• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    • Starten på slutten av en endeløs motorvei: Fast & Furious 10
    • Anmeldelse: R.M.N
    • Anmeldelse: Corsage: Ubeskrivelig hjerteskjærende
  • KINOBRANSJEN
    • Gir seg etter femten år på Ski kino
    • Varsler storsatsing på kinofilmer
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 7•2022
    • KINOMAGASINET 6•2022
    • KINOMAGASINET 5•2022
    • KINOMAGASINET 4•2022
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

FESTIVAL

Oppsummering av Cannes filmfestival 2015

Cannes filmfestival 2015. Foto: Marius Olsen © (Gjengitt med tillatelse.)
Oppsummering av Cannes filmfestival 2015
Stina Ueland
24. mai 2015


Årets Cannes-festival ble i 2015 holdt for 68. gang. I løpet av tolv dager ble det holdt pressekonferanser, intervjuer, rød-løper arrangementer, og ikke minst filmvisninger av filmer fra hele verden, og i alle forskjellige sjangre. 



Det var ca. 6000 påmeldte filmer til årets festival.

Den nyeste Pixar-filmen Inside Out ble vist under festivalen. Filmen blir nå omtalt som «comeback-filmen» til Pixar, som de siste årene har slitt med å finne tilbake til den gode kvaliteten de er så kjent for. Inside Out – med norsk tittel Innsiden ut – får norsk kinopremiere 21. august 2015. 



Denis Villeneuves amerikanske narkokartell-thriller Sicario har fått mye skryt, og det blir allerede nå spådd en mulig Academy Award-nominasjon til hovedrolleinnehaveren Emily Blunt.



Amy, den mye omtalte dokumentaren om Amy Winehouse ble for vist under årets Cannes-festival, og filmen om den verdenskjente artisten som mistet livet i kampen mot stoffmisbruk har til nå fått mange positive tilbakemeldinger. 



Italienske Paulo Sorrentinos var med i festivalens hovedkonkurransen i fjor, der han stilte med den kritikerroste filmen The Great Beauty, men han måtte se seg slått av Blue is the Warmest Color, som vant Gullpalmen. I år stilte han på nytt med filmen Youth, med Michael Caine i hovedrollen.


En av de filmene det var forventninger til under årets Cannes-festival, var Justin Kurzels filmadaptasjon av Shakespeare’s Macbeth, med Michael Fassbender og Marion Cotillard i hovedrollene. Kritikerne er positive til Macbeth, og spesielt skuespillerprestasjonene har fått mye skryt.



Woody Allens nyeste film, Irrational Man, med Joaquin Phoenix og Emma Stone ble vist for første gang under festivalen, og fikk gode tilbakemeldinger.

Gjestene under Cannes-festivalen er kjent for å være brutalt ærlige, og en av de filmene som fikk gjennomgå i form av buing etter visningen var Gus Van Sants (Good Will Hunting, Milk) The Sea of Trees med Academy Award-vinner Matthew McConaughey.


Årets festival er blitt kritisert for å legge for mye fokus på engelskspråklige filmer med Hollywood-stjerner, men de har også fått mye skryt for å legge mer vekt på kvinnelige regissører.

Under årets festival ble den legendariske 60-talls regissøren Agnes Varda den første kvinnen som mottok en heders-Gullpalme. Den verdenskjente Hollywood-skuespillerinnen Natalie Portman hadde en visning av hennes regidebut, A Tale of Love and Darkness, en dramafilm om Israels tidlige år.

For første gang på 36 år var Norge representert i hovedkonkurransen under Cannes filmfestival. Dette ble selvsagt mye omtalt i norske riksmedier.



Joachim Trier, kjent for Oslo 31. august og Reprise, har regissert sin første engelskspråklige film – Louder Than Bombs. Dette var den eneste nordiske produksjonen som i år deltok i hovedkonkurransen, og kjemper om Gullpalmen.

Også i denne filmen er manusforfatter og regissøren Eskil Vogt medforfatter, et samarbeid de to har hatt siden Triers første film, kortfilmen Still fra 2001.

Louder Than Bombs fikk blandet kritikk under festivalen, og mens skandinavene har vært svært fornøyd med filmen, har andre vært mindre begeistret. NRK Filmpolitiets Birger Vestmo gav filmen terningkast fem, og kalte den en «stille, vakker og poetisk film», mens Peter Bradshaw, filmanmelder for The Guardian, gav filmen to av fem stjerner, og kalte den «veldig flat, veldig selvbevisst, og forbløffende skuffende». Louder Than Bombs får norsk premiere 2. oktober 2015.

Den ungarske filmen Saul Fia er en av storfavorittene til å vinne Gullpalmen. Holocaust-dramaet av László Nemes’s er regissørens filmdebut, og filmen blir skrytt opp i skyene. Arthaus har sikret seg norsk kinodistribusjon av filmen.

En annen forhåndsfavoritt til å vinne Gullpalmen, en pris som tidligere har gått til filmer som Pulp Fiction, Taxi Driver, Apocalypse Now og Fahrenheit 9/11, er amerikanske Carol. Carol, regissert av Todd Haynes (I’m Not There, Far From Heaven) er en film om forbudt kjærlighet mellom to kvinner på 50-tallet, med Rooney Mara og Academy Award-vinner Cate Blanchett i hovedrollene.

OPPDATERT – DISSE VANT PRISENE:

Gullpalmen: “Dheepan” (Jacques Audiard, Frankrike)

Grand Prix: “Son of Saul” (Laszlo Nemes, Ungarn)

Beste regissør: Hou Hsiao-hsien, “The Assassin” (Taiwan)

Beste mannlige skuespiller: Vincent Lindon, “The Measure of a Man” (Frankrike)

Beste kvinnelige skuespiller: (delt mellom) Emmanuelle Bercot, “Mon roi” (Frankrike), og Rooney Mara, “Carol” (U.K.)

Jury Prize: Yorgos Lanthimos, “The Lobster” (Hellas-Irland-U.K.-Holland-Frankrike)

Beste manus: Michel Franco, “Chronic” (Mexico-Frankrike)

Æres Gullpalme: Agnes Varda

Camera d’Or: “Land and Shade” (Cesar Augusto Acevedo, Colombia)

Gullpalme til kortfilm: “Waves ’98” (Ely Dagher)

Ecumenical Jury Prize: “My Mother” (Nanni Moretti)

Fra pressekonferansen til Louder Than Bombs. Foto: NFI Fra pressekonferansen til Louder Than Bombs. Foto: NFI
Kulturminister Thorild Widwey med ambassadør Rolf Einar Fife foran og NFI-direktør Sindre Guldvog med ambassadørens kone Anne Søyland. Foto: NFI Kulturminister Thorild Widwey med ambassadør Rolf Einar Fife foran og NFI-direktør Sindre Guldvog med ambassadørens kone Anne Søyland. Foto: NFI
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FESTIVAL
24. mai 2015
Stina Ueland https://www.facebook.com/stina.ueland

Redaksjonsassistent i KINOMAGASINET med master i filmvitenskap fra NTNU.

Relaterte sakerKino
  • Bransjen på plass i Cannes 12.05.2015
  • Her er Cannes-programmet 2015 16.04.2015
  • Slik var kinosjefenes Cannes-festival 28.05.2014
  • Her er Cannes-vinnerne 25.05.2014
  • Alt kan skje i Cannes 19.05.2014
  • Årets Cannes-program er på plass 21.04.2014
  • Europafilm fornøyd med Cannes-innkjøp 28.05.2013
  • «Norsk film» til Cannes 28.04.2013
  • Cannes-juryen er klar 24.04.2013
  • Cannes-programmet klart 18.04.2013
  • Cannes 2013: Avslutningsfilmen klar 13.04.2013
  • Årets Cannes-titler 03.04.2013

Siste saker fra FESTIVAL

En oppsummering av Cannes 2023

Christian Høkaas27. mai 2023
Les mer

Amandavinnere 2022 under Den norske filmfestivalen

admin21. august 2022
Les mer

Anerkjent britisk sjangerregissør til Oppdal

John Berge18. august 2022
Les mer

Fransk veteranfilmskaper til Haugesund

John Berge4. august 2022
Les mer

«Noen ganger er det så enkelt at det koker ned til hva ville vi ha dratt for å se på kino»

Arne Bakkevold15. juli 2022
Les mer

Dette er nominasjonene til den norske filmprisen Amanda 2022

admin16. juni 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama Kinobransjen film action Disney Magasinet skrekk Digitalt abonnement Marvel Fremhevet Netflix thriller spenning Star Wars Skrekkfilm superhelt komedie Festival dc grøsser animasjon

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Full streik i Hollywood – hva blir konsekvensene?
    FILMSTUDIO3. mai 2023
  • Trailer: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
    TRAILER19. mai 2023
  • Trailer: Dune: Part Two
    TRAILER3. mai 2023
  • Anmeldelse: How to Blow Up a Pipeline
    ANMELDELSE23. mai 2023
  • Sommerfilm om norsk-pakistanere i Oslo blir festivalåpnings-film
    FILMOMTALE30. mai 2023
  • Et underholdende blodbad i konflikt med seg selv: Project Wolf Hunting
    ANMELDELSE29. mai 2023
  • En oppsummering av Cannes 2023
    FESTIVAL27. mai 2023
  • En ny havfrue, for en ny tid
    FILMOMTALE24. mai 2023
  • kathleen says:

    Would you cum to the dark side for me? http://prephe.ro/Phqn

  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Bransjen på plass i Cannes
Prisvinnerne fra Cannes filmfestival 2015