
Fakta om Tina
Tina er en engelsk/amerikansk TV-dokumentar som handler om den amerikanske sangeren Tina Turner. Dokumentaren hadde premiere på HBO Nordic 27. mars 2021. Den finnes også utgitt som fysisk Blu-ray. Dokumentaren er regissert av Dan Lindsay og T.J. Martin.
Den vises en kveld på kinoer i diverse land, herunder Norge, 3. juni 2021.
En ny dokumentarfilm om Tina Turner vises på norske kinoer 3. juni 2021.
Filmen, som ganske enkelt heter Tina, beskrives som et «intimt blikk på livet og karrieren til musikkikonet Tina Turner».
Det loves en mengde tidligere ikke fremvist materiale, både av lyd, film og bilder.
Tina Turner – som nå er 81 år – har ikke turnert siden 2009, og regner seg som pensjonist.
«Jeg verdsetter all kjærligheten overfor meg. Men jeg er ferdig. Jeg er sliten. Jeg vil bare leve som pensjonert,» sier hun i dokumentaren.
The Hollywood Reporter skrev i sin anmeldelse ganske enkelt: «Simply the best.», mens Variety skrev at Tina Turners historie er blitt mytologi, og at den fremstilles kraftfullt i dokumentaren, og gir en forståelse av hennes genialitet. «Du vil gråte av filmen,» skrev New York Times.
Dagsavisen her hjemme ga dokumentaren terningkast fem. Her heter det: «Tina» skiller seg fra mange av de nåtidige artistdokumentarene ved at hovedpersonen det handler om er deltakende fra ende til annen, uten at det gjør filmen noe særlig mindre skarp i kantene. Nå skal hele historien fram, og den forteller om et liv der mishandlingen har vært en dominerende faktor også utover de årene hun levde sammen med mishandleren. Det var ikke et godt liv.

Tina på scenen i 1978. Foto: HBO.
De første femten årene av karrieren var Tina forbundet med ektemannen Ike. De fikk sangslagere som Nutbush City Limits, Proud Mary og River Deep Mountain High.
Det var Ike som ga henne artistnavnet Tina Turner, uten at hun først visste om det. Egentlig heter hun Anna Mae Bullock.
I filmen forteller Tina at Ike pleide å mishandle henne før sex, og at han deretter tvang henne ut på scenen. Hun forsøkte å ta selvmord før hun forlot Ike i 1976.
Hun fikk stor suksess som soloartist, med sanger som What’s Love Got To Do With It, Private Dancer og The Best.
We Don’t Need Another Hero var også en slager, fra filmen hvor hun også var en av hovedskuespillerne, Mad Max Beyond Thunderdome.
I 1995 fikk hun en hit med James Bond-sangen GoldenEye.
Ike døde av en kokainoverdose i 2007, og Tina sier i dokumentaren at hun har tilgitt ham for mishandlingen.

Tina ved kjøkkenbordet sammen med barna, i 1967. Foto: Privat.
Dokumentaren er i hovedsak basert på et nytt 2019-intervju, samt andre opptak fra tidligere intervjuer.
Dette er kinoene som viser filmen:
Odeon Oslo
Odeon Ålesund
Odeon Lillestrøm
Odeon Sandvika
Odeon Moss Moss
Odeon Sarpsborg
Odeon Ski
Odeon Skien
Odeon Sotra
Odeon Sandnes
Odeon Stavanger
Vega Scene, Oslo
Nordisk Film kino Lagunen, Bergen
Nordisk Film kino, Kilden kino, Tønsberg
Verdensteatret Cinema, Tromsø
FAKTA:
Facebook
RSS