
Fakta om Felix kino.
Felix kino er en kino på Aker Brygge i Oslo, som ble drevet av daværende Oslo kinematografer. Kinoen åpnet 15. juni 1989 og hadde siste forestilling 30. desember 2011. Kinoen har to saler med til sammen 343 sitteplasser, hvorav 211 sitteplasser i sal 1 og 132 sitteplasser i sal 2. Etter en kort prøveperiode i 2013, har kinoen ikke vært i drift siden nedleggelsen. Kinoen reåpner som privat kino fredag 22. februar 2019, i regi av Food Republic AS, som driver Felix kino og konferansesenter.
Snart 30 år etter at Oslo kino i sin tid åpnet kino på Aker brygge – og over sju år siden den ble nedlagt – åpner nye Felix kino dørene for publikum. Datoen er 22. februar 2019.
Den første uken blir en «festuke», mens offisiell åpningsfest skjer 1. mars 2019.
Beslutningen ble tatt av «primus motor» Jørn Bertheussen så sent som julen 2018.
Under to måneder etterpå reåpner altså Felix kino på Aker brygge i Oslo, etter å ha vært stengt siden 1. januar 2012.
Skiltingen er kommet opp, Felix kino og konferansesenter står det, og Felix kino.
Nettsiden, www.felixkino.no, ble lansert én time før kinobransjens fagblad rusler inn dørene, onsdag 13. februar 2019.
– Jeg var på ferie i Dubai. Da hadde ideen lenge brygget. Så bestemte jeg meg julen i fjor. Og nå er vi straks i gang, sier daglig leder Jørn Bertheussen gledestrålende.

Her blir det kinokiosk! «Vaktmeister» Jørn Bertheussen hos Felix konferansesenter gir oss et glimt bak forhenget. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Han viser KINOMAGASINET rundt i lokalene, som vekker gode, gamle minner for undertegnede.
I hele tolv år bodde jeg ikke langt unna Felix kino, og dette var favorittkinoen for å se nye, kommersielle filmer.
Og salene er der ennå, litt mindre enn jeg husker dem, og nå skal det igjen bli liv og røre i bygget også i helgene.
– Vi har hatt stor suksess med konferanser her, sier Jørn og viser oss inn i restauranten, som igjen gir en åpning ned til å se konferanserom-avdelingen: hele 26 rom er det.

Felix kino og konferansesenter-skiltene ble satt opp i begynnelsen av februar 2019. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

Jørn Bertheussen inne i restauranten i Felix konferansesenter. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
– Det eneste vi mangler er hotellrom, hadde jeg bygd dette i dag ville jeg sørget for det, sier tromsdalingen, som har drevet Felix konferansesenter nå i seks år.

Felix kino og konferansesenter-skiltene ble satt opp i begynnelsen av februar 2019. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©

Jørn Bertheussen inne i Felix 1. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Bak satsingen står Bertheussens familieselskap, Felix konferansesenter, Food Republic AS, som de siste årene har gjort stor suksess med nettopp konferansesenter-drift også med bruk av salene Felix 1 og Felix 2.
I 2018 omsatte Food Republic AS for hele 26 millioner kroner.
– Men salene står tomme på kvelder og helgene. Dette er jo lokaliteter med en solid kinohistorie siden 1989. Kino må være tingen, så jeg undersøkte reglene og mulighetene, forteller Jørn.
– Vi fikk kinokonsesjonen for to dager siden, og her kan du se popkornmaskinen, sier han og viser oss bak forhenget i første etasje (gateplan), som en slags «Wizard of Oz».
Der står en popcornmaskin fra norske Popcorncompagniet.
– Vi skal drive kiosken selv og det blir anstendige priser, lover den nye kinodriveren.

Jørn Bertheussen inne i Felix 1. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no ©
Han har aldri blitt kontaktet av f.eks. Nordisk Film Kino eller ODEON Kino om å restarte kinodrift i lokalene.
– Jeg ville uansett sagt nei. Jeg har drevet med forretninger hele livet, men har aldri vært med i en kjede.
– Så hva slags kino blir nye Felix kino?
– Det blir en kino som vi håper folk synes er morsom og trivelig. Vi retter oss inn på familier og håper de kan tenke seg å tilbringe f.eks. en søndag her, med buffet og film, forteller Jørn Bertheussen.
– I 2013 var det et kort forsøk på noen uker i regi av Folkekinoen med kino på Felix. Det ble total flopp. Hva tenker du om det?
– Jeg har ikke studert den saken. Jeg er ikke opptatt av historien. Jeg bestemmer meg for å få til det jeg driver med. Det de prøvde på skjedde før jeg overtok driften her.
– Hva er det mest stolt av det du har gjort innen «business»?
– Jeg er like stolt av alt jeg får til. I flere år drev vi restauranten i toppetasjen av Steen & Strøm. Om jeg selger biler eller poteter er jeg fornøyd så lenge kunden er fornøyd.
– Hvordan skal dere få nykinoen kjent?
– Vi skal bruke kjente medier, internett og andre kanaler. Den første annonsen har vi i Norwegians flymagasin.
PS! Nyansatt kinosjef for Felix kino er Tor Hugo Evensen. Han opplyser til KINOMAGASINET at kinoen har kjøpt inn to Christie-kinoprojektorer, Christie CP2220 (2K) for sal 2 (Felix 2) og Christie CP2230 DLP for sal 1 (Felix 1).
DX er valgt som billettleverandør og Filmweb leverer nettsiden. Kino & AV Teknikk bistår med teknisk installasjoner.
PPS! Oslo kommune har fått stadig nye kinoer. I 2016 åpnet Kunstnernes hus kino. I 2018 åpnet ODEON Oslo og Vega Scene (Vega kino). I 2019 åpner også nye Frogner kino.
Se våre saker om Felix i 2013 her:
Eksklusiv omvisning: Slik blir Oslos nye kino og kulturhus – Vega Scene
Facebook
RSS