
SF Kino vil ikke eie kinobyggene. Nå er «gjøkungen» SF Kino Skien solgt for 10,25 millioner kroner, litt mindre enn prisantydningen.
– Dette er en policy som SF har på alle kinoanlegg, man eier ingenting selv og inngår i stedet langsiktige leieavtaler, i et samarbeid med personer som er gode på bygg. Vi har vært gjøkungen som har skilt oss ut, ved at vi har eid bygget, her i Skien, forklarer Espen Raastad, avtroppende kinosjef hos SF Kino Skien, til KINOMAGASINET.
Skien kommune solgte sine siste 34 % av aksjene i det lokale kinoselskapet til SF Kino AS i 2013, og i disse dager selges altså selve kinoeiendommen til en ny ekstern eier, et lokalt eiendomsfirma.
Lokalavisen Varden melder at det er Telvest Holdning som har kjøpt bygget.
Forlangende pris var 11 millioner kroner, og bygget ble solgt for 10,25 millioner kroner.
SF Kino kan leie bygget i ti år, med ytterligere 15 års forlengelsesrett.
– Vi har ikke tenkt til å forlate Skien eller legge ned kinoen. Vi ønsker bare ikke å være eiendomseier med de forpliktelsene dette medfører. Vår kinodrift i Skien viser gode resultater og vi har planer om å drive denne kinoen i mange mange år fremover, sier Cecilie Trøan Kjelsaas, viseadminstrerende direktør i SF Kino, til Varden.
Facebook
RSS