• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

VIDEOBRANSJEN

«Veldig sympati med videobransjen»

Styreleder Knut Even Lindsjørn (t.v.) i Film & Kino ved landsmøtets hovedbord, flankert av administrerende direktør Lene Løken (midten) og administrasjonssjef Roar Svartberg. Foto: John Berge, KINOMAGASINET/VIDEOMAGASINET ©
«Veldig sympati med videobransjen»
John Berge
7. juni 2013

Styreleder Knut Even Lindsjørn i Film & Kino føler med de ansatte i videobransjen. – Mange opplever å bli rammet av inntektsvikten vår, men videobransjen rammes hardest, medgir han.

Under landsmøtet i Fredrikstad tirsdag 4. juni vedtok landsmøtet kuttene i budsjettet for 2013 og ga styret fullmakt til å revidere 2014-budsjettet. Denne henvendelsen til Kulturdepartementet ble også vedtatt: «Landsmøtet uttrykker sterk bekymring for at inntektssvikten rammer filmfestivaler, cinematek og tiltak for barn og unge og ber om at nasjonale myndigheter bidrar til å sikre forutsigbarhet og støtte til viktige filmkulturelle tiltak som i dag støttes av Film & Kino i sitt arbeid med statsbudsjettet for 2014.»

Her reagerte styremedlem Håvard Erga (Warner-direktør) på vegne av videobransjen på at ikke også videobransjen ble nevnt, og forsøkte å få inn en slik formulering, uten å nå frem. Dermed stemte han og de andre VFK-representantene og blant andre Carl I. Hagen (FrP, Oslo kommune-representant) mot dette.

Resolusjonen ble dermed vedtatt med 118 mot 44 stemmer.

KINOMAGASINET/VIDEOMAGASINET fikk en samtale med Lindsjørn i etterkant av landsmøtet.

– Jeg har veldig sympati med videobransjen, sier Film & Kinos styreleder.

– Det er de som jobber i den bransjen som virkelig rammes direkte. De som representerer videobransjen føler nok på det, rent personlig og de har sitt miljø hvor veldig mange de kjenner nå mister sitt inntekstgrunnlag. Vi har levd veldig godt på avgiftsinntekter på salg av DVD. Den gullalderen er over. Norsk filmkultur har hatt stor glede av de inntektene i mange år. Så har Film & Kino bidratt med tilskudd til mange ulike formål til videobransjen i mange, mange år og også i år er det til penger til annonsering elektronisk men vi sa altså nei til denne millionen. Grunnen er grei. Vår kasse er bunnskrapt og vi legger opp til radikale kutt i 2014. Cinematekene faller bort, filmfestivalene nærmest hjalveres og en rekke tiltak for barn og unge forsvinner, bygdekinoen får reduksjoner, Mange opplever å bli rammet av inntektssviktenn, også videobransjen, og de rammes aller hardest.

– Organisasjonsutvalget ser på fremtiden. Hva slags visjon har styrelederen for fremtidens Film & Kino?

– Det er klokt å avvente utvalgets anbefalinger. Vi har satt ned et utvalg med veldig kompetente mennesker. De kommer nok frem med gode reelle alternativer, det er jeg overbevist om, Min visjon er jo at det er behov for et felleskap i denne bransjen også i fremtiden, på tvers av kommunalt eller privat eierskap. Sammen med filmdistributørene er alle opptatt av å sikre god film og import av kvalitetsfilm. Jeg ser frem til forslaget fra Organisasjonsutvalget og første runde i Haugesund.

Knut Even Lindsjørn (48) – tidligere SV-politiker – er nå direktør samhamling i Helse Sør-Øst RHF, og tar etter landsmøtet fatt på sitt tredje år som styreleder for Film & Kino.

flankert av administrerende direktør Lene Løken (midten) og administrasjonssjef Roar Svartberg. Foto: John Berge Knut Even Lindsjørn. Foto: John Berge, KINOMAGASINET/VIDEOMAGASINET ©
Relaterte sakerBlu-rayKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
VIDEOBRANSJEN
7. juni 2013
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerBlu-rayKino

Siste saker fra VIDEOBRANSJEN

Slutt på videogram-registrering hos Medietilsynet

John Berge11. januar 2022
Les mer

Nolan mener Tenet-lanseringen brukes som unnskyldning av studioene

Gitte Johannessen6. november 2020
Les mer

Kun tre butikker blir igjen i Platekompaniet

admin22. juli 2019
Les mer

Spåmannen Kim fikk helt rett

John Berge1. november 2018
Les mer

Klart for Norges største videobutikk i Filmens hus

John Berge17. september 2017
Les mer

Fysisk video gir fortsatt mer inntekter enn strømming

John Berge22. juli 2017
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Anmeldelse: Utama
    ANMELDELSE10. januar 2023
  • James Cameron om forskjellen på kino vs. hjemmekino
    REGISSØRINTERVJU30. januar 2023
  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Vikeså: «Som å få en kniv i siden»
Godteri redder Bærum videosenter