• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
    • Anmeldelse: La elva leve
    • Anmeldelse: M3GAN
    • Anmeldelse: Utama
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

Slik fikk Colosseum eget vignettshow

Teamet fra Nordisk Film Shortcut: (fra venstre): Morten Nagel, produsent, Henrik Cummings, creative director og Petter Fagerlund, musikk & lyddesign. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Slik fikk Colosseum eget vignettshow
John Berge
28. september 2017

Foran alle forestillinger i sal 1 på nye Colosseum kino i Oslo vil publikum få en spesiell opplevelse.

En spesiallaget åpningsvignett fyller hele lerrettet og etterhvert også hele kuppelen. Dette er grafikk, bilder og musikk laget av Nordisk Film Shortcut.

Morten Nagel, produsent Nordisk Film Shortcut, forteller til KINOMAGASINET at de spilte inn musikken i Galaxy Studios i Belgia og mikset den i Barcos lydformat.

De tok også opp, med bruk av 16 mikrofoner, orgelet i Nidarosdomen i Trondheim for å kunne gi en tilsvarende akustisk opplevelse.

Den katedrallignende salen i Colosseum kino gjorde at Nordisk Film Shortcut ville fange lyden av dette. Orgelpiper, med sin fulle kraft, utnyttes fullt ut i logofinalen.

Musikken er ved Petter Fagerlund, som også er lyddesignansvarlig, mens Henrik Cummings har vært kreativt ansvarlig og regissør, og er mannen bak hovedkonseptet for idéen.

– Jeg vil takke Nordisk Film Kino for den tilliten dere har gitt oss på en idé som er ganske stort inngrep i salen. At dere omfavnet ideen og jobbet så hardt for å lande den, vitner om at dere er villige til innovasjon og nytenkning. Og det trenger kinoen, sa Nagel i åpningstalen onsdag 27. september 2017.

– Vi ville lage en signatur for Colosseum som ikke kan vises noe annet sted enn akkurat denne salen. Inspirasjonskildene er mange: Hvordan Picasso så tidlig film handlet om å fange virkeligheten fra flere vinkler. Kubismen, origami, arkitektur og abstrakter former er også vår inspirasjon for bildene og det er mange referanser til filmmediet – med en slags «hommage» med logoen til slutt.

Oppe i den velkjente kuppelen projiseres en spesiallaget film med hjelp av 16 laserprojektorer. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

Onsdag 27. september 2017 gjenåpnet Nordisk Film Kino dørene til en nyoppusset storstue på Colosseum Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

 

Se deler av åpningsshowet her! Disse korte YouTube-videoene yter ikke showet full rettferdighet. Det kan kun oppleves med sin fulle prakt ved å sitte i et sete på Colosseum kino:

Les mer om nye Colosseum kino her:

Kinoekspert om nye Colosseum kino: «Jeg er imponert over hva de har klart å få til»

Barcos glade trio på åpningen av flaggskipkinoen til Nordisk Film Kino

På besøk i hjertet av nye Colosseum kino

Espen Pedersen: «Vi ville finne noe som var unikt og kunne løfte opplevelsen på Colosseum igjen»

Eget lysshow i Colosseum-kuppelen

Slik blir nye Colosseum kino etter oppussingen: AuroMax-lyd og 4K-laserprojektor

Onsdag 27. september 2017 gjenåpnet Nordisk Film Kino dørene til en nyoppusset storstue på Colosseum Kino.

Kjeden har installert færre, men bedre seter for å gi opptil 888 gjester optimal komfort. På to av radene, intens og gullrekka, kan du nyte filmen i elektriske lenestoler som kan justeres med knappene på innsiden av armlenet etter eget ønske. Seter levert av Fora Form / Ferco Seating.

Spektakulært spesiallaget audiovisuelt lysshow i kuppelen: Det er installert 16 små laserprosjektorer stilt opp mot kuppelen. Oppover det 32 meter høye taket skytes det levende bilder og grafikk laget av Nordisk Film Shortcut.

Nytt lerret (RealD Ultimate Screen): Med 75 prosent bedre lysrefleksjon og en overflate som har økt til 22 meter i bredde, hele 15 prosent større enn en tennisbane, er dette lerretet Europas største i sitt slag.

Lydsystem: AuroMax fra Barco.

Projektor: DP4K60L – Barcos flaggskiplaserprojektor.

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
28. september 2017
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra KINODRIFT

Kinogiganten ODEON inntar Bodø

John Berge19. desember 2022
Les mer

ODEON med «pop up»-stunt hos Oslo City

John Berge9. desember 2022
Les mer

ODEON kino mister Sarpsborg kino. Erkekonkurrenten overtar

John Berge30. november 2022
Les mer

Dette unge paret og mange andre fikk kinokvelden i Asker ødelagt. Det meldes om mye bråk på kinoer landet rundt

John Berge8. november 2022
Les mer

Slik blir nye Edda kino

John Berge21. september 2022
Les mer

Kinogigantene kjemper om Sarpsborg kino

John Berge21. september 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • Norske «Nattrikken» ble Oscar-nominert
    PRISUTDELING24. januar 2023
  • Nå har denne norske krigsfilmen solgt uhorvelig mange kinobilletter
    STATISTIKK23. januar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Festival Skrekkfilm animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • De beste filmene med innslag av casino og pengespill
    FILMHISTORIKK29. desember 2022
  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • Norske «Nattrikken» ble Oscar-nominert
    PRISUTDELING24. januar 2023
  • Nå har denne norske krigsfilmen solgt uhorvelig mange kinobilletter
    STATISTIKK23. januar 2023
  • zelma says:

    Waiting patiently for you to come home and fuck me!…

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Kinoekspert om nye Colosseum kino: «Jeg er imponert over hva de har klart å få til»
Jannicke Haugen om nye Colosseum kino