
Brev til Kongen – sett av 4.100 personer på norske kinoer siden premieren 17. januar – er gitt en million svenske kroner av Gøteborg International Film Festival.
Dragon Awards gis det festivalen mener er årets beste nordiske film, melder Norsk filminstitutt (NFI) i en pressemelding. Filmen er produsert uten støtte fra NFI.
Prispengene skal deles mellom regissør Hisham Zaman og produsent Alan R. Milligan fra Film Farms.
Prissummen på en million svenske kroner gjør Dragon Award til en av verdens største filmpriser. Det er andre året på rad at Hisham Zaman mottar pris for beste nordiske film i Gøteborg, etter at han mottok den samme prisen for Før snøen faller i 2013. Det er historisk, både med tanke på at det er sjeldent at regissører rekker å lage to filmer på to år, og at begge filmene blir tatt ut til hovedkonkurransen i Gøteborg. At han så går hen og vinner begge gangene er unikt, heter det i NFIs pressemelding.
Brev til Kongen er en film som tar for seg asylsøkeres situasjon i Norge.
Årets jury i den nordiske konkurransen har sett og vurdert åtte filmer fra alle de nordiske landene. Juryen bestod av regissør Mahamat-Saleh Harou fra Tsjad, produsent Agnes Johansen fra Island, filmkonsulent Kalle Løchen fra Norge, regissør Anna Odell fra Sverige, skuespiller Maria Sid fra Finland og filmfotograf Erik Molberg Hansen fra Danmark.
«Årets vinner av Dragon Award Best Nordic Film er en film som skildrer en bortglemt subkultur. Den skildrer mennesker i periferien, i ett slags ingenmannsland. Det er en film som er både empatisk og ærlig i sitt portrett av mennesket. Å skildre flere rollefigurer samtidig er en vanskelig oppgave, og vi beundrer måten de enkelte fortellingene er flettet sammen på.»
– Jeg er takknemlig og føler meg privilegert av å bli anerkjent enda en gang blant mine nordiske kollegaer. Denne filmen er en lavbudsjettfilm og den mest risikofylte kunstneriske og økonomiske av mine filmer. Tre års hardt arbeid har gitt meg tro på å fortsette mitt arbeid med filmen som en viktig fortellerkunst, sier regissør Hisham Zaman etter å ha mottatt prisen i Gøteborg.
Brev til Kongen hadde kinopremiere 17.01. Den startet på 13 kinoer, økte så til 17 og var i sin tredje uke vist på sju kinoer. Den er sett av i overkant av 4.100 personer per dags dato.
– I løpet av noen få dager i årets første måned har norske filmer gjort seg godt bemerket med seks filmer i Sundance, manuspris til Eskil Vogts debutfilm Blind mens Magnus Morks kortfilm Burger vant for beste regi og ensemble ved den samme festivalen. I Gøteborg er totalt 15 filmer blitt vist, flere av dem i konkurranse, resulterte i både en millionpris og publikumspris. Om noen få dager begynner filmfestivalen i Berlin, med Hans Petter Molands Kraftidioten i hovedkonkurransen, Blind i Panoramaseksjonen og flere samproduksjoner i øvrige seksjoner. Det er allerede stor interesse for norske filmer, både fra anerkjente filmfestivaler, distributører og presse, sier utlandsansvarlig for spillefilm Stine Oppegaard, noen få dager før en av verdens største filmfestivaler begynner.
Basert på en pressemelding.
Facebook
RSS