• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Fabelmans
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FILMOMTALE

Prisvinnere i Haugesund

Solveig Sæterdal (87), regissør Gunhild Westhagen Magnor og Lillemor Bertelsen (89). Foto: John Berge, KINOMAGASINET
Prisvinnere i Haugesund
Per Mork
20. august 2013

«Optimistene» vant Gledessprederen. Her er oversikten over alle prisvinnerne under filmfestivalen i Haugesund.

Gunhild Westhagen Magnor fikk statuetten Gledessprederen for sin hjertevarme dokumentar Optimistene, som eneste norske prisvinner. To priser ble overrakt den norske distributøren Arthaus: Den norske filmkritikerprisen i Haugesund gikk til franske Blå er den varmeste fargen og Andreasprisen gikk til fransk/iranske Fortiden. Publikumsprisen, som kåres av en publikumsjury oppnevnt av Haugesunds avis, gikk til belgiske Felix van Groeningens Alabama & Monroe, mens Nordisk Filmpris Haugesund, som er pålydende 40 000 kroner, gikk til svenske Monica Z, Per Flys film om Monica Zetterlund.

Gledessprederen
Statuetten Gledessprederen gikk til Gunhild Westhagen Magnors dokumentar Optimistene, om volleyballdamene på Hamar i alderen 66 til 98. Juryen uttaler at Optimistene, som distribueres av Norsk Filmdistribusjon, er en ytterst medmenneskelig og hjertevarm film, som fortjener å nå ut til et stort publikum på kino.

– Vi var aldri i tvil om at denne filmen var en selvskreven prisvinner, skriver juryen, og utdyper:
– Den gir oss troen på at humør, pågangsmot og en dose selvironi gjør livet langt bedre å leve. Dette er en film der vi som publikum både gråter, smiler og ler, altså; en riktig gledesspreder.

Juryen for Gledessprederen besto av juryleder Elisabeth Dahl fra Lillesand kino, Erlend Serigstad fra Bryne kino, Espen Pedersen fra Norsk kino og Christin Berg fra Oslo kino. Statuetten er laget etter Fritz Røeds skulptur «Gledessprederen» og gis av DNB.

Den norske filmkritikerprisen i Haugesund
Prisen gikk til den franske filmen Blå er den varmeste fargen, som vant Gullpalmen i Cannes tidligere i år og distribueres i Norge av Arthaus. Juryen, som ble ledet av Mode Steinkjer fra Dagsavisen, roste både regissør og hovedrolleinnehavere for enormt mot og risikovilje, og regissør Abdellatif Kechiche fikk berømmelse for sin intime, men respektfulle bruk av kameraet.

– Den er et verk som får andre filmer til å blekne, ikke minst takket være to usedvanlig sterke hovedroller spilt av Léa Seydoux og Adèle Exarchopoulos, skriver juryen til slutt i begrunnelsen for valget av Blå er den varmeste fargen.

Hederlig omtale gikk til Clio Barnards En himmel av kobber, som imponerte og rørte juryen, og ifølge begrunnelsen forteller sin historie med poesi og følelse, samtidig som den viderefører en britisk litterær tradisjon i en dagsaktuell ramme.

Juryen for Den norske filmkritikerprisen i Haugesund besto av leder Mode Steinkjer fra Dagsavisen, Britt Sørensen fra Bergens Tidende, Øyvor Dalan Vik fra Dagens Næringsliv og Alf Kjetil Walgermo fra Vårt Land. Prisen er et grafisk blad av Olaf Storø.

Publikumsprisen
Prisen gikk til det belgiske dramaet Alabama & Monroe, som er regissert av Felix van Groeningen og distribueres av Tour de Force. Publikumsjuryen skriver i sin begrunnelse at fortellingen tok dem med på en karusell av følelser fra himmel til helvete i løpet av en to timers reise på filmlerretet.

– Det kommer tydelig fram at filmskaperne har håndplukket skuespillerne, som gjør en fantastisk jobb i sine respektive roller, noe som det også kommer tydelig fram at resten av filmteamet gjør – filmen er både sammensatt og utrolig godt gjennomført!

Juryen for publikumsprisen besto av leder Charlotte Tørresdal, Karin-Marie Høyvik Holmstrøm, Sarah-Stephanie Skjoldevik, Per Audun Skulstad og Ståle Gismervik. Publikumsprisen er et trykk av Ivar Rudi, som gis av Den norske filmfestivalen. Juryen er oppnevnt av Haugesunds avis.

Andreasprisen
Den økumeniske prisen Andreasprisen gikk til den fransk/iranske co-produksjonen Fortiden, som distribueres i Norge av Arthaus. Asghar Farhadis film ble berømmet av juryen for sin sterke vilje til å utforske vanskelige etiske dilemma.

– Lag på lag av hemmeligheter og sannheter blir rullet opp på nesten ibsensk vis, i et drama der både filmfortelling og skuespill er av ypperste merke, uttalte juryleder Alf Kjetil Walgermo.
I juryens begrunnelse sies det blant annet at «Store spørsmål om ansvar og forsoning blir håndterte på en glitrende måte i en film som både er et hverdagsdrama og en relasjonell thriller».

Juryen for Andreasprisen, som er oppkalt etter filmkritikeren, teologen og pedagogen Andreas Borch Sandsdalen, besto av leder Alf Kjetil Walgermo fra Vårt Land, Grethe Grinde fra Den norske filmfestivalen, kinosjef Eli Røthe fra Film & Kino og filmkritiker Kristin Aalen fra Stavanger Aftenblad. Prisen er et grafisk blad av Eli Hovdenak. Fjorårets vunnet var Michael Hanekes Amour.

Nordisk Filmpris Haugesund
Prisen gikk til Monica Z, som er regissert av Per Fly og distribueres av SF Norge. Juryen betegner filmen som en «imponerende solid film hvor kjernen i historien kretser rundt kreativitetens og suksessens pris». De trekker spesielt fram Flys enorme spennvidde som historieforteller og en tidskoloritt som sitter perfekt ned til minste detalj, samt Edda Magnasons portrett av Monica Zetterlund:

– I vinnerfilmen serveres vi en gnistrende, medrivende og ikke minst imponerende skuespillerdebut som fyller lerretet til siste frame og gir oss et sammensatt og motsetningsfylt portrett, som samtidig lar oss bli kjent med mennesket bak en av de største musikere som noen gang har satt sine ben på en jazzscene.

Juryen for Nordisk Filmpris Haugesund besto av Eli Gjerde fra Trondheim kino, Tor Fosse fra Tour de Force og Roger Grosvold fra New Nordic Films.

(Basert på en pressemelding.)

Relaterte saker
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMOMTALE
20. august 2013
Per Mork https://facebook.com/permork72

Grafisk designer og nettside utvikler.

Relaterte saker
  • Programsjefens anbefalinger i Haugesund 14.08.2013
  • Stor bredde i Haugesund 05.08.2013

Siste saker fra FILMOMTALE

Fra musikkmoro til skrekk

John Berge26. oktober 2022
Les mer

Endelig fikk «The Rock» drømmerollen

Matias Kjølstad21. oktober 2022
Les mer

Valgets kvaler

Per Mork19. oktober 2022
Les mer

Elvis for alle generasjoner

Torunn Sola11. juli 2022
Les mer

Thor den fjerde

John Berge11. juli 2022
Les mer

Maverick flyr igjen

John Berge2. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Veldig fornøyd med at 50 kinoer har booket film «som kan berge liv»
    FILMLANSERING10. januar 2023
  • Fortsatt kinoaktuelle Kampen om Narvik til topps hos Netflix
    VOD (KLIKKEFILM)26. januar 2023
  • Anmeldelse: Utama
    ANMELDELSE10. januar 2023
  • James Cameron om forskjellen på kino vs. hjemmekino
    REGISSØRINTERVJU30. januar 2023
  • Slik blir Marvel-året 2023
    FILMLANSERING7. februar 2023
  • Anmeldelse: The Fabelmans
    ANMELDELSE3. februar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

«Jeg er din» til A-festival
Her er den nye Batman