
Om filmen
Christian drar til Oslo for å fullføre studier, men flytter inn i kollektiv sammen med de to storsjekkerne Karl og Leo. De tar en motvillig Christian inn under vingen, og bestemmer seg for å forvandle ham til å bli en fyr jenter ønsker å ha sex med. Alt han tidligere har lært om jenter, livet og seg selv må systematisk brytes ned og forkastes. Og pungen må barberes. Det er tid for den sylskarpe sannheten om livet.
Om regissør
Johan Kaos er regissør, manusforfatter og produsent, samt styreleder i Feil Film. Han har studert psykologi, drama og teater ved UiO og HiO. Johan har regissert og produsert både kortfilm, reklame, musikkvideo og dokumentar. Sommeren 2011 debuterte han som Norges yngste spillefilmprodusent med Øystein Stenes «Bambi-effekten».
Om produsent
Ravn Wikhaug er daglig leder og hovedprodusent i Feil Film AS, og produserte i 2011 spillefilmen «Bambieffekten» sammen med Johan Kaos. Ravn startet som produksjonsleder for produsent Knut Inge Solbu og sammen produserte de kortfilmen «November» med regissør Guro Ekornholmen. Han har også produsert kortfilmen «I siste øyeblikk» (2010) og et av de siste prosjektene til Wikhaug er Dagbladets serie «Jomfru i nød» (2011).
– «Pornopung» skal opp på 107 kinoer, så nå håper vi publikum er klare, sier Jarle Namtvedt hos kinodistributøren Norsk Filmdistribusjon.
– Vi har store forventninger til Pornopung nå. Men det er greit å ha avlyst sommerferien vår når tilbakemeldinger fra kinoer, presse og andre som har sett filmen underveis er slik de er. Vi har også kjørt en del forhåndsvisninger av filmen de siste ukene og den blir veldig godt mottatt rundt om. Så nå venter vi bare i spenning på hvordan premierehelgen blir, anmeldelsene og ikke minst været. Vi har vært sikker på at Pornopung er en film som fint passer inn blant stort sett bare amerikanske blockbustere midt på sommeren og det er en film som det er morsomt å promotere på varme dager, så vi har lagt listen høyt, forteller Jarle Namtvedt, som er markedssjef og presseansvarlig .
– Hva har dere gjort markedsmessig rundt lanseringen?
– Vi har en bred lansering av filmen i mange av de vanlige kanalene som nett og utendørs, men vi har også en del større samarbeid. Blant annet med gratismagasinet Spirit, som vi kjører et samarbeid med som inneholder et eget Pornopung-bilag i sommernummeret, samt at vi nylig hadde gratis intimfriseringsbod midt på Egertorget i Oslo med info, premier, egne intimfriseringsdamer, samt gjør-det-selv-kits til de som ikke var like modige. Men det var de som var veldig modige og fikk seg en fin liten sommerklipp. Gjengen stod en time på overtid pga masse folk og siste mann som gjorde sommeren glatt var en mann i 60-årene som benyttet sjansen for første gang. Han endte også opp med å kjøpe teltet som var innkjøpt for anledningen til stuntet.
I tillegg har Norsk Filmdistribusjon hatt en stor turne med Pornopung-foliert campingvogn og festbil rundt om til de store sommerarrangementene i Sør-Norge, med informasjon, Pornopung-kondomer, konkurranser, egne visninger, fester og give-aways. Der har også regissør og skuespillere vært med og møtt både publikum og lokal presse.
– Vi startet på VG-lista i Oslo og har vært blant annet innom Hove, Kragerø, Stavanger og avslutter nå til premierehelgen på Slottsfjell. Veldig moro, sier Namtvedt.
Han nevner også et samarbeid med Spotify der man i god Pornopung-tradisjon oppfordret lytterne til å bidra til «Tidenes Knulleliste» på Spotify med fine premier og annet.
– Jeg tror vi må tørre og være litt drøye. Jeg tror folk hadde blitt skuffet om vi hadde bare kjørt en helt ordinær pakke her, sier han videre.
– Det er spennende med en norsk sommerlansering?
– Ja, det er spennende. Og samtidig litt skummelt. Vi er jo utrolig opptatt av været, så det er jo den faktoren vi aldri klarer helt å styre. Men samtidig er det også veldig befriende med sommerlansering. Man slåss ikke om kinosaler og spaltemeter i avisene med andre norske filmer, man kan være litt mer løssluppen i markedsføringen og gjøre flere stunts. Folk er litt mer mottagelig for kreativitet på sommeren. Og dette er jo en film som innbyr til å være litt frekkere og freidigere, og som passer fint inn i en agurksesong i mediene. Så med julipremiere får vi hele tre uker på kino før neste norske film kommer ut, Stian Kristiansens Kyss meg for faen i helvete. Jeg tror både kinoer og publikum er klar for de kommersielle norske filmene på sommerstid.
– Hvordan opplever du «buzzen» rundt filmen?
– Vi har en tittel som har vært i folks bevissthet lenge. Siden før traileren ble sluppet i våres, så synes jeg at det har vært mye prat om den. Men det tok seg opp enda et hakk etter Blått lerret-arrangementet på Parkteatret i Oslo. Da merket vi pågangen fra medier og andre, som plutselig så at filmen leverte mer alvor og substans enn bare overfladisk pikk, pupp og pung. Dette har også eskalert ettersom vi har vist filmen for kinosjefer og andre. Vi merker det også godt i de sosiale mediene der diskusjonen går varm om dagen. Gjengangere som «Den beste norske filmen jeg har sett» og «Terningkast 7» er i overvekt, men vi har også de som direkte hater prosjektet, uten å verken ha lest boken eller sett filmen. Det tror jeg også er en faktor for at dette kan bli en suksess. Det verste var om dette ble en film som folk var likegyldige til.
– Det har vært gjort forsøk på sommerlanseringer tidligere. Senest for to år siden med Hjelp, vi er i filmbransjen, men som da dessverre hadde premiere 22. juli, samt Bambi-effekten som kom bare en liten uke etterpå. Forsøkene før 2011 har vel heller vært så som så, selv om Snarveien i sin tid endte på nærmere 80.000 i besøk. Likevel føler vi at det er litt upløyd mark vi er med på å bryte opp.


Facebook
RSS