• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    • Anmeldelse: Memory
    • Anmeldelse: Doctor Strange in the Multiverse of Madness
    • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    • Anmeldelse: Villmenn
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 5•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Ja, vi elsker Høgskulen i Volda!
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Hvordan komme i gang igjen med arrangementer
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
  • Facebook

  • RSS

KINOBRANSJEN

Trondheimspolitiker involvert i kinobransjen brøt kommunens etiske regelverk

Rune Olsø. Foto: Offentlig Facebook-bilde.
Trondheimspolitiker involvert i kinobransjen brøt kommunens etiske regelverk
Per Mork
26. mars 2018

Arbeiderpartipolitikeren Rune Olsø har blandet rollene på en uetisk måte. Det mener Trondheim kommunes kontrollkomité.

Det skriver Adresseavisen (bak betalingsmur.)

Avisen har presentert en lang rekke artikler de siste par årene om Rune Olsø involvering i kinobransjen – og eiendomsbransjen. (Mer om sistnevnte lengre ned i denne artikkelen.)

Først om at Rune Olsø var med på oppstarten av Candy People Norway, samtidig som han var bystyremedlem.

Senere skrev avisen at Rune Olsø foreslo og fikk til en utsettelse av en revisjon av Trondheim Kino, ikke lenge etter at han forlot styret i Trondheim Kino Utvikling, og deretter opprettet selskapet Candy People Norway sammen med Trondheim Kino Utvikling.

Trondheim kommune søker etter ekstern eksperthjelp for å ytterligere gransking av Trondheim Kino AS

Ifølge Adresseavisen har en enstemmig kontrollkomité, inkludert Arbeiderpartiet, nå fastslått at Olsø brøt de etiske retningslinjene når det gjelder habilitet. De mener at Olsø blandet rollene, da han var tilknyttet Trondheim kino og samtidig var bystyrerepresentant.

Dette er en av bestemmelsene Olsø skal ha brutt:

«Vi unngår å komme i situasjoner som kan medføre konflikt mellom kommunens interesser og egne interesser. Dette gjelder også forhold som ikke direkte rammes av inhabilitetsbestemmelsene i lovgivningen.»

«Det å gjøre en sånn business i tilknytning til kinoen er uheldig og et brudd på kommunens etiske retningslinjer. Det er helt utvilsomt at Trondheim kommunes etiske regelverk er brutt på punkt fire av tidligere bystyremedlem Rune Olsø, og det er knyttet til hans blanding av roller og eierskap i et selskap med så nær tilknytning til Trondheim kino samtidig med at han var bystyremedlem,» sier komitéleder Rolf Jarle Brøske (H) til lokalavisen.

Rune Olsø har også uttalt seg til avisen, via e-post, hvor han sier han er «glad for at revisjonens grundige undersøkelser har konkludert med at jeg har fulgt loven til punkt og prikke, slik jeg hele tiden har påpekt.»

«Jeg registrerer også at komiteen mener at selv om man følger lover og regler, så er det uheldig om man sitter i bystyret samtidig som man skaper arbeidsplasser i næringsvirksomhet som indirekte berører kommunen. Det tar jeg til etterretning. På grunn av helsetilstanden i nær familie er jeg for egen del ikke lenger medlem av bystyret, men dette vil være førende for andre bystyremedlemmer i fremtiden. Først og fremst er jeg i dag svært glad for at alle de omfattende undersøkelsene så grundig tilbakeviser de mange grunnløse spekulasjonene som ble fremsatt om meg i denne saken i fjor.»

Saken skal opp til endelig behandling av bystyret i Trondheim i april 2018, etter snart to års granskning.

Rune Olsø søkte om fritak fra å møte i bystyret i inneværende periode og trakk kandidaturet for å bli leder i Sør-Trøndelag Ap.

Det er også en annen sak som involverer Rune Olsø i Trondheim kommune. I den såkalte Kystadsaken i 2017 skal en utbygger, ifølge Adresseavisen, ha betalt Rune Olsø to millioner kroner for bistand for å sørge for at grøntområdet Kystad ble lovlig som boligområde. En av partene skal ha nektet at de har snakket sammen, men Økokrim skal ha dokumentert at de har både sendt e-poster og SMS overfor hverandre og Ap-partifeller.

PS! Rune Olsø eier via sitt selskap, Rokap AS, 30 % av Candy People Norway AS. 30 % eies av det svenske morselskapet, J & J Holding Ab, mens Wikmark Holding AS eier 40 %. Trondheim Kino Utvikling er ikke lenger medeier.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOBRANSJEN
26. mars 2018
Per Mork https://facebook.com/permork72

Grafisk designer og nettside utvikler.

Relaterte sakerForsiden
  • Trondheim kommune søker etter ekstern eksperthjelp for å ytterligere gransking av Trondheim Kino AS 06.11.2017

Siste saker fra KINOBRANSJEN

KINOMAGASINETs vårutgave

admin13. mai 2022
Les mer

Dramatisk kinonedgang, men Lange flate ballær 3 løfter ellers svakt norsk kinofilmbesøk

admin10. mai 2022
Les mer

Kampen om kinogodtet fortsetter. Noen norske kinosjefer ønsker å nekte kundene å ta med medbragt.

John Berge22. april 2022
Les mer

70-årig bransjeveteran takker for seg med ny lærebok

John Berge19. januar 2022
Les mer

Slik gikk det med julens nye kinofilmer

John Berge13. januar 2022
Les mer

For første gang på fire år fikk tre filmer 18-års aldersgrense for kinovisning

admin4. januar 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Bjørn Harald L. Sønsthagen, Endre Snildal, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen, Lars Johnsrud, Marcus Patai, Matias Kjølstad, Magnus Meling, Preben Lillebø Rongve og Torunn Sola.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film action Kinobransjen Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix skrekk spenning thriller Star Wars superhelt komedie Festival eventyr krim grøsser spillefilm

© 2013-2022 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Villmenn
    ANMELDELSE21. april 2022
  • Trailer: Thor: Love and Thunder
    TRAILER18. april 2022
  • Anmeldelse: Mini-Zlatan og verdens beste onkel
    ANMELDELSE4. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Rutete Ninja 2
    ANMELDELSE14. mai 2022
  • KINOMAGASINETs vårutgave
    KINOBRANSJEN13. mai 2022
  • Trailer: Krigsseileren
    TRAILER11. mai 2022
  • Anmeldelse: Memory
    ANMELDELSE10. mai 2022
  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper - YTS FREE - The official YTS YIFY Movies Torrents magnet website. says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • 50 Best Racing Movies Of All Time Ranked - Looper | Erzurumdanhaber.com says:

    […] may have taken until 2014 for Norway to produce…

  • Massasje escorte thai escorte oslo | escorte massasje real escorte date – Realxpressionz says:

    […] som så skulle bringe ordrene videre til de norske…

  • Alexandr says:

    He Makes Money Online WITHOUT Traffic? Most people believe that…

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Slik blir Trondheim-kinoens 100-årsjubileum markert
Cannes 2018-innkjøpene fra Scanbox