
Chicago International Film Festival er Nord-Amerikas eldste konkurransefestival og viser årlig 150 filmer fra over 50 land.
Under helgens prisutdeling ved Chicago International Film Festival mottok «Tusen ganger god natt» The Founder’s Award for beste film, mens «Pionér» fikk pris for beste foto.
Årets festival i Chicago var den 49. i rekken, og har i alle år blitt styrt av stifteren Michael Kutzka som nå er kunstnerisk leder. Det var Kutzkas egen pris, The Founder’s Award som gikk til Erik Poppes Tusen ganger god natt. Filmen, som hadde premiere på norske kinoer fredag 18. oktober, vant prisen i konkurranse med alle andre filmer på hele festivalen. Dette er prisen som går til den filmen som best reflekterer ånden i Chicago International Film Festival og som har en unik og innovativ tilnærming til historiefortelling gjennom film. Hovedrolleinnehaver Juliette Binoche blir trukket spesielt frem av juryen som mener rollen hennes som Rebecca er hennes sterkeste og mest minneverdige rolletolkning noensinne. Tidligere års vinnere av The Founder’s Award er blant annet Robert Zemeckis for filmen Flight og Michel Hazanavicius for filmen The Artist. Erik Poppes film er havnet i god selskap, med andre ord.
Tusen ganger god natt hadde verdenspremiere på filmfestivalen i Montreal, der den mottok Juryens grand prix for beste film. Michael Kutza satt også i juryen i Montreal.
Ti tusen norske publikummere fant veien til kinosalene i løpet av helgen, melder distributøren Euforia.
Stine Helgeland, avdelingsdirektør lansering ved Norsk filminstitutt, hevder i en pressemelding at «publikum nå strømmer til kinosalene for å se norsk drama.» – Det er gledelig å se at Tusen ganger god natt lykkes med å treffe både det norske og det internasjonale publikummet – det er en bragd det står respekt av, sier Helgeland videre.
– Masse folk på kino og enda en filmpris på vei over Atlanteren, jeg klyper meg i armen og tenker at nå må noen snart vekke meg, sier en veldig glad regissør, Erik Poppe, i en presseuttalelse.
Til sammenligning åpnet Poppes to foregående filmer langt bedre på kino enn hans nye film. 26.100 personer så DeUsynlige (premiere 26.09.2008) ila premierehelgen (med totalt 102.714 besøkende), og Hawaii, Oslo (24.09.2004) ble sett av hele 34.070 personer første visningshelg og over 180.000 totalt.
181294
Fotopris til Pionér
Chicago International Film Festivals pris The Silver Hugo for beste filmfotografering gikk til Jallo Faber for hans arbeid med Erik Skjolbjærgs film Pionér. Juryen uttaler at Faber får prisen å ha gitt filmen et spennende og medrivende cinematisk uttrykk. Pionér hadde norsk premiere 30. august.
Facebook
RSS