• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINOTEKNOLOGI

Alle digger kinoskjermene, men prisene må ned

Nytt navn og logo: Samsung Onyx Cinema LED.
Alle digger kinoskjermene, men prisene må ned
Rolf Einar Hammerås
14. juni 2018

BARCELONA: En svært entusiastisk David Monk fra European Digital Cinema Forum ledet en hyperrask debatt rundt de nye LED-skjermene for kinoene, som Samsung og Sony til nå har vist frem.

Tilstede var David Hernandez fra Samsung Onyx Cinema og Mark Clowes fra Sony Digital Cinema, samt det David Monk presenterte som «en nordmann», som viste seg (selvsagt for oss som kjenner til ham) å være dansk: nemlig Jan Petersen fra Nordisk Film Biografer i Danmark, som også har teknisk ansvar for kinoene deres i Norge.

Debatten fant sted under CineEurope 2018 onsdag 13. juni.

Liker Jan Petersen LED-skjermene?

Ja, svært godt, kom det frem.

– Skjermene ser flotte ut, bildet er fantastisk, men det er visse utfordringer med lyden, sa dansken.

– Hva skal til for at det blir innkjøp av LED-skjermer, lurte moderator David Monk på.

Svaret kom kontant fra Petersen:

– Prisene må gå betraktelig ned. Nå er prisene langt over RGB-laserprojektorer, kanskje to-tre-fire ganger så dyrt. Og vi trenger standarden og innholdet for å kunne kjøpe dem. Og vi må se på hva som er langsiktigheten for disse produktene. Det hevdes at de varer lengre enn projektorene, og det kan stemme, men hvordan ser skjermene ut om fem år, hva skjer om du endrer et panel, og slike ting, poengterte Petersen.

Skjermene er «litt dyre, ja», sa Monk og la til at det var årets underdrivelse!

Et innlegg fra salen kom også inn på at enkelte har ment at skjermer ikke har noe på kino å gjøre og at det ikke gir en «kino-opplevelse».

«Forstår vi hva kinoopplevelsen er? Det er ikke bare teknologi. Er vi i fare å ta oss et sted med teknologien, som endrer dette?», sa vedkommende.

David Monk virket ikke redd for kinoens fremtid med skjerm fremfor projisert bilde på et lerrett.

– Skulle vi beholdt analog film, og ikke gått digitalt, kan noen ønske det nå i dag? Vel, du kan sette inn en gammel projektor og vise 35 mm-film, og noen gjør det. Men hva vil virkelig gjøre kinoopplevelsen bedre? Jeg tror dette er fremtiden, men hvor raskt kommer vi dit. Det avhenger av prisen, sa Monk.

Foruten en prototype hos Samsungs hovedkontor i Seoul i Sør-Korea, er Arena Cinemas Sihlcity i Zürich første ordinære kino med 3D Cinema LED installert. Foto: Samsung.

 

Fra venstre: David Monk (European Digital Cinema Forum), Mark Clowes (Sony), Jan Petersen (Nordisk Film Biografer) og David Hernandez (Samsung Onyx Cinema). Foto: Rolf Einar Hammerås, KINOMAGASINET.no ©

 

Kinoveggen til Samsung har fått navn: Onyx

Han mente også at «hvis ikke vi (kinobransjen. Red. anm) er aggressive om på å forbedre standarden, vil «folk heller si at de vil vente i tre måneder og se filmen hjemme, fordi jeg har bedre bilde hjemme».

Jan Petersen (Nordisk Film Biografer). Foto: Rolf Einar Hammerås, KINOMAGASINET.no ©

– Det kan godt skje, og det kan vi ikke tillate skjer, mente Monk.

Siden et perforert lerrett nå gir senterlyd direkte gjennom lerrettet til publikum, kan ikke en kinoskjerm gi lyden på tilsvarende vis.

– Det er virkelig utfordrende med lyden, så det er rom for forbedring, medgikk David Hernandez fra Samsung Onyx Cinema.

Mark Clowes fra Sony Digital Cinema minnet om at dagens LED-skjermer er førstegenerasjon, og at få bruker serie 1 av digitale projektorer nå. Lydopplevelsen vil bli bedre, var begge selvsikre på.

Moderator David Monk poengterte at Samsung eier Harman Kardon og at Sony på sin side har masse bra lydutstyr og teknologi.

Samsung Onyx Cinemas mann understreket at pr. sommeren 2018 er Samsuns Onyx-skjermer de eneste som er kommersielt tilgjengelige og godkjente av Digital Cinema Intitative (DCI). Sonys mann sa at deres skjerm snart blir godkjent, etter alle solemerker.

CinemaCon 2018: Stadige laserforbedringer – og LED-skjermene imponerer fortsatt

Samsung har to modeller, en på fem meter og en på ti meter brede.

– Vi tror vi redefinerer kinoopplevelsen, og har en teknologi som matcher hva industrien jakter på. En multifunksjonell skjerm som adresserer alle behovene, hvis en kino vil ha en løsning som er klar alllerede. Vi har nå installert 16 skjermer på verdensbasis og flere er på vei. Vi er veldig fornøyd med mottakelsen i markedet, sa David Hernandez.

Og la til:

– Dette er spesiallaget for kino, og ikke noe vi lager for forbrukerne, og gir kinoene etterpå!

Sonys Mark Clowes sa at deres skjerm var laget under konseptet Crystal LED (CLED) for å gi banker og andre forretningsområder lyssterke skjermer der hvor det er godt opplyste lokaler, mye glass etc.

– De er ikke laget for kino, men fikk en god reaksjon da vi viste det for kinobransjen og har nå startet arbeidet med å tilpasse skjermen fpr kinobransjen. Nå gjennomgår vi DCI-godkjennelse for våre eksisterende LED-panaler. Dette er en «high-end»-marked, og ikke et marked vi vil skynde oss inn i.

Clowes minnet om at Sony lenge var en 4K-forkjemper. Han mener at vel så viktig nå er High Dynamic Range, som da High Definition i sin tid ble lansert.

– «Det er bedre enn jeg er vant til». Det er den reaksjonen vi jakter på. Jeg tror folk flest vil like det, selv om de ikke kan sette fingeren på hva det er!

Crystal LED fra Sony på bransjemessen ISE (Integrated Systems Europe) 2018 i Amsterdam i Nederland. Foto: Sony.

 

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOTEKNOLOGI
14. juni 2018
Rolf Einar Hammerås

Relaterte sakerForsiden
  • CinemaCon 2018: Stadige laserforbedringer – og LED-skjermene imponerer fortsatt 10.05.2018
  • Første 3D Cinema LED-installasjon i verden hos sveitsisk kino i Zürich 28.03.2018
  • «LED-skjermer kan på sikt erstatte projektorer» 11.02.2018
  • Samsung lanserer 3D Cinema LED 08.02.2018
  • Verdens største kinokjede går for Samsung Cinema LED 08.02.2018
  • Samsungs LED-skjerm godkjent av DCI 15.05.2017

Siste saker fra KINOTEKNOLOGI

Bø kino med rått kinoanlegg

John Berge10. juni 2021
Les mer

Nå kommer en ny kino-LED-utfordrer på banen

John Berge17. juni 2020
Les mer

50 år siden unnfangelsen av internett

admin30. oktober 2019
Les mer

Barco vil også levere LED-skjermer

John Berge13. september 2019
Les mer

ISE med digitalkino-fokus

John Berge21. januar 2019
Les mer

Onyx Cinema LED på plass i Paris

John Berge11. november 2018
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Nye Lord of the Rings-filmer i sikte
    FILMPRODUKSJON26. februar 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Trailer: Sulis 1907
    TRAILER28. februar 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

D-BOX-premiere i Trondheim: Slik var det å se en film med bevegelsesseter
Nå kommer en ny DCI-standard: HDR Cinema