
Fakta om Dialog exe AS (DX)
Dialog exe AS (DX) er et norsk teknologiselskap som bygger produkter og tjenester for kino- og kulturbransjen. På DX' plattform håndterer arrangører den kommersielle virksomheten sin fra planlegging til salg til rapportering.
Øgreid AS er et familieeid investeringsselskap som primært investerer i norske kvalitetsbedrifter med nasjonale og internasjonale ambisjoner. Øgreid AS investerer med et langsiktig perspektiv og har idag et nedslagsfelt på tvers av flere industrier - fra programvare og teknologi til bakeri.
Med elleve færre ansatte enn før koronapandemien har billettsalgleverandøren DX investert mye i modernisering og videreutvikling av sin plattform for billettsalg og virksomhetsstyring.
Den Stavanger-baserte investoren Øgreid AS er også kommet inn på eiersiden i DX med en eierandel på ca. 43 %. Det er Wehibe Holding og DX Holding som har solgt seg noe ned, men begge beholder en mindre eierandel. Alle aksjonærer er med videre.
I mars 2020 permitterte DX de fleste ansatte. Mot sommeren 2020 valgte DX å foreta en omorganisering. I den forbindelse solgte selskapet sin IT-driftsvirksomhet i Lyngdal og nedbemannet noe internt. Alle gjenværende ansatte var tilbake i jobb ila. august 2020, og har vært det siden.
DX har i dag 24 ansatte mot 35 før pandemien. To stk fulgte med virksomheten som ble solgt. Resten var en kombinasjon av medarbeidere som selv valgte å finne annet arbeide mens de var permittert og oppsigelser.
Ambisjonen videre er ifølge daglig leder Martin Berg «å bygge videre på det som er den markedsledende plattformen for kino og kulturhus i Norge». Det betyr at det ikke bare er billettsalg som er i fokus, men også andre relevante områder for en kino/kulturhus.
– Det ligger stort potensiale i bruk av data for å optimalisere drift, markedsføre effektivt og bygge sterke relasjoner med publikum. Dette potensialet skal vi nå ta ut for og sammen med eksisterende og fremtidige kunder, forteller Martin Berg.
Som resten av kino- og kulturbransjen påvirker pandemien også DX sin drift. Selskapet hadde en omsetningssvikt på ca. 30 % i 2020 sammenlignet med 2019. Resultatet vil lande på cirka minus 5,5 millioner kroner.
– Hvordan har de siste 14 månedene vært for dere?
– Vi har fokusert på å hjelpe våre kunder på best mulig vis. Både gjennom å bidra med å håndtere store bølger med avlysninger og tilpasse løsningene våre med bl.a. dynamisk distansering i stolplan.
– I tillegg har vi gjennomført store teknologiprosjekter internt som gir oss en god plattform å bygge videre på i fremtiden. Dette utgangspunktet ser vi fram til å bruke for å bidra til at alle kinoene og kulturhusene vi jobber med skyter fart ut av denne pandemien, forhåpentligvis i nær framtid.
Hele DX sin plattformen er nå skybasert. De siste kundene flytter driften sin «til skyen» i løpet av de neste månedene. Kundene vil oppleve enda høyere stabilitet uten å forholde seg til databaser eller teknisk drift, og det er dette utgangspunktet vi skal bygge fremtidens løsninger på.

Martin Berg fra Dialog eXe (DX) presenterte siste nytt fra selskapet under et kickoff under Den norske filmfestivalen 2016. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Facebook
RSS