• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    • Anmeldelse: Operasjon Nordpolen: Svippen på eventyr
    • Anmeldelse: Ma Rainey’s Black Bottom
    • Anmeldelse: Pinocchio
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

KINODRIFT

OK øker med ti kroner per billett

Oslo Kinos nye billettpriser fra mandag 20. januar 2014. Kilde: Oslo Kino. Illustrasjon: Per Mork, KINOMAGASINET ©
OK øker med ti kroner per billett
John Berge
John Berge
23. januar 2014

Nytt i OKs nye prisstruktur
Egne priser for hverdager og dagtid i helger
Egne priser for storfilmer – alle storfilmer koster mer gjennom hele uken
Egen pris for alle type filmer på kveldstid i helger
Honnørbilletter fjernes
Barnebilletter t.o.m. 14 år, men bare opp til sjuårsgrense-filmene

KINOMAGASINET kommer tilbake til saker om prisene i andre kinokjeder og enkeltstående kinoer.

Fra mandag 20. januar 2014 økte billettprisene i snitt med ti kroner hos Oslo Kino (OK). Det koster nå opp til 140 kroner å se en storfilm hos hovedstadskinoen.

Er dere to personer som skal se en 3D-film ila. en helg, vil det nå koste nesten 300 kroner hos Oslo Kino. Er det en familie eller vennegjeng på fire blir prisen 600. Medregnet kinosnacks og evt. transportutgifter kollektivt eller med privat bil og parkering, kan en kinokveld fort koste 800–1.000 kroner for en gruppe på fire mennesker.

– Jevnt over er det en økning på ca ti kroner på alle priser, forteller økonomidirektør Morten Valestrand til KINOMAGASINET.

Han sier dette er den første generelle økning i billettprisene i kjeden siden 2010, da ordinær pris for 2D ble satt til 100 kroner og 3D til 120 kroner.

– Så har det i Oslo lenge vært tradisjon for å prise opp spesielle saler som Colosseum 1 og Gimle, i tillegg til at storfilmstillegg etc. også har vært brukt i bransjen i mange år. Ergo er det ikke så mye konseptuelt nytt i denne endringen, mener Valestrand.

I OKs nye priskonsept skilles det mellom hverdager og dagtid helg (som har samme prisstruktur) og storfilmer generelt og filmer som vises på kveldstid i helgene – m.a.o. de mest populære filmene og da folk flest går mest på kino. En 2D film koster da hhv 110 eller 120 på de to nivåene, og en 3D-film koster hhv. 130 eller 140.

– Hvor prissensitivt er kinomarkedet? Er det slik at siden folk «må» på kino for å se bestemte filmer, så kan man ta «hva som helst» innenfor rimelighetens grenser?

– Erfaring viser at det ikke er spesielt prissensitivt. Men som du selv sier – prisene må være innenfor rimelighetens grenser, sier Morten Valestrand.

– Er man nå på makspriser av hva man kan ta for en kinobillett?

– Nei, det vil hele tiden være en utvikling i billettprisene, på lik linje med at det er en prisutvikling i resten av samfunnet. Jeg tror vi vil oppleve at bransjen går i retning av mer differensiering, der billettprisene vil variere med tidspunkt, film, format, setevalg etc.

Oslo Kino var i flere år medlem av Kinosonen, som også flere andre kinoer i Norge benytter seg av. For noen år siden besluttet OK å skape sitt eget kundeprogram som åpnet for mer fleksibilitet og flere kundefordeler.

– Da endte vi opp med Kinopluss, som til nå har vært en gedigen suksess. Vi har allerede over 100.000 medlemmer. Vårt hovedfokus er hele tiden at disse medlemmene skal være mest mulig fornøyde, og dette krever kontinuerlig oppfølging. Det vil alltid være et forbedringspotensiale med et slikt kundeprogram.

I en intern e-post sendt til de ansatte mandag 20. januar, som dittOslo.no har fått tilgang på, redegjøres det ytterligere for prisøkningen. Der skriver ledelsen i den Egmont-eide kjeden at de med dårligst råd kan komme på dagtid når det er billigere å gå på kino.

– Honnørrabatten var på 10 kroner. Dagtilbudet det refereres til gir en rabatt på 20-30 kroner og er således gunstig, sier Valestrand til KINOMAGASINET.

Overfor Aftenposten sier Valestrand blant annet dette:

– Dette er på ingen måte diskriminering. Det vi sier er at det ikke er noen automatikk i at man som honnør har dårlig råd. Det er mange velstående pensjonister i Oslo som ikke vil ha samme behov for rabatterte billetter som andre med dårligere råd. Ut ifra informasjonen vi har innhentet er det mange som av ulike grunner står utenfor arbeidslivet som har dårlig råd. Det er disse vi ønsker å treffe med den ekstra rabatten på dagtid. Vårt poeng har vært å se etter den gruppen som med høyest sannsynlighet vil ha behov for rabatt på kinobillettene. Vi har da falt ned på de som av ulike grunner står utenfor arbeidslivet og som av den grunn har anledning til å se film på dagtid.

KINOMAGASINET © Økonomidirektør Morten Valestrand hos Oslo Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Relaterte saker
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINODRIFT
23. januar 2014
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte saker

Siste saker fra KINODRIFT

Norges eldste kino får konkurrent

John Berge21. januar 2021
Les mer

Kommunekino vil starte kino nummer to

John Berge21. januar 2021
Les mer

Gladnyhet fra Asker

John Berge21. januar 2021
Les mer

Kinosjefene på Romerike om kinoåret 2020

John Berge12. januar 2021
Les mer

Feirer 30 år som kino

John Berge23. desember 2020
Les mer

Slik var DSK hos kinoer landet rundt

John Berge13. november 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • En lang rekke storfilmer utsettes enda en gang. No Time to Die og Fast & Furious 9 trolig først på kinoene høsten 2021.
    KORONAVIRUSET13. januar 2021
  • Anmeldelse: Sjel (VOD, Disney+)
    ANMELDELSE27. desember 2020
  • Edelh Lena Ingebrigtsen sier farvel til kinobransjen og blir museumsdirektør
    NYTT OM NAVN5. januar 2021
  • Femten toppfilmer fra 2020 fra anmelder Christian Høkaas
    TOPPLISTER30. desember 2020
  • Ingen fred å få for A Quiet Place Part II
    KORONAVIRUSET23. januar 2021
  • Nå har også «Morbius» fått ny dato
    FILMLANSERING22. januar 2021
  • Nolan har trolig forlatt Warner for alltid
    FILMDISTRIBUSJON22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Ny fremdrift for Festningen Kino
Her er SF Kino-prisene