
– Ridley Scott skuffer ikke, mener direktøren i Twentieth Century Fox Norge om «The Counselor», som har norsk premiere fredag 15. november.
En film mange har sett frem til å se i høst er The Counselor, laget av Sir Ridley Scott – regissøren som har gitt oss mesterlige filmer som Alien, Blade Runner, Thelma & Louise og , for å nevne noen.
Fredag 25. oktober var det duket for amerikansk premiere på The Counselor. Den 15. november lanseres den på norske kinoer.
The Counselor, som er laget etter originalmanus fra forfatter Cormac McCarthy (kjent for bl.a. All the Pretty Horses, No Country For Old Men og The Road), handler om en advokat (spilt av Michael Fassbender – også brukt av Scott i hans forrige film, Prometheus) som blir innblandet i et større nettverk av narkotikasmugling.
Det er noen av de største Hollywood-skuespillerne som bekler rollene. Foruten Michael Fassbender har Brad Pitt, Penélope Cruz, Cameron Diaz og Javier Bardem andre sentrale roller.
Tore Fredrik Dreyer, direktør for Twentieth Century Fox Norge, har allerede sett filmen hele tre ganger.
Ifølge Dreyer er Scotts nye verk en thriller av første klasse.
– The Counselor er en film helt i Cormac McCarthys ånd. Brutal og godt skildret med hva jeg vil mene er en rollebesetning godt over snittet i forhold til sexappeal. Ridley Scott skuffer ikke i denne sexy, mørke thrilleren hvor konsekvenser er et gjennomgangstema, sier Dreyer til KINOMAGASINET.
Han roser spesielt skuespillerinnsatsen til Cameron Diaz og Brad Pitt.
– Når det er sagt, dette er ikke en film som kommer i nærheten av No Country For Old Men publikumsmessig.
Det ledende amerikanske fagbladet Variety er ikke like positive til filmen som den norske Fox-sjefen.
I en fersk anmeldelse skriver de at filmen er svært dialogbasert, men med unntak av en del utsagn mot slutten av filmen, er det hele en elendig historie, dårlig konstruert og fremvist på en måte som er altfor vanskelig å følge med på. Anmelder Peter Debruge mener at traileren kan minne om den type gonzofilmer som Ridleys avdøde bror, Tony, pleide å lage, men at sluttresultatet er langt fra dette. Debruge hevder at Scott og en lang rekke ikke-passende skuespillere snubler seg gjennom mengder av tykk, filosofisk tåkeprat, og på denne måten fremmedgjør seg fra publikum som heller ville ha gledet seg over en mer konvensjonell sjangerfilm.
«Noen vil kanskje mene at The Counseler må sees to ganger, dog er den første altfor ubehagelig å anbefale, selv i en det-er-så-dårlig-at-det-er-bra-kontekst. Denne bransjen er så altfor ofte redd for intellekt, og dette prosjektet bærer alle tegn på at smarte, talentfulle folk setter sin lit til et råttent materiale bare fordi det har McCarthys navn. Når støvet legger seg, så vil hoder rulle, og det blir ikke noe vakkert syn,» konkluderer Varietys anmelder.
Også et annet bransjetidskrift, The Hollywood Reporter (THR), er kritiske til filmen.
«Til tross for et brennhet skuespillerensemble og en formidabel manusforfatter og regissør, er The Counselor ganske enkelt ingen film som er verken lett å like eller tilfredstillende å se. Faktum er at det er en “bummer”.»
– Har disse negative anmeldelsene noe å si for lanseringen av filmen?
– Både Varierty og THR er «kredblader», og man ønsker selvsagt at deres anmeldere liker filmen, Tore Fredrik Dreyer.
– Anmeldere ser ut til å lande på «elsk/hat». Richard Roeper i Chicago Sun Times sier: «Some of the best-written and fascinating characters imaginable». Videre leste jeg at Alexander Alter i Wall Street Journal mener det er en «lurid, adrenaline-fueled thriller». Det beste etter fantastiske anmeldelser fra alle, er «elsk/hat»-debatt om filmen, sier Dreyer.
Oppdatering 15. november: Filmen anses som en «flopp» i USA, tross et lavt budsjett (25 millioner dollar), har filmen per dags dato ikke omsatt for mer enn ca 23 mill. dollar i USA.

Facebook
RSS