
Der beliggenhet ganger tre er nøkkelen for eiendomssalg, er luksus, luksus, luksus det som skal til for å lykkes som kinostolleverandør nå og i fremtiden.
Dette har den norske storprodusenten Skeie i årevis tatt konsekvensen av, men nå tar de steget enda et hakk opp.

Seniorrådgiver Runar Lien i Skeie (t.h.) med tre av selskapets nyere stoler, presentert under Den norske filmfestivalen 2020 i Haugesund. Foto: Skeie.
De har inngått en avtale med amerikanske Atom, og inspirert av nye Bryne kino – som har Nord-Europas eneste «booth cinema seating» – øker de innsatsen innen dette området.

Eksempel på stoler fra Atom.
Skeie har også i årevis jobbet mot utenlandske markeder, henholdsvis i USA og Europa.
Våren 2021 jobber der med en ny kino i Frederikshavn i Danmark, et nytt, stort kinomultiplex i Budapest, forbedringer hos Lillehammer kino, oppgradering av Høyanger kino, samt planer for fysisk deltakelse på bransjemessen CineEurope i oktober.

Skeie-karer: Torbjørn Hetland (t.v.) og Runar Lien. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
– Atom først. Skeie er jo kjent for sine egenutviklede stoler. Hvorfor innleder dere samarbeid med en konkurrent?
– Dette er et strategisk valg vi har tatt i forhold til utvidelse av produktporteføljen vurdert opp mot tid det tar å gjøre all produktutvikling selv, forklarer seniorrådgiver Runar Lien til KINOMAGASINET.no.
– Atom var et naturlig valg som passer Skeie godt, med deres produkter, management, strategi samt fokus på kvalitet. Alle deres modeller er testet etter den europeiske standarden EN12727, level 4, som er den eneste objektive målbare standarden vi har for kvalitetsvurdering av fastmonterte stoler i rekke. De har også et stort spekter av tilbehør. I alt gjør denne distribusjonsavtalen at vi kan tilby flere nye modeller og serier av reclinere i vårt sortiment.

Fra Bryne kinos nye «boutique»-sal. Foto: Bryne kino.
Lien føler seg trygg på Atom-stolene ikke vil ødelegge for satsingen på egne Skeie-stoler, men heller utvide markedet for firmaet.
– Vi vet også at vi vil kunne tilby disse produktene til en pris som vil være uslåelig i markedet, hevder han.
En «megatrend» i kinomarkedet er «boutique cinema». I korte trekk er dette mindre kinoer/saler, med enda mer luksus enn de store kinoene kan tilby. Da er stolene en nøkkelfaktor for å heve dette inntrykket.
– Da vi har et stort engasjement ut over det nordiske markedet ser vi at ser vi at forskjellige markeder har sin særegenhet når det gjelder tanker rundt kinokonsepter. Boutique cinema er ett av disse. Det er da naturlig at vi har produkter og løsninger også innen dette segmentet.
– Hva gjorde dere på nye Bryne kino?
– Dette er en redefinering av konseptet i eksisterende sal/møblering der vi har gjort om salen med Skeie|Epic elektriske recliners, til lonunge enclosures. Det må være den første og eneste i Nord-Europa.

Eksempel på stoler fra Atom.
Av andre aktuelle norske prosjekter er Skeie nå involvert i ombygging av sal 1 på Lillehammer kino, med nytt amfi med dypere inntrinn/større komfort, nye tepper/belegg/trappelys, samt stoler (Skeie|Sonate) med elektrisk rygg og svingbare bord.
Hos Høyanger kino skjer en nyoppussing av salen, med nye stoler (Skeie|Artist) samt nye tepper og belegg.
– Og så skal dere til CineEurope 2021 i oktober?
– Ja, det blir fysisk messe, og ja Skeie vil være til stede med stand slik vi har vært i alle år. Mange mener at CineEurope vil få en ekstra boost i år med tanke på at CinemaCon mest sannsynlig kun vil bestå av besøkende fra Nord-Amerika.

Runar Lien hos Skeie. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
LES OGSÅ:
For første gang er Skeies nyutviklede stoler plassert i en kino
Facebook
RSS