
Målet var 12.000 besøkende og det klarte Norges nye filmfestival, Oslo Pix, i startåret 2017.
– Det er jo skummelt og litt risikabelt å tallfeste mål for besøkstall i forkant av en festival man aldri har arrangert før, sier festivalsjef Susann Østigaard.
– Vi har hele tiden vært tydelige på at Oslo Pix tenker langsiktig og vil bygge sten for sten, men har sagt at vi ville bli veldig glade der som vi passerte 12.000 besøkende. Det har vi klart! Det er tydelig at folk i Oslo Pix har kommet for å bli og jeg føler meg rimelig trygg på at jeg kan si: Vi sees i 2018!
Det var i et intervju med KINOMAGASINET at festivalledelsen fortalte om besøksmålet:
Utover kinobesøket estimerer Oslo Pix at omkring 1000 stykker har deltatt på samtaler og lignende i festivalgaten.
– Vi har lykkes med det vi satte oss fore: Å nå ut med programmet vårt til publikum. Oslo Pix har allerede blitt en ny arena for fellesskap rundt filmopplevelser, og for møter mellom publikum og filmskapere. Responsen har vært overveldende positiv, så dette er bedre enn noe vi kunne ha håpet på, uttaler programansvarlig Cato Fossum.

Programansvarlig Cato Fossum har fem års erfaring fra Tromsø internasjonale filmfestival. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Festivalens hovedkinoer var Nordisk Film Kinos Klingenberg og Saga, men Oslo Pix eksperimenterte også med andre visningsrom. Festivalen viste film på Kunstnernes Hus, i en fiskehjelle på Oslo-kaia, og satte opp hjemmekino hos Erlend på Grønland som fylte 35 år. Utover ordinære festivalvisninger har i overkant av 2000 skoleelever sett film under Oslo Pix.
Facebook
RSS