
Oslo Kino (OK) og The Walt Disney Company Nordics norske avdeling er ikke enige om filmleien for Tingeling og Sjørøverfeen. Dermed kan Oslos publikum gå glipp av årets første store Disney-lansering.
Dette bekrefter Espen Pedersen, salg og markedsdirektør i Oslo Kino AS, overfor kinobransjens fagblad, KINOMAGASINET.
Han poengterer at filmen vil bli vist i kjeden Norsk Kino, da deres filmleieavtaler går under Film & Kinos ordning.
Tingeling og Sjørøverfeen – med premiere 21. februar – følger opp Tingeling: Vingenes hemmelighet fra 2012.
Den forrige filmen i serien, som var den første som ble kinolansert, ble sett av over 115.000 personer på kino i Norge, og herav over 12.500 i Oslo.
– Grunnen til at Tingeling og Sjørøverfeen ikke kan vises er fordi vi ikke har kommet frem til en avtale med Disney om vilkårene for å vise filmen, forteller Espen Pedersen til KINOMAGASINET.
Han opplyser at OK forhandler fra film til film med Disney og at partene ikke har en årsavtale.
– OK har ligget høyere i filmleie enn andre kinoer som vi konkurrerer med. Konkurrende kinoener i nærheten av Oslo betaler langt lavere filmleie til distributørleddet, sier Pedersen.
– Vi ønsker å betale samme pris som våre nærmeste konkurrenter, sier Pedersen.
Han mener situasjonen som har oppstått slett ikke er unik.
– Fra tid til annen har dette skjedd før, i Oslo og andre steder.
– Stort sett kommer vi til enighet om prisnivået, men ikke på akkurat denne filmen. Vi har hatt et oppriktig ønske om å komme til en enighet med Disney, men det har vi dessverre ikke lykkes med. Det er en flott barnefilm og vi er lei oss for at vi ikke kan vise den.
Han sier forhandlingen strandet i forrige uke.
– Vi håper å kunne gjenoppta forhandlingene og få en avtale på plass.
– Hvorfor tar dere denne «fighten» med Disney først nå og på akkurat denne filmen?
– Det er er generelt vesentlig høyere leie for OK på filmer. Dette går på et generelt leienivå og vilkårene for filmleien.
Facebook
RSS