• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
    • Anmeldelse: La elva leve
    • Anmeldelse: M3GAN
    • Anmeldelse: Utama
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FILMFANS

Rekordmange selgere på første filmmesse i 2017

Over 20 selgere er ny rekord for FilmMessen. Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©
Rekordmange selgere på første filmmesse i 2017
Lars Johnsrud
8. mai 2017

Lørdag 6. mai ble FilmMessen avholdt for første gang i 2017, og ca. 300 mennesker besøkte messen.

«Det er vi svært fornøyd med», uttaler arrangørene bak FilmMessen.

Med tanke på at det var over 20 varmegrader i Oslo denne lørdagen, rundt ti loppemarkeder, vårmarked på Ekeberg og konfirmasjonstid, så var tilbakemeldingene positive fra selgerne på messen.

Hele 20 selgere – ny rekord – hadde reservert seg bord på messen som igjen ble arrangert i Filmens hus i Oslo av KINOMAGASINET i samarbeid med Norsk filminstutt/Cinemateket i Oslo.

Her er noen av selgerne på den første FilmMessen 2017. Fra venstre: Henrik Brandin, (bak) Jan Andresen, Thomas Ølstad, David Gusfre, Martin Mollerup, Lars Johnsrud, Paul Gravrock, Jon Harr, Bjørn Reidar Naas, Torbjørn Brænde Kvenseth, Kristian Serigstad Jensen, Stian Vikeså, Tom Bloch-Nakkerud, Marius Lyngar, Sveinung Vikeså, Aleksander U. Serigstad, Bjørn Knudsen, Per Aune. Foto: KINOMAGASINET.

Dørene åpent for publikum kl.10.00 og flere stod klare utenfor dørene for å sikre seg noen tidlige godbiter. Og det fantes det mange av på messen.

Enten du samler på VHS, LaserDisc, DVD eller Blu-ray så var det mye fint å finne på messen. En av selgerne solgte en VHS for hele 1.200 kroner noe som gjorde dette til messens dyreste enkeltfilm.

Fellesnevneren for alle filmentusiastene som hadde møtt opp for å kjøpe, er nettopp entusiasme. Her var det ikke bare kjøp og salg, men sosialt samvær i utstrakt grad.

– Veldig koselig å møte mange av dem man kun snakker med på Facebook og Messenger. Jeg håper flere samlere tar seg tid til dette supre arrangementet i den neste messen, sier Jan Andresen.

Han er en ivrig filmsamler som samler film på alt fra VHS til filmrull.

Andresen var også selger på messen og solgte Disney på 8mm filmrull til en kvinnelig samler.

Samleinteressen for film på rull er stort i Norge og Norsk Filmsamlerklubb hvor Andresen er medlem teller nesten 200 medlemmer.

Disney på 8 mm! Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©

Flere av selgerne hadde kommet langveis fra. Fra Danmark kom Martin Mollerup, og han solgte LaserDisc og Blu-ray. Martin er LaserDisc-entusiast og medlem av Facebook gruppen Danske LaserDisc-entusiaster.

Henrik Brandin (Sverige), Lars Johnsrud (Norge) Martin Mollerup (Danmark). Foto: Privat.

Fra Sverige kom Henrik Brandin for å selge LaserDisc filmer og avspillere for det eksotiske formatet. Henrik hadde med seg en god bredde i filmer, og Lars Johnsrud kjøpte tre nydelige utgaver fra Elite Entertainment: Dawn of the Dead, Nightmare on Elm Street og Texas Chainsaw Massacre. Henrik er storsamler av LaserDisc, og medlem av Facebook gruppen LaserDisc Sverige. Lars Johnsrud er medlem i den norske gruppen LaserDisc Norge.

Fra FilmMessen lørdag 6. mai 2017 i Filmens hus i Oslo. Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©

Fra Rindal i Møre og Romsdal kom Per Aune. Han er et kjent navn i filmsamlekretser, enten det er VHS eller LaserDisc. Aune er også en av eierne i EC Entertainment, som har distribusjon på en rekke horrorklassikere fra regissører som Lucio Fulci, Ruggero Deodato og Umberto Lenzi. Disse filmene gikk som varme hveteboller på FilmMessen.

Sveinung Vikeså fra Scandifilm under FilmMessen 6. mai 2017. Foto: Scandifilm.

Sveinung Vikeså fra Scandifilm har over 20 års erfaring fra den gamle videobransjen, blant annet i SF. Nå driver han sitt eget VOD-selskap, men utgir også en del fysiske filmer i samarbeid med Fidalgo. Bestselgeren så langt er Train to Busan som finnes på Blu-ray. Vikeså var på messen for andre gang, og synes det er stor stas å møte ivrige filmsamlere.

Liv Maria Hagen er en av landets store filmsamlere. Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©

Selv om det var mange mannlige kjøpere på FilmMessen er ikke det å være filmsamler bare forbeholdt menn. Filmsamler Liv Maria Hagen handlet for 2.500 kroner på FilmMessen og fikk med seg en stor koffert og flere bæreposer med filmer.

Vi tok en prat med Hagen som kunne fortelle hvor hennes filminteresse startet.

– Terminator 2: Judgement Day startet det hele. Dette var en av de første filmene jeg så og den traff meg rett i hjertet, sier Hagen.

Hun forteller videre om hvordan hun gleder seg til at den skal komme ut i 3D.

– Da skal jeg på kino! sier Hagen bestemt, og 37-åringen forteller videre om at hun var alt for ung første gangen hun så den.

Som filmsamler forteller Hagen at film må være fysisk for å samle, og at omslagene betyr mye for henne. På årets første messe ble det stor bredde i sjangere og titler.

– Jeg liker det meste av film og har kjøpt James Bond, flere grøssere, 16 stk 20th Century Fox Classics og filmer med Marilyn Monroe.

Hagen forteller også at hun var med å sette en verdensrekord i 2005 da hun så film i 70 timer og 33 minutter i Fredrikstad kino.

Og med stor bredde i hva hun liker av film, viser hun villig frem en av flere fine spesialutgaver av Lord of the Rings som hun kjøpte på FilmMessen.

Bransjeveteran Sigurd Moe Hetland (t.v.) og FilmMessen-arrangør Lars Johnsrud (t.h.) Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©

En ringrev fra kinobransjen tok også turen innom FilmMessen. Sigurd Moe Hetland – med bakgrunn fra tidligere Oslo Kinematografer – har fått med seg det meste av festivaler og filmpremierer siden 70-årene. FilmMessen var selvsagt noe veteranen ikke ville gå glipp av.

FilmMessen vil takke alle som bidro med årets første messe, og vil spesielt rette en stor takk til David Gusfre og Kristian Serigstad Jensen for deres uvurderlige hjelp.

Neste FilmMessen arrangeres 4. november 2017 – også i Filmens hus i Oslo. Nærmere informasjon kommer om ikke lenge! God filmsommer!

For mer informasjon, besøk FilmMessens nettside her.

 

Fra FilmMessen lørdag 6. mai 2017 i Filmens hus i Oslo. Foto: David Gusfre, KINOMAGASINET.no ©

 

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMFANS
8. mai 2017
Lars Johnsrud https://www.facebook.com/lars.johnsrud

Skribent, film-samler og Bond-ekspert

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FILMFANS

Da Sigurd møtte Steven

John Berge25. juli 2022
Les mer

«They don’t make ’em like this anymore»

John Berge23. juli 2022
Les mer

Slik reagerte den norske Bond-fansen på Bond-legendens bortfall

John Berge2. november 2020
Les mer

Savnet mer for videosamlere – startet Film- & VideoPodden

John Berge1. november 2020
Les mer

Jan Erik inviterer til «filmdamefredag»

John Berge22. oktober 2020
Les mer

To skrekkentusiaster om Alle må dø: «Dette var en veldig annerledes norsk skrekkfilm.»

Narve Nicolaysen12. mars 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • Norske «Nattrikken» ble Oscar-nominert
    PRISUTDELING24. januar 2023
  • Nå har denne norske krigsfilmen solgt uhorvelig mange kinobilletter
    STATISTIKK23. januar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Festival Skrekkfilm animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • De beste filmene med innslag av casino og pengespill
    FILMHISTORIKK29. desember 2022
  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    ANMELDELSE26. januar 2023
  • Norske «Nattrikken» ble Oscar-nominert
    PRISUTDELING24. januar 2023
  • Nå har denne norske krigsfilmen solgt uhorvelig mange kinobilletter
    STATISTIKK23. januar 2023
  • zelma says:

    Waiting patiently for you to come home and fuck me!…

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Mark Hamill om sitt livs største rolle: Luke Skywalker
Hvilken Bond-film er den beste av dem alle? Norske fans har brukt et halvt år på å stemme seg frem til en verdig vinner!