
Nordisk Film Kino og SF Norge er for første gang enige om en varig filmleieavtale. Partene unngikk å gå i klinsj ved å ta seg god tid under forhandlingene.
Det forteller Åge Hoffart, som leder SF Norges kinoavdeling.
Han forhandlet frem avtalen med Nordisk Film Kino sammen med filmsjef Atle Ellingsen.
Fra Norges største kinokjede satt programdirektør Christin Berg, salgs- og markedssjef Espen L. Pedersen og økonomdirektør Morten Valestrand på den andre siden av forhandlingsbordet.
Historisk sett har SF Norge og tidl. Oslo Kino forhandlet fra film til film og leievilkårene, etter at fellesavtalen for filmleie i Norge forsvant.
I år har Nordisk Film Kino hatt mye turbulens grunnet uenigheter med to distributører om filmleievilkårene. Først på året var det The Walt Disney Company Nordic. Det tok fem måneder før partene kom til enighet. Utover sommeren gikk det dårlig med UIP-forhandlingene, som førte til at kinokjeden sluttet å vise UIP-filmer. Først etter flere måneder ble de to partene enige om å være uenige inntil en ny avtale er på plass, med det resultat at UIP-filmer nå vises i det som er landets største kinokjede.
– Det har ikke hendt en eneste gang at Oslo Kino ikke har satt opp en film fra oss, men det var tungvint å forhandle for hver enkelt film. Det gir større arbeidsro med en avtale som gjelder fremover. Den har ingen sluttdato, men kan sies opp med seks måneders varsel, forteller SFs Åge Hoffart til KINOMAGASINET.
– Hvordan dere unngått problemene Nordisk Film Kino har hatt i forhandlingene med Disney og UIP?
– Vi har forsøkt å nærmere oss fra begge sider og gått langsomt frem og tatt et og et punkt om gangen. En slik filmleieavtale er ganske lang. Det er mye som skal inn, blant annet samarbeid rundt markedsføring. Vi har snakket sammen om dette i de siste tre månedene og hatt jevnlige møter.
Hoffart sier til kinobransjen at avtalen mellom partene gjelder alle filmer som SF distribuerer på kino, det være seg fra Warner, Fox, MGM, og egne SF-filmer og norske produksjoner.
– Nordisk Film Kino, tidligere Oslo Kino, og de distributørene de har forhandlet med tidligere i 2014 har vært åpen om at premissene for filmleien må endres. Hvordan har dere taklet dette i forhandlingene?
– Det er klart det har vært to forskjellig utgangspunkt. Men vi har hatt et godt forhandlingsklima, som har vært konstruktivt for begge sider. Det har ikke vært så fryktelig vanskelig. Nordisk Film Kino har både store og små kinoer nå. Historisk sett har de store betalt mer. Det er verdt å merke seg at det stedet vi legger ned mest annonseringskroner i, er i Oslo. Det er ingen andre byer hvor vi har så mye utendørsreklame, sier Hoffart uten å ville gå mer i detaljer om hva avtalen innebærer.
Jannicke Haugen, administrerende direktør i Nordisk Film Kino, sier i en pressemelding at hun er fornøyd med det hun beskriver som «en god og konstruktiv forhandlingsprosess.»
– SF Norge har i en årrekke vært en svært god samarbeidspartner og dette har forsterket seg ytterligere gjennom forhandlingene. 2015 blir et sterkt kinoår, og SFs filmer bidrar til at vårt repertoar blir mangfoldig. Vi ser selvsagt spesielt fram til Spectre, den nyeste James Bond-filmen, men også den lange rekken av andre filmer SF bidrar med hvert år.
Begge selskaper hevder avtalen sikrer gode vilkår for de mindre kvalitetsfilmene. Noen filmer trenger ekstra oppmerksomhet og pleie for å hevde seg i selskap med de store og kommersielle produksjonene. Dette er filmer som beriker kinorepertoaret og som tar filmkunsten på alvor. SF Norge har mange av disse filmene, og åpner allerede til jul med franske Min leilighet i Paris og følger opp på nyåret med Mike Leighs Mr Turner.
– Nordisk Film Kino er vår viktigste samarbeidspartner, og siden vi har stått for en av tre solgte billetter på norske kinoer i 2014 så er dette en gjensidig viktig avtale – vi gleder oss over å kunne levere mange store og små filmer til et stort publikum også i årene som kommer, sier Hoffart avslutningsvis.


Facebook
RSS