst familiemøte hvor han detaljert forklarer sine barn hvordan de skal oppføre seg hvis de havner i en situasjon med politiet. Jeg retter meg opp i kinosetet, griper armlenen og merker at filmen har min fulle oppmerksomhet bare få minutter inn i spilletiden.

Først og fremst blir jeg bergtatt av hvor fantastisk Amandla Stenberg er i rollen som Starr Carter. Alt hviler på hennes skuldre for at denne filmen skal fungere, og den fungerer meget bra! Hennes karakter er gjenkjennbar, men også litt fremmed da hun representerer en side av ung afro-amerikansk kultur vi ikke ser så ofte i film. Hun lever med en liten identitetskrise, i form av at hun føler hun må ytre seg i hennes sosiale liv som to forskjellige personer for å kunne balansere hverdagen på en så konfliktfri måte som mulig. Hennes livssituasjon vekker dyp sympati hos meg og hun er uten tvil min favorittkarakter i denne filmen.

Anerkjennelsen for en vel utviklet hovedkarakter må jeg selvfølgelig gi til forfatter Angie Thomas som skrev boken som filmen er basert på. Boken, med samme navn, ble utgitt i februar 2017 og var på New York Times sin Young Adult Best Seller-liste i 50 uker ved siden av å vinne en håndfull priser. Jeg er ganske overrasket av at denne filmen ikke slo gjennom i 2019 sin Oscar-sesong siden den ville vært en mer enn verdig deltaker i opptil flere av Oscar-kategoriene, inkludert beste film.

Filmen sparer ikke på kruttet når det kommer til biroller heller. Jeg vil først gi en ekstra stor oppmerksomhet til Russel Hornsby, som spiller Starr sin far. Hans karakter som en hardtarbeidene og krevende far med fotspor i det kriminelle skaper minneverdige scener av intrige og drama, og rett ved hans side har vi Regina Hall som presenterer oss med en vel etterlengtet nærhet og trygghet i dette dramaet i rollen som Starr sin mor. Anthony Mackie, som mange sikkert kjenner som Falcon fra The Avengers, spiller filmens bad guy i form av en notorisk gjengleder ved navn King, noe som gav litt ekstra krydder på menyen da jeg er vandt til å se han i litt mer lettsindige roller.

Jeg har sett mange filmer av samme natur som The Hate U Give. Dette er filmer med sterke og viktige budskap basert på afro-amerikanske menneskers rettigheter og kultur,  f. eks. BlacKkKlansman, If Beale Street Could Talk og Blindspotting for å nevne noen. The Hate U Give er uten tvil en av de beste filmene jeg har sett blant disse politisk pregede filmene. Budskapet treffer deg som lyn fra klar himmel og filmens klimaks både sjokkerer og imponerer. Jeg gråt, jeg lo og pulsen økte opptil flere ganger.

En film må kunne klare å henge fra seg sine plagg på alle mine essensielle følelse-knagger for å summere seg høyt på terningen, og det eneste som holdt denne filmen fra en 6’er i boken min var et par tenårings klisjeer og en muligens litt lang spilletid da den klokker seg inn på 2 timer og 13 minutter.

Et av årets beste!

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
27. februar 2019
Kenneth Paulsen

Kenneth er til daglig teknisk ansvarlig for ODEON Sarpsborg.

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenKino

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: The Dam

Anne Helen Houg15. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl

Terje Thomassen15. mars 2023
Les mer

En trygg og blodig oppfølger: Scream VI

Jon Smeland Olsen9. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Saint Omer

Anne Helen Houg7. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate

Matias Kjølstad5. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Matias Kjølstad22. februar 2023
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Pur film-magi fra Sam: Empire of Light
    ANMELDELSE20. februar 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • 20 år med elleve norske filmer som solgte over 500.000 kinobilletter
    STATISTIKK21. februar 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Birds of Passage
Anmeldelse: Captain Marvel