
Det som i sin tid var Norges første kommunale kino, og fortsatt er det, har bursdag. Lørdag 2. september 2017 er det fest med kake, popcorn og et bredt utvalg filmer i anledning at det er 105 år siden notoddingene fikk se levende film for første gang.
– Dette gleder vi oss til! sier daglig leder Hilde Hem ved Bok & Blueshuset i Notodden kommune.
Byens praktbygg for kultur sto ferdig i 2013. 11. desember 2013 ble de to nye kinosalene, begge med Dolby Atmos-lyd, åpnet.
Byggeperioden 2012-2013 kolliderte med 100-årsjubileet for kinoen og at Notodden ble by i 1913.
Nå skal de ta igjen det tapte, for kinoens vedkommende.
– Det er ikke alle som vet historien til kinoen, og hvor lenge vi har eksistert, så vi ønsker gi publikum litt stolthet over det, sier Hilde til kinobransjens fagblad.
Servicemedarbeider Andreas Meyer Hansen har forsket litt på historikken og kan fortelle oss dette:
Første gang det ble vist levende bilder på Notodden var i april 1906, da var det blant annet talene fra 7. juni 1905 som ble vist på lerretet.
Fra 1910 var det to kinoer på Notodden, begge private: Notoddens Kinematograf og Verdensteateret.
Politiet tok ut tiltale mot driveren av den ene kinoen i 1912, de mente han hadde ungått søknadsplikten, og ble tiltalt for brudd på en lov som tok for seg «Magiske og ekvilibristiske præstationer, menagerier, panoramaer og andre seværdigheter».
«Teledølen kunne 28. august 1912 bringe den nyhet at den kommunale kinematograf skulle ha sin første forestilling på søndag».
Kinoen ble dels kommunal i 1912 med Huseierforeningen som driver. Første forestilling var 1. september 1912. Notodden-kinoen ble omtalt i rikspressen som den første kommunale i landet. I 1914 ble det nybygde Notoddens Theater åpnet med visning av filmen «Atlantis» med orkester i salen. I 1915 overtok Notodden kommune hele driften av kinoen.

Bok & Blueshuset på Notodden anno august 2017. Foto: John Berge, KINOMAGASINET.no
Her er jubileumsprogrammet for Bok & Blueshuset:
En kjempestor sjokoladekake serveres i foajeen klokken 14:30, etter første kinoforestilling så langt det rekker. Dessuten får alle som kjøper kinobillett gratis popcornpose og det blir premietrekning på hver film.
• 10 filmvisninger blir det, med noe for enhver smak. Til den ene salen har kinosjefen valgt filmer for filmentusiaster i anledning burdagen:
• Førpremiere på dokumentarfilmen «Lumière! Eventyret begynner», som rett og slett viser oppstarten på hele filmeventyret med Brødrene Lumière på slutten av 1800-tallet og hvordan filmen raskt ble utviklet.
Deretter vises dokumentaren «The art life» hvor David Lynch forteller mye om hvorfor han har laget de seriene og filmene han står bak. Så spilles den bejublede Kaurismäki-filmen «Den andre siden av håpet», og det blir førpremiere på Tommy Wirkola-filmen «What happened to Monday» hvor Noomi Rapace spiller sju søstre. Og til slutt i sal 2 vises filmen «Jacques – Havets erobrer», en biografi om dykkerpioneeren og havforskeren Jacques Costeau.
• Byens barn vil juble over at det er hele tre visninger av «Biler 3» lørdag. I tillegg kan notoddingene se actionkomedien «The Hitman’s Bodyguard» med Samuel L. Jackson og den nervepirrende «47 meters down», som definitivt ikke er for folk med vannskrekk eller klaustrofobi.
Facebook
RSS