• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

FILMOMTALE

Tom Hanks i intenst flydrama

Tom Hanks som Chelsey Sullenberger (t.h.). Aaron Eckhart spiller rollen som Sullenbergers andrepilot, Jeff Skiles. Foto: Warner Bros. Pictures.
Tom Hanks i intenst flydrama
Stina Ueland
Stina Ueland
8. september 2016

Sully
Norgespremiere:
09.09.2016
Regissør: Clint Eastwood
Distributør: SF Studios på vegne av Warner Bros. Pictures.

Clint Eastwoods nyeste biografiske dramafilm omhandler den amerikanske piloten Chelsey «Sully» Sullenberger.

Det var 15. januar 2009 at «Sully» landet passasjerflyet Airbus A320-214 i Hudson River og reddet livet til alle de 155 passasjerene ombord. Hendelsen ble kjent som «The Miracle on Hudson», men Sully møtte på flere problemer etter den spektakulære landingen. Piloten ble stemplet som en helt av media etter hendelsen, men en etterforskning satte hans karriere og personlige omdømme i fare.

Filmens manus er skrevet av Todd Kormarnicki, basert på autobiografien Highest Duty: My Search for What Really Matters, skrevet av Chelsey Sullenberger og Jeffrey Zaslow. Den legendariske filmskaperen og skuespilleren Clint Eastwood står bak filmens regi. Sully er langt fra hans første film basert på ekte hendelser og personer. Eastwood har nemlig regissert hele 35 filmer, der den lange listen inkluderer biografiske filmer som J. Edgar, Changeling og American Sniper.

Sully er dermed hans fjerde biografiske film på rad. Med seg på laget denne gangen har han flere store filmstjerner. Tom Hanks spiller hovedrollen som piloten Chelsey Sullernberger, og i tillegg har også Anna Gunn, Laura Linney, Aaron Eckhart og Jeff Kober roller i filmen.

Aaron Eckhart, som spiller rollen som Sullenbergers andrepilot, Jeff Skiles, uttalte til People Magazine at Tom Hanks omfavnet rollen som Chelsey Sullenberger. «Han klarte virkelige å legemliggjøre ham, og det var tydelig at han hadde tilbrakt mye tid med Sully. Og det stemte også fysisk, med håret og barten. Han overtok holdningen og stemmen til Sully, og alt det som virkelig var kaptein Sullenberger. Det var virkelig imponerende».

Det ble lagt mye innsats i å gjøre filmsettet så realistisk som mulig. Et Airbus A320-fly ble tatt fra hverandre og transportert til et basseng på settet. Deler av filmen ble også spilt inn på stedet der hendelsen fant sted i virkeligheten, der det ble brukt båter som var med på redningsaksjonen i 2009. For å forberede seg til filmen måtte Eckhart og Hanks øve i en Airbus A320-simulator. Dette gjorde de for å fange følelsene og presset som pilotene og passasjerene følte på den sjebnesvangre flyturen.

Chelsey Sullenberger besøkte ofte filmsettet under innspillingen. Ifølge en pressemelding fra Warner Bros var han fornøyd med Eastwoods adaptasjon av hans unike historie.

«Historien som blir fortalt kommer fra mine opplevelser, og den reflekterer de mange utfordringene jeg har møtt og suksessfullt overvunnet både under og etter flyturen. Jeg var involvert i utviklingen av filmen, og er begeistret over at historien blir brakt til lerretet av en så talentfull filmskaper som Clint Eastwood, med Tom Hanks i hovedrollen,» uttalte Sully.

I traileren kan man høre Tom Hanks si «over 40 år i luften, men på slutten kommer jeg til å bli dømt ut fra 208 sekunder».

Det er ingen tvil om at Sully virker å være en spennende og interessant film, som fokuserer mye på etterdønningene av den spektakulære landingen, som kunne gått så forferdelig galt. En god del spillerom får også beskrivelsene av hvordan hendelsen påvirket de involverte, og da spesielt Sully selv.

Dette er også første gangen Tom Hanks og Clint Eastwood jobber sammen i en film, og basert på deres tidligere arbeid har vi mye å glede oss til!

Saken er hentet fra KINOMAGASINET 5•2016 SOM DU KAN LESE DIGITALT HER:



KINOMAGASINET kommer snart med en anmeldelse av filmen Sully.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMOMTALE
8. september 2016
Stina Ueland
Stina Ueland https://www.facebook.com/stina.ueland

Redaksjonsassistent i KINOMAGASINET med master i filmvitenskap fra NTNU.

Relaterte sakerKino

Siste saker fra FILMOMTALE

«Den største forbrytelsen»-regissøren om det å lansere storfilm mens flere storkinoer er stengt

Veronica Karlsen22. desember 2020
Les mer

Filmjubilanten: 35 år siden Back to the Future

Matias Kjølstad20. juli 2020
Les mer

Disney-Pixar med første åpent skeive figur i animasjonsfilm

admin24. februar 2020
Les mer

Flere miniteasere fra Super Bowl 2020: Black Widow og tre Disney+serier

Matias Kjølstad5. februar 2020
Les mer

Ane Dahl Torp roses i Sundance

admin29. januar 2020
Les mer

Kald mottakelse for nye Turist

admin28. januar 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Femten toppfilmer fra 2020 fra anmelder Christian Høkaas
    TOPPLISTER30. desember 2020
  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Et helt spesielt bryllup
Kongens nei blir Norges Oscar-kandidat