• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
    • Anmeldelse: Saint Omer
    • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: First Man (IMAX, 2D)

En klar femmer til First Man.

KINOFILM : First Man

5
Karakter:

Konklusjon:

En solid og spennende film hvor fokuset er mer på psykologien til mennesket bak, enn det tekniske som krevdes for å klare å reise til månen. En emosjonell tråd går gjennom hele filmen og gir det hele et lite ekstra hakk og du forstår hvorfor Neil Armstrong var så målrettet.

Eksterne lenker. Les mer hos:

Anmeldelse: First Man (IMAX, 2D)
Alexander Svanåsbakken
12. oktober 2018

FILMFAKTA

Norgespremiere: 12.10.2018
Sjanger: Biografi Drama
Skuespillere: Ryan Gosling, Claire Foy
Regi: Damien Chazelle
Manus: James R. Hansen og Nicole Perlman
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 2 t. 21 min.
Produksjonsår: 2018
Distribusjon: United International Pictures
Aldersgrense: 12 år
Begrunnelse: Denne filmen skildrer farefulle romferder og har flere partier med urovekkende panikkstemning. Filmen får derfor 12-årsgrense.

HANDLING

Historien om astronauten Neil Armstrong og den legendariske romferden som førte til at han 20. juli 1969 ble første mann som satte sin fot på månen

Damien Chazelle – mannen bak Whiplash (2014) og La La Land (2016) – er tilbake med en storslagen film.

First Man er hans første film hvor musikk ikke spiller (hehe) en stor del av plottet, så det er spennende å se hvordan en sånn film ser ut.

Dette lukter jo Oscar-film lang vei. En sann historie om et av USAs største øyeblikk fra en regissør hvis to forrige filmer ble Oscarnominert, og han vant blant annet beste regi for La La Land.

USA er jo glad i filmer som viser hvor overlegene de er som nasjon.

Romfart har jo utrolig mye spennende innebygd, og det er en form for adrenalinrus i å se mennesker bli skutt opp i raketter som virker som de holder på å falle fra hverandre. Kan Damien Chazelle klare en hat-trick?

First Man er en god film. Den er solid. Jeg har ikke så mye å utsette på den. Den klarte kanskje ikke å engasjere meg så mye som jeg håpte, men det er øyeblikk som er intense og spennende og jeg kjedet meg aldri.

Den emosjonelle biten og familiedrama var mye mer vellykket enn jeg fryktet.

Trailerne fikk den delen av filmen til å virke som konflikt bare for å ha konflikt. Heldigvis så funket det, og den konflikten som er der forstår du som seer veldig godt.

Ryan Gosling som Neil Armstrong.

Det er noe veldig fascinerende å se hvordan de dro til månen i fartøy som virker som de er et sekund fra å falle fra hverandre hele tiden.

Dette var en nasjon og dedikerte mennesker som bokstavelig talt er villig til å ofre alt for å komme seg til månen. Uansett hvor sinnssykt det virker.

Det er tematisk sett Damien Chazelle i kjent landskap. Han har brukt dette både Whiplash og La La Land.

Drivkraften – og hva man er villig til å ofre for å nå drømmen sin. Forskjellen er at her er målet Tellus’ sin måne, Luna, og ikke å åpne en jazzbar.

Kubrick: Action!

Derfor filmskaperne bak First Man i mye større grad opptatt av mannen Neil Armstrong og hva som driver ham, hva som får han til å kaste seg ut i dette oppdraget og hva det betyr for han.

Dette er ikke en film som handler om hvordan de jobbet for å komme seg til månen, selv om det er en del av filmen det også, så er det en mye mer personlig reise. (Dessuten finnes det mange andre gode romfartsfilmer som tar for seg dette.)

Helt i begynnelsen av filmen ser vi at den ene datteren hans dør av kreft, og det er åpenbart gjennom filmen at det traumet aldri forlot han, og kan nesten sies å være en av drivkraftene til hvorfor han kaster seg ut i dette eventyret.

Det hjelper ikke at folk dør i hytt og pine rundt han heller.

Det var jo flere alvorlige ulykker før den suksessfylte måneekspedisjonen i 1969.

Alle setter sitt preg på Armstrong, og får han til å bli mer manisk etter å fullføre prosjektet slik at kollegene som ofret sine liv ikke skal ha gjort det til ingen nytte.

Independence Day ringte. De ville ha tilbake scenen sin. Men virkeligheten var først.

Jeg sier manisk, men Ryan Gosling spiller Armstrong som en fyr med få ord. Dette er en verden hvor menn ikke skal vise følelser, og han sperrer alt inne.

Det er lite å hente i ansiktet hans, så det legges veldig opp til at vi legger inn følelsene selv.

Men jeg syns det fungerer svært bra. Det at det blir mer lavmælt lar oss få tid til å tenke på og føle hva som skjer istedenfor at vi blir foret det.

Claire Foy som Janet Armstrong.

Selv om det er psykologien bak, og hva som ofres for å oppnå store ting som er det filmen fokuserer på, så klarer filmen fint å briljere i de scenene hvor man ser menneskene manøvrere romskipene.

Enten det er noen av de tidligere forsøkene eller selve Apollo 11.

First Man klarer å sette deg i førersetet, og du innser hvor sinnssykt det hele må ha vært. Det er en intensitet og klaustrofobi i de scenene som fikk meg til å sitte på kanten av stolen. Det hjalp veldig at lyden er utrolig godt brukt i disse scenene og den vet når den skal være stille, og hvordan den skal utnytte at hver eneste knirk kan være lyden av at her er det noe galt. Det er flere øyeblikk hvor de sitter i en trang cockpit, eller hva det heter i et romskip, hvor jeg tenkte hvor sykt det må ha vært.

Det er utrolig gode skuespillprestasjoner i filmen. Claire Foy viser nok en gang at hun er et talent vi må se etter. Selv om rollen hennes hovedsaklig er bekymret kone og mor så gir hun såpass mye i rollen, og klarer å gi den en autensitet og dybde som gjør at det funker.

Sett hos ODEON Oslo på pressevisning, vist i IMAX 2D.

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenImaxKinoNasaspenningVerdensrommet
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
12. oktober 2018
Alexander Svanåsbakken https://www.facebook.com/alexander.svanasbakken

Journalist for KINOMAGASINET og utdannet filmregissør.

Relaterte sakerAnmeldelsedramaForsidenImaxKinoNasaspenningVerdensrommet
  • Trailer tre: First Man 20.09.2018
  • Anmeldelse: La La Land 21.02.2017
  • La La Land med direktefremført musikk 26.04.2017

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: The Dam

Anne Helen Houg15. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl

Terje Thomassen15. mars 2023
Les mer

En trygg og blodig oppfølger: Scream VI

Jon Smeland Olsen9. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Saint Omer

Anne Helen Houg7. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate

Matias Kjølstad5. mars 2023
Les mer

Anmeldelse: Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Matias Kjølstad22. februar 2023
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Pur film-magi fra Sam: Empire of Light
    ANMELDELSE20. februar 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • 20 år med elleve norske filmer som solgte over 500.000 kinobilletter
    STATISTIKK21. februar 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: Venom
Anmeldelse: A Star Is Born