• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Vil ha mer enn «mainstream» på kinoene

Mangeårig filmfestivaldirektør Gunnar Johan Løvvik ble tildelt Film & Kinos Aamot-statuett for sin entusiasme og engasjement for norsk film. Foto: Sigurd Moe Hetland ©
Vil ha mer enn «mainstream» på kinoene
John Berge
17. august 2014

HAUGESUND: Avtroppende festivaldirektør Gunnar Johan Løvvik slår et slag for et mer mangfoldig repertoar på kinoene og mener årets filmfestival vil være viktig i å løfte frem denne debatten.

– Hva vil bransjen glede seg mest over på årets festival?

– Det som er så flott, er at filmene som vises er flunkende nye. Det er hundre nye filmer, og masse spennende seminarer, blant annet det om idéfilmens skjebne på kino, med veldig stor oppslutning og gode debattanter. Dette er en viktig debatt i en brytningstid for kinoene. Vi må sørge for at ikke bare «mainstream» får en plass i fremtiden. Filmene som provoserer og begeistrer utover det å bare underholde, Det er en veldig viktig debatt som går på kinoenes økonomi. Det er utfordrende for kinonorge å følge opp det. Men debatten handler ikke bare om økonomi, men også en verdidebatt.

– Det er også et større seminar i regi av Kulturdepartementet, som er et innspillseminar til filmmeldingen.

– Og filmene?

– Det får programsjefen svare på! (Og det har han gjort. Les her. Red. anm.) Men jeg gleder meg veldig til Beatles, og er fornøyd med at den åpner festival. Og så har vi i flere år flørtet med italiensk film, uten at det har tatt helt av. I år er det veldig spennende med Cinema Italia og French Touch. Vi føler at vi har et aldri så lite gjennombrudd med den italienske filmen. Hensikten er å få både den italienske og franske filmen tilbake på kinoene. Det er derfor vi gjør dette.

Festivaldirektøren og lederen for Amandakomiteen, Gunnar Johan Løvvik (nå 67) var med og arrangerte den første filmfestivalen Haugesund fikk, allerede i 1978. I 2014 tyder alt på at han skal gjennomføre sin siste filmfestival.

– Nå bruker jeg alle krefter på årets festival slik at vi får en god avslutning. Den første festivalen jeg var med og laget var den første i Haugesund i 1978, dengang festivalen vandret fra by til by. Årets festival er den 42 i rekken. Jeg har hatt ansvaret for 32 festivaler og alle siden 1987.

Løvvik har siden Den norske filmfestivalen ble etablert som AS, med Kommunale Kinematografers Landsforbund (KKL), nå Film & Kino, og Haugesund kommune, vært daglig leder. Haugesund har vært det faste stedet.

– Det har ikke noe med at jeg ble sjef å gjøre, men etter at filmfestivalen hadde vandret fra by til by, vokste interessen så mye at vi tillot oss å foreslo at den måtte forankres et sted. Vi argumenterte med at Haugesund var det rette stedet og det ble bestemt på et landsmøte i KKL.

Rushprint-redaktør og Aftenposten-anmelder Kjetil Lismoen har nylig, etter en kommentarartikkel i nettopp Aftenposten, sparket i gang en debatt om nettopp lokaliseringen av Den norske filmfestivalen.

Lismoen mener den bør flyttes fra Haugesund til Stavanger, og at programprofilen må få et mer profilert fokus. «Trenger sårt fornyelse», skriver Lismoen.

– Gunnar Johan Løvvik, hvordan var responsen på Haugesund i sin tid, og senere?

– Den har alltid vært overveiende positiv, så vi har aldri følt at noen har vært negative. Ikke minst siden vi har hatt evne til å fornye oss hele tiden. Fra å begynne som en festival for kinosjefer og presse, mens vi nå er en nordisk festival med sterk internasjonal forankring. Det er der vi har vist evne til å fornye oss, og ved å forene norsk film- og kinobransjes ønsker, med det å være en internasjonal festival for en internasjonal filmindustri. Vi er en viktig møteplass og spiller en rolle som ambassdør for norsk filmkultur i utlandet. Når filmfestivalen skal vurderes, må man se hele under ett. Det gjør at denne filmfestivalen spiller en viktig rolle i norsk kino- og filmliv, mener Løvvik.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
17. august 2014
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra FESTIVAL

Amandavinnere 2022 under Den norske filmfestivalen

admin21. august 2022
Les mer

Anerkjent britisk sjangerregissør til Oppdal

John Berge18. august 2022
Les mer

Fransk veteranfilmskaper til Haugesund

John Berge4. august 2022
Les mer

«Noen ganger er det så enkelt at det koker ned til hva ville vi ha dratt for å se på kino»

Arne Bakkevold15. juli 2022
Les mer

Dette er nominasjonene til den norske filmprisen Amanda 2022

admin16. juni 2022
Les mer

Krigsseileren er åpningsfilmen under Den norske filmfestivalens 50-årsjubileum

John Berge10. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Anmeldelse: Utama
    ANMELDELSE10. januar 2023
  • James Cameron om forskjellen på kino vs. hjemmekino
    REGISSØRINTERVJU30. januar 2023
  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Her er Amandavinnerene 2014
– Viser like mye kvalitetsfilm som tidligere