• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Black Phone
    • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    • Anmeldelse: Filmtyven
    • Anmeldelse: Men
    • Anmeldelse: Eiffel
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

ANMELDELSE

Anmeldelse: A Star Is Born

To virkelige stjerner spiller to helt uvirkelige stjerner i den motsatte bransjen av hva de vanligvis er kjent for. «Get it?».

KINOFILM : A Star is Born

5
Karakter:

Konklusjon

En herlig, søt og vond film. Den har noen skuespillprestasjoner som er utrolige og Lady Gaga viser seg som det multitalentet hun er. Første akten er noe av det beste i film de siste årene, og selv om resten ikke klarer å holde følge, er den rett bak.

Eksterne lenker

Anmeldelse: A Star Is Born
Alexander Svanåsbakken
12. oktober 2018

FILMFAKTA

Norgespremiere: 12.10.2018
Sjanger: Drama Musikal Musikkfilm
Skuespillere: Bradley Cooper, Lady Gaga, Sam Elliott, Anthony Ramos, Bonnie Somerville
Regi: Bradley Cooper
Nasjonalitet: USA
Språk: Engelsk
Lengde: 2 t. 15 min.
Produksjonsår: 2018
Distribusjon: SF Studios
Aldersgrense: 9 år
Begrunnelse: Filmen inneholder enkelte dramatiske scener og viser utvikling av alkoholmisbruk. Da dette ikke er nærgående skildret, får filmen 9-årsgrense.

HANDLING

En erfaren musiker, Jackson Maine (Bradley Cooper), oppdager artisten Ally (Lady Gaga), og forelsker seg. Hun har nettopp gitt opp drømmen sin om å bli stor artist, helt til Jack fører henne inn i rampelyset igjen. Men når karrieren til Ally tar av, så bryter den personlige siden av forholdet deres sammen og Jack kjemper samtidig en kamp med sine egne indre demoner.

Rett etter jeg så A Star Is Born, dro jeg hjem for å se på Lady Gaga dokumentaren på Netflix, Gaga: Five Foot Two (2017).

Jeg tror det er den beste illustrasjonen på hvor godt jeg likte denne filmen. Dette er kanskje ikke den beste filmen jeg har sett i år, men det er uten tvil den beste Hollywood-filmen.

Dette er faktisk fjerde gang A Star Is Born blir lagd film av. Jeg har ikke sett noen av de andre, så jeg gikk inn ganske blindt.

Jeg hadde begynt å tro litt på «hypen», men fryktet også at det fort kunne bli en sånn film som alle liker, men som jeg ikke klarte å komme meg inn i.

Jeg har alltid hatt sansen for Lady Gaga, men med unntak av noen roller i American Horror Story, har hun egentlig ikke spilt i så mye. Hvordan skulle dette gå?

A Star Is Born tok meg med storm. Den første akten er magisk og helt klart den beste delen av filmen. Filmen introduserer Ally (Lady Gaga) og Jack (Bradley Cooper) ganske perfekt på hver sin måte, men øyeblikket hvor jeg ble solgt, og innså at Bradley Cooper som regissør vet hva han driver med, er det første møtet mellom de to.

Det er sjeldent jeg har kjøpt en romanse og en attraksjon mellom to mennesker så fort. Det føles så naturlig når du ser Ally og Jack flørte, lære hverandre å kjenne, og bare snakker sammen.

Det oppfattes så utrolig ekte og kjemien mellom de er elektrisk.

Det er en romanse, og en forelskelse som er tatt så på alvor at du ikke har noe annet valg enn å bli bergtatt.

Nå kan du ikke se meg!

Selv om filmen fortsetter å være bra, og det er mange øyeblikk senere som virkelig står på egne ben, så klarer ikke filmen helt å leve opp til hvor bra første akten er.

A Star Is Born er litt for lang, og den er litt repeterende mot slutten. Det er mye som jeg skulle ønske filmen tok mer tak i, og utforsket mer, men det kan virke som filmen mister seg selv litt.

Første akt føles som den har et sylskarpt fokus og vet hva den vil fortelle, men så går den kanskje litt for mye bort fra det som er interessant, og går litt i sirkler mot slutten.

Slutten prøver også kanskje litt for hardt fortelle deg hva du skal føle. Det passer ikke helt inn – for filmen er ganske tilbakeholden og mer subtil før det.

Dette blir det siste negative jeg sier, for jeg har ikke så mye å si på den, hvert fall ikke uten å diskutere konkrete detaljer og det gjør jeg ikke her.

Lady Gaga som Ally, første gang hun ser Jack.

Lady Gaga er helt utrolig. Jeg kan ikke se for meg en verden hvor dette ikke ender opp med en Oscar-nominasjon, om ikke at hun vinner hele greia. Hun klarer det magiske ved å få oss til forstå hva som foregår på innsiden uten å gjøre noe spesielt. Du FØLER det hun føler. Et av de store emosjonelle øyeblikkene er når hun fremfører sangen Shallow ordentlig for første gang, og hun selger det så sinnssykt. Da snakker jeg ikke om selve syngingen, for alle vet eller burde vite at Lady Gaga kan synge, men alt som leder opp til det. Når hun da begynner å synge er det en så enormt katarsis at det var et av to øyeblikk som fikk hvert fall meg til å nesten la tårene trille. Shallow vinner beste sang. Har ikke et sekund med tvil.

Som en musikal, så er jo sangene et av elementene som bestemmer om dette er en vellykket film. Denne filmen innfrir til de grader. Den har det problemet at den klart beste sangen kommer ganske tidlig i filmen, men musikken gjennom det hele er god. Det at Lady Gaga og Bradley Cooper synger på ekte, og det vi får se i filmen ble tatt opp live og det gjør hele mer utrolig. Bradley Cooper kan synge! Det er sangen som føles som sanger du kunne hørt i det virkelig liv. Det er ikke musikalsanger.

En liten duett med Ally (Gaga) og Jack (Cooper)

Bradley Cooper viser at han har det som skal til som regissør med denne regidebuten. Jeg har ofte lagt merke til et kjennetegn hos skuespillere som blir regissører – nemlig at skuespillet er i fokus, men det er like vel akkurat nok visuell fryd til at det føles mer levende enn det mange andre skuespillregissører presterer. Måten Cooper filmer alle konsertene på er rett og slett en fryd for øynene. Konsertene føles ekte og har mye lekenhet i seg. Han spiller også veldig bra selv, og han selger virkelig den fordrukne aldrende rockeartisten. En regissørstjerne er født!

Det er mange, mange gode prestasjoner i denne filmen, og flere jeg kunne fremhevet, men jeg vil bare til sist trekke frem den alltid fabelaktige Sam Elliot. Han er ikke sterkt tilstede, men de få scenene han er med er alltid fantastiske. Han står for filmens andre øyeblikk hvor jeg kjente tårene presse på. Et øyeblikk som er lavmælt – men spillet hans skjærer gjennom og angriper hjertet ditt.

Relaterte sakerA Star is BornAnmeldelseBradley CooperfilmForsidenKinoKjærlighetLady GagaMusikal
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
ANMELDELSE
12. oktober 2018
Alexander Svanåsbakken https://www.facebook.com/alexander.svanasbakken

Journalist for KINOMAGASINET og utdannet filmregissør.

Relaterte sakerA Star is BornAnmeldelseBradley CooperfilmForsidenKinoKjærlighetLady GagaMusikal

Siste saker fra ANMELDELSE

Anmeldelse: The Black Phone

Jon Smeland Olsen22. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Jurassic World: Dominion

Jon Smeland Olsen8. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Filmtyven

Anne Helen Houg5. juni 2022
Les mer

Anmeldelse: Men

Jon Smeland Olsen31. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Eiffel

Anne Helen Houg30. mai 2022
Les mer

Anmeldelse: Top Gun: Maverick (IMAX)

Arne Bakkevold26. mai 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Trailer: Ticket to Paradise
    TRAILER1. juli 2022
  • Lenge å vente til neste Bond-film
    FILMPRODUKSJON30. juni 2022
  • Kevin Costner skal gi oss filmer vi aldri har sett maken til
    FILMPRODUKSJON27. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet skrekk Netflix spenning Star Wars thriller superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: The Black Phone
    ANMELDELSE22. juni 2022
  • Anmeldelse: Jurassic World: Dominion
    ANMELDELSE8. juni 2022
  • Kinoalliansen har startet kinoteknisk selskap
    KINOBRANSJEN3. juni 2022
  • Nå skal kinofilmdistributørene selv sette aldersgrensene
    KINOBRANSJEN10. juni 2022
  • Trailer: Ticket to Paradise
    TRAILER1. juli 2022
  • Lenge å vente til neste Bond-film
    FILMPRODUKSJON30. juni 2022
  • Kevin Costner skal gi oss filmer vi aldri har sett maken til
    FILMPRODUKSJON27. juni 2022
  • 70 år med sang i regnet
    FILMHISTORIKK24. juni 2022
  • How to Pay For College Essays Online – Fusion Personnel says:

    […] do to deter fraud? Schools need to change their…

  • Pay For a Paper and Improve Your Grades - בית ספר זרקור says:

    […] fatigue. The lack of water can result in anxiety,…

  • How to Pay For College Essays Online - Corbet Naturecraft says:

    […] cost of college https://kinomagasinet.no/who-can-write-my-essay-for-me/ essays is very similar to…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Anmeldelse: First Man (IMAX, 2D)
Anmeldelse: Grensen