
Nye adgangsbegrensninger i samfunnet fra 15. desember 2021 får konsekvenser også for norske kinoer. Dette får flere filmdistributører til å utsette kinofilmpremierene.
De nye reglene skal vare én måned, slik situasjonen er i skrivende stund. Nå bli det igjen maks 50 personer pr. sal. «Smitten i Norge øker kraftig, og vi har nå fått ny kunnskap om omikron-varianten og hvor raskt den kan spre seg. Vi er inne i en mer alvorlig situasjon. Regjeringen innfører derfor strengere tiltak for å bevare kontrollen på pandemien», sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).
Another World Entertainment kansellerte 1. juledagspremiere på Annette allerede 9. desember, og satte 29. april 2022 som ny dato. «Vi flytter Annette til 29.04.2022 da vi går en ny usikker koronatid i møte,» skrev distributøren i en e-post.
Spider-Man: No Way Home skulle egentlig vises for pressen tirsdag 14. desember, i forkant av premieren 15. desember, men denne ble avlyst på morgen samme dag. Til VG forteller SF Studios representant at filmens nye dato foreløpig er satt til 14. januar 2022. Når premieren skrev beror på hvordan samfunnet ser ut og når vi får lov åpne opp litt mer og vise filmen for litt flere, sier markedssjef for filmen, Katrine Aamodt i SF Studios til VG. – Vi vet hva vi estimerer filmen til og hva den har potensial til, og ser at vi ikke får til det med restriksjonene nå. Da ønsket Sony Pictures at vi flyttet premieren, sier hun videre til avisen.
Fra før av er det kjent at Kampen om Narviks premiere 25. desember er avlyst.
Andre større filmer som får premiere snart, etter planen, er The Matrix Resurrections (Warner/SF) og Syng 2 (UIP), med lanseringsdato 25. desember 2021. Pressevisningene av disse er pr. i skrivende stund ikke utsatt.
Den uavhengige distributøren Manymore Films har også satset sterkt på sin julefilm, Snødronningen, som også har 1. juledag som premieredato.
Facebook
RSS