• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Raya og den siste dragen (KINO & VOD)
    • Anmeldelse: The Racer
    • Anmeldelse: Sannheten
    • Anmeldelse: Sommeren ’85
    • Anmeldelse: Sound of Metal
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
    • HOLD skaper engasjement for kinogjengeren
  • Facebook

  • RSS

KINOBRANSJEN

Nordisk og SF enige om filmleien

Distributøren SF Norge og kinokjeden Nordisk Film Kino er enige om en ny, fast filmleieavtale.
Nordisk og SF enige om filmleien
John Berge
John Berge
19. desember 2014

Nordisk Film Kino og SF Norge er for første gang enige om en varig filmleieavtale. Partene unngikk å gå i klinsj ved å ta seg god tid under forhandlingene.

Det forteller Åge Hoffart, som leder SF Norges kinoavdeling.

Han forhandlet frem avtalen med Nordisk Film Kino sammen med filmsjef Atle Ellingsen.

Fra Norges største kinokjede satt programdirektør Christin Berg, salgs- og markedssjef Espen L. Pedersen og økonomdirektør Morten Valestrand på den andre siden av forhandlingsbordet.

Historisk sett har SF Norge og tidl. Oslo Kino forhandlet fra film til film og leievilkårene, etter at fellesavtalen for filmleie i Norge forsvant.

I år har Nordisk Film Kino hatt mye turbulens grunnet uenigheter med to distributører om filmleievilkårene. Først på året var det The Walt Disney Company Nordic. Det tok fem måneder før partene kom til enighet. Utover sommeren gikk det dårlig med UIP-forhandlingene, som førte til at kinokjeden sluttet å vise UIP-filmer. Først etter flere måneder ble de to partene enige om å være uenige inntil en ny avtale er på plass, med det resultat at UIP-filmer nå vises i det som er landets største kinokjede.

– Det har ikke hendt en eneste gang at Oslo Kino ikke har satt opp en film fra oss, men det var tungvint å forhandle for hver enkelt film. Det gir større arbeidsro med en avtale som gjelder fremover. Den har ingen sluttdato, men kan sies opp med seks måneders varsel, forteller SFs Åge Hoffart til KINOMAGASINET.

– Hvordan dere unngått problemene Nordisk Film Kino har hatt i forhandlingene med Disney og UIP?

– Vi har forsøkt å nærmere oss fra begge sider og gått langsomt frem og tatt et og et punkt om gangen. En slik filmleieavtale er ganske lang. Det er mye som skal inn, blant annet samarbeid rundt markedsføring. Vi har snakket sammen om dette i de siste tre månedene og hatt jevnlige møter.

Hoffart sier til kinobransjen at avtalen mellom partene gjelder alle filmer som SF distribuerer på kino, det være seg fra Warner, Fox, MGM, og egne SF-filmer og norske produksjoner.

– Nordisk Film Kino, tidligere Oslo Kino, og de distributørene de har forhandlet med tidligere i 2014 har vært åpen om at premissene for filmleien må endres. Hvordan har dere taklet dette i forhandlingene?

– Det er klart det har vært to forskjellig utgangspunkt. Men vi har hatt et godt forhandlingsklima, som har vært konstruktivt for begge sider. Det har ikke vært så fryktelig vanskelig. Nordisk Film Kino har både store og små kinoer nå. Historisk sett har de store betalt mer. Det er verdt å merke seg at det stedet vi legger ned mest annonseringskroner i, er i Oslo. Det er ingen andre byer hvor vi har så mye utendørsreklame, sier Hoffart uten å ville gå mer i detaljer om hva avtalen innebærer.

Jannicke Haugen, administrerende direktør i Nordisk Film Kino, sier i en pressemelding at hun er fornøyd med det hun beskriver som «en god og konstruktiv forhandlingsprosess.»

– SF Norge har i en årrekke vært en svært god samarbeidspartner og dette har forsterket seg ytterligere gjennom forhandlingene. 2015 blir et sterkt kinoår, og SFs filmer bidrar til at vårt repertoar blir mangfoldig. Vi ser selvsagt spesielt fram til Spectre, den nyeste James Bond-filmen, men også den lange rekken av andre filmer SF bidrar med hvert år.

Begge selskaper hevder avtalen sikrer gode vilkår for de mindre kvalitetsfilmene. Noen filmer trenger ekstra oppmerksomhet og pleie for å hevde seg i selskap med de store og kommersielle produksjonene. Dette er filmer som beriker kinorepertoaret og som tar filmkunsten på alvor. SF Norge har mange av disse filmene, og åpner allerede til jul med franske Min leilighet i Paris og følger opp på nyåret med Mike Leighs Mr Turner.

– Nordisk Film Kino er vår viktigste samarbeidspartner, og siden vi har stått for en av tre solgte billetter på norske kinoer i 2014 så er dette en gjensidig viktig avtale – vi gleder oss over å kunne levere mange store og små filmer til et stort publikum også i årene som kommer, sier Hoffart avslutningsvis.

fast filmleieavtale. Åge Hoffart leder kinoavdelingen hos SF Norge. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Adm. direktør Jannicke Haugen i Nordisk Film Kino. Foto: John Berge, KINOMAGASINET ©
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
KINOBRANSJEN
19. desember 2014
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino
  • Filmleiens historie og utvikling 21.10.2014
  • OK: «Kan ikke akseptere UIPs filmleie» 17.07.2014
  • Bransjeveteran om Oslo Kinos filmleiekamp 15.07.2014
  • Filmleieavtalene fornyes i tur og orden 22.05.2014
  • Disney: OK ønsker å forandre filmleiekriteriene 18.02.2014

Siste saker fra KINOBRANSJEN

Derfor nekter de fleste norske kinoer å vise den nye Disney-filmen

John Berge6. mars 2021
Les mer

Nesten halvparten av de spurte ønsker nye filmer rett hjemme

John Berge15. desember 2020
Les mer

Nolan tordner mot Warner Bros.

John Berge8. desember 2020
Les mer

KinoNor utvider med et nytt medlem på Sunnmøre

John Berge7. desember 2020
Les mer

Ny avtale krymper kinovinduet

John Berge17. november 2020
Les mer

Slik var DSK hos kinoer landet rundt

John Berge13. november 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Derfor nekter de fleste norske kinoer å vise den nye Disney-filmen
    KINOBRANSJEN6. mars 2021
  • Anmeldelse: Raya og den siste dragen (KINO & VOD)
    ANMELDELSE5. mars 2021
  • Disney-sjefen sier det ikke finnes en «vei tilbake» til hvordan filmdistribusjon var tidligere
    KORONAVIRUSET4. mars 2021
  • Stor amerikansk kinokjede har bedt om konkursbeskyttelse
    KORONAVIRUSET3. mars 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm animasjon x-men

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Sannheten
    ANMELDELSE10. februar 2021
  • Ny, norsk versjon av «Tre nøtter til Askepott»
    FILMPRODUKSJON18. februar 2021
  • Her er de nye trailerne vist under Super Bowl 2021
    TRAILER8. februar 2021
  • Nytt kinoteknisk selskap skal jobbe sammen med Kulturmeglerne
    NYTT OM NAVN9. februar 2021
  • Derfor nekter de fleste norske kinoer å vise den nye Disney-filmen
    KINOBRANSJEN6. mars 2021
  • Anmeldelse: Raya og den siste dragen (KINO & VOD)
    ANMELDELSE5. mars 2021
  • Disney-sjefen sier det ikke finnes en «vei tilbake» til hvordan filmdistribusjon var tidligere
    KORONAVIRUSET4. mars 2021
  • Stor amerikansk kinokjede har bedt om konkursbeskyttelse
    KORONAVIRUSET3. mars 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Kinoene vil gjerne sette opp The Interview
Kinosjefene om kinojulen 2014