• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Agent Max
    • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
  • KINOBRANSJEN
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FILMPRODUKSJON

Tolv kvinner valgt ut til filmskaper-UP

Fra venstre: Julia Dahr, Elisabeth Kvithyll, Silje Evensmo Jacobsen, Yenni Lee, Johanna Pyykkö, Mona Friis Bertheussen, Ingrid Stenersen, Nina Maria Barbosa Blad og Ingvild Søderlind. Erika Calmeyer, Julia Lindstrøm og Marja Bål Nango var ikke til stede da bildet ble tatt. Foto: Eva Rose
Tolv kvinner valgt ut til filmskaper-UP
John Berge
17. oktober 2018

Talent Norge AS

Talent Norge AS er et norsk aksjeselskap som ble stiftet 21. januar 2015. Selskapet eies av staten ved Kulturdepartementet samt Cultiva og Sparebankstiftelsen DNB. Selskapet skal tilby et «talentprogram» for unge kunst- og kulturutøvere etter modell av Olympiatoppen. (Wikipedia)

Kulturdepartementet, Cultiva og Sparebankstiftelsen DNB eier Talent Norge AS, og sammen med Norsk Filminstitutt (NFI ) starter de nå utviklingsprogrammet UP for unge filmskapere.

Utviklingsprogrammet UP er en del av de to virksomhetenes helhetlige satsing på kvinner i film- og TV-bransjen. Kvinners historier og kompetanse er helt nødvendig for at filmene som lages i Norge skal nå ut til – og være relevante for – hele befolkningen, mener Staten.

Det var en stor søknadsbunke på 123 søkere til UP. Panelet som har valgt ut deltakerne uttaler at det har vært en stor glede å lese igjennom søknader fra så mange dyktige kvinnelige regissører og produsenter med utrolig spennende ideer og prosjekter.

«Vi har ut i fra retningslinjer og målsetningene for UP valgt ut tolv deltagere. Det er tatt opp åtte regissører, to produsenter og to som er både regissører og produsenter i programmet. Fire av dem jobber med dokumentar og åtte innen fiksjonsformatet. Det er mange flere kvalifiserte filmskapere enn det er plasser i programmet og vi håper programmet videreføres kommende år slik at flere kan få delta.»

Panelet har bestått av Leder for kvinnesatsingen i Talent Norge, Maria Bock, dokumentarfilmkonsulent Helle Hansen i NFI og filmkonsulent for spillefilm og dramaserier Ståle Stein Berg. Prosjektleder for UP er Jannicke Stendal Hansen i NFI.

De tolv filmskaperne, hvorav seks er fra Talent Norges satsinger, får et stipend på 50.000 kroner hver, en pott med 30.000 kroner hver som de kan bruke på faglig veiledning, og de får kurs og verksteder med topp kompetanse, i tillegg til månedlige møter med dramaturg/prosessleder, der de jobber med prosjektspesifikke problemstillinger. Sammen med relevant fagkompetanse skal de også legge en plan for hvordan de skal jobbe strategisk med prosjektene sine for å nå produksjon. I tillegg får de tilbud om coaching, der de sammen med coach legger opp en strategisk plan for fremdrift i karrieren. Første samling er i slutten av oktober 2018.

UP er rettet mot kvinner som vil lage spillefilm, kinodokumentar eller dramaserier, og målet er å utvikle talenter, styrke deres kompetanse og bidra til nettverksbygging. Deltakerne skal også bli bedre rustet til å nå sitt potensial.

Et uttalt mål med UP er å bedre kjønnsbalansen i norsk filmbransje, og det langsiktige målet er at minst 80 prosent av deltagerne produserer film av lengre format innen tre år etter endt deltagelse i utviklingsprogrammet.

– Arbeidet med å bedre kjønnsbalansen i bransjen er viktig for NFI, og vi er veldig glade over å kunne tilby tolv dyktige kvinner denne muligheten. Antall søkere er et tydelig signal om at dette er noe bransjen ønsker og trenger, og vi gleder oss til å dra i gang og følge UP videre, sier Live Nermoen, fungerende avdelingsdirektør i NFI.

– Det er en stor glede å kunne samarbeide med en så viktig premissleverandør som NFI om et program som har som mål å bedre likestillingen i film og TV-bransje. Talentene i våre satsinger er på et svært høyt nivå, og har blitt plukket ut basert på faglig kompetanse. Vi ser at det finnes en strukturell skjevfordeling i bransjen, og den ønsker vi å dytte på med dette programmet. Vi er veldig glade for at Norsk Tipping støtter kvinnesatsingen, sier Maria Mediaas Jørstad, daglig leder i Talent Norge.

Dette er deltakerne i UP:

Elisabeth Kvithyll. Utdannet filmprodusent på WA Screen Academy og Den norske Filmskolen. Har produsert Izer Alius Å vokte fjellet, som vant både Amanda og Gullstolen, og Hallvar Witzøs Ja vi elsker som ble Gullpalme-nominert og mottok Honorable Mention på filmfestivalen i Cannes 2014. Hun er nå aktuell som produsent for Tuva Novotnys kritikerroste Blindsone, som ble vist i både Toronto og San Sebastian.

Nina Maria Barbosa Blad. Utdannet produsent ved Den norske filmskolen, og har studert filmproduksjon i Madrid. Hun driver produksjonsselskapet Barbosa Film, som fokuserer på kvinnelige filmskapere sammen med søsteren Liv Joelle. De vant Amanda for Årets beste kortfilm med Min Søster i 2017. Nina har produsert en rekke kortfilmer og har flere i utvikling. Barbosa Film er i produksjon av dramaserien Nudes i samarbeid med NRK.

Erika Calmeyer. Gikk ut av Den norske Filmskolen i 2014 med den prisbelønte eksamensfilmen LEA. Har også studert film i Melbourne, Australia. Jobber nå med regi på den kommende dramaserien Twin, og er snart på vei inn i opptak med TV-serien Nudesfor NRK, som co-regissør med Liv Joelle Barbosa Blad.

Ingrid Stenersen. Utdannet skuespiller fra London, jobber som regissør og manusforfatter. Har regissert en rekke kortfilmer, tv-dokumentaren Fra flyktning til gründer, tv-serie for barn, og jobber i dag blant annet med spillefilmen Hadeland og dokumentaren Celle 1408, som er en del av NFIs Nye veier.

Ingvild Søderlind. Har en BA Hons i film fra Napier University i Skottland. Hun er regissør og manusforfatter som har regissert en rekke kortfilmer, bl.a. Jenny, som ble vist ved over 40 festivaler og har vunnet mange priser. Har også regi på blant annet spillefilmen Alle utlendinger har lukka gardiner for Miso Film, som er under utvikling, og en spillefilm med produsent Thomas Robsahm.

Johanna Pyykkö. Utdannet regissør fra Den norske filmskolen, har hatt regi og manus på flere prisvinnende kortfilmer. Har vært episodeforfatter for Heimebane og regiassistent på Joachim Triers Thelma. Utvikler nå en dramaserie og tre spillefilmer, der både serien og en av spillefilmene har fått idéutviklingsstipend fra NFIs Nye veier. Starter snart innspilling av kortfilmen The Manila Lover.

Julia Dahr er dokumentarfilmregissør, kjent for sitt engasjement for miljø og rettferdighet, og har blant annet laget Thank You for the Rain fra 2017, som har vunnet 13 internasjonale priser og blitt vist på CPH:DOX og Hotdocs.
Var i 2016 på Forbes-liste som en av «30 under 30 i Europa som forandrer fremtiden i media».

Julia Lindstrøm. Utdannet regissør fra Den norske filmskolen, og vant flere priser for eksamensfilmen Mamma. Viste filmen Grab them by the Balls på Gøteborg internasjonale Film Festival tidligere i år. Har snart premiere på kortfilmen Daddy’s Girl, produsert av Barbosa Film, og jobber med en spillefilm med samme tittel og tema.

Marja Bål Nango. Er utdannet ved Nordland Kunst og Filmfagskole. Hun er manusforfatter og regissør. Har regissert flere kortfilmer, er nå i postproduksjon på kortfilmen Njuokčamat (Tungene). Hun utvikler nå sitt første spillefilmmanus Guođoheaddjisammen med manusforfatter Smávut Ingir Bål Nango.

Mona Friis Bertheussen. Dokumentarregissør og – produsent. Har blant annet laget dokumentaren Tvillingsøstrene (2013) som vant publikumsprisen på IDFA, verdens største dokumentarfilmfestival. Filmen vant også Gullruten her hjemme og 10 andre filmpriser. Den ble solgt over hele verden, og sett av over 20 millioner. Jobber nå med en oppfølger om de to tvillingsøstrene fem år etter.

Silje Evensmo Jacobsen. Dokumentarregissør, utdannet ved Westerdals i Oslo og universitetet i Bergen. Har regissert flere tv-serier og programmer, blant annet Team Ingebrigtsen for NRK og Tangerudbakken for TVNorge. Jobber nå med dokumentarfilmen Tro kan flytte fjell med produksjonsselskapet Zacapa. Prosjektet har fått utviklingsstøtte fra NFI.

Yenni Lee. Regissør og manusforfatter med en MFA fra Akademin Valand i Gøteborg. Har fått mye oppmerksomhet for sine kortfilmer, der bl.a. hennes seneste kortfilm bjørnedyrkonkurrerte om Beste nordiske kortfilm på Nordisk Panorama i år. Jobber nå med when bodies fall from the sky med tilskudd fra NFI og spillefilmen BILLY+NILO 4-EVER.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMPRODUKSJON
17. oktober 2018
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FILMPRODUKSJON

Nye Lord of the Rings-filmer i sikte

John Berge26. februar 2023
Les mer

Nå kommer «Riddick 4»

John Berge14. februar 2023
Les mer

Disney: Mer «Toy Story» og «Frozen»

John Berge9. februar 2023
Les mer

Nye eventyr på Apeplaneten

John Berge30. januar 2023
Les mer

Klart for «Tron 3»

John Berge21. januar 2023
Les mer

Christopher Nolan: «Oppenheimer er et av de mest utfordrende prosjektene jeg har gjort»

admin13. desember 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival dc animasjon eventyr

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Trailer: Sulis 1907
    TRAILER28. februar 2023
  • Lover halv pris på alle kinobilletter med ett unntak
    KINODRIFT21. mars 2023
  • Disney+ sender Oscar-utdelingen
    PRISUTDELING3. mars 2023
  • En John som aldri dør
    FILMOMTALE21. mars 2023
  • Varsler storsatsing på kinofilmer
    KINOBRANSJEN28. mars 2023
  • Anmeldelse: Agent Max
    ANMELDELSE27. mars 2023
  • En sterk og adrenalinfylt oppfølger: John Wick: Chapter 4
    ANMELDELSE25. mars 2023
  • Anmeldelse: Shazam! Fury of the Gods
    ANMELDELSE23. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Mer Agatha Christie fra Kenneth Branagh
Deadwood blir film