• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • MAGASINET
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: Det finnes ingen djevel
    • Anmeldelse: Blackbird
    • Anmeldelse: Wrong Turn: The Foundation
    • Anmeldelse: Spionens kone
    • Anmeldelse: Finny & Leah – Den hemmelige øya
  • MAGASINET
    • KINOMAGASINET 5•2018
    • KINOMAGASINET 4•2018
    • KINOMAGASINET 3•2018
    • KINOMAGASINET 2•2018
    • KINOMAGASINET 1•2018
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • ANNONSØRINNHOLD
    • Denne Marvel-serien skal bli Disney+ sin nye supersuksess
    • Siste sjanse til å få Disney+ med spesialrabatt
    • Nå kan du bestille Disney+ for 590 kroner
    • Gå ikke glipp av én eneste utgave – bestill abonnement på KINOMAGASINET her
    • Ja, vi elsker Kinoklubben!
  • Facebook

  • RSS

FILMOMTALE

Nominasjonene til Nordisk råds filmpris 2015

Mot Naturen er nominert som Norges bidrag til Nordisk råds filmpris.
Nominasjonene til Nordisk råds filmpris 2015
Ann Mari Nettum
Ann Mari Nettum
31. august 2015

Ole Giævers Mot Naturen er den norske kandidaten som er med og konkurrerer om Nordisk råds filmpris 2015.

Hvert nordiske land nominerer én av sin egne filmer for å være med og konkurrere om Nordisk råds filmpris. I år er det Ole Giævers nokså vittige og eksistensielle film Mot Naturen som er Norges kandidat.

«Jeg er utrolig glad for nominasjonen! Noen priser henger litt høyere enn andre og Nordisk Råds Filmpris er definitivt en av disse. Det er i tillegg en svært kompetent jury som står bak nominasjonen, så det gjør meg både ydmyk og stolt at de har valgt Mot Naturen som Norges kandidat. Nominasjonen er en stor anerkjennelse til alle som har vært med å lage Mot Naturen,» har regissør og hovedrolleinnehaver Ole Giæver uttalt.

Den norske juryens begrunnelse sier følgende: «I Mot naturen skaper Ole Giæver en selvrefleksjon over våre moderne liv og den nordiske mannen av i dag. Med en personlig og direkte fortellerstemme dannes en collage av mentale bilder som uttrykker minner, drømmer, håp og følelsesmessige stemninger. Alt gjort med en humor som tar opp i seg pinligheter, skam og smerte.»

De fire andre nordiske landene stiller også med sterke kandidater. Danmarks nominerte er Bille Augusts Stille Hjerte, som nylig hadde Norgespremiere. Filmen omhandler hvordan den syke Esther har fått familien til å forstå at hun ønsker å avslutte sitt eget liv før hun blir så syk at hun havner i respirator. Dermed skal de tilbringe en siste helg sammen, men vil familien klare å la Esther gjennomføre dette?

Sverige hiver seg med i konkurransen med den svenske storfilmen Gentlemen, regissert av Mikael Marcimain. Filmen var et høydepunkt i det foregående filmåret i Sverige, men møtte noe ymse kritikker. KINOMAGASINET ga Gentlemen terningkast fire, og skrev: «Filmen er fengslende og av svært god kvalitet. Desssverre forblir mange av de parallelle historiene kun løse tråder.» (Les hele anmeldelsen av filmen her.) Gentlemen omhandler karakteren Klas som møter det fascinerende multitalentet Henry Morgan. Som Henrys venn blir Klas dratt inn i en helt ny, mystisk og nokså skummel verden.

I Island sitt bidrag Virgin Mountain (orginaltittel: Fúsi) møter vi mannen Fúsi. Livet har på mange måter løpt i fra han. Han bor fortsatt sammen med moren sin, og har aldri vært utenfor Island – enda en jobber på flyplassen. Men så skjer det endringer da han møter den bedårende Sjöfn. Filmen er regissert og skrevet av Dagur Kári.

They Have Escaped (originaltittel: He ovat paenneet) er Finlands nominerte film. Filmen er regissert av J.-P. Valkeapää, og er et oppvekstdrama som skildrer hvordan to tenåringer legger ut på en roadtrip sammen.

Den prestisjefylte Nordisk råds filmpris er på 350.000 danske kroner, og gis til en film som utmerker seg ved sin høye kunstneriske kvalitet og sterke forankring i den nordiske kulturen, hvilket vi tydelig kan se hos flere av de nominerte.

Målet med prisen er blant annet å styrke det nordiske kulturfellesskapet og utvikle Norden som et kulturelt hjemmemarked.

Hvis du ikke allerede har fått med deg alle de fem nominerte på kino er det ingen grunn til å fortvile. Lørdag 24. oktober og søndag 25. oktober arrangerer Norsk filminstitutt (NFI) Nordisk filmhelg. Der vil de fem nominerte filmene bli vist, og det blir samtaler med gjester fra både foran og bak kamera. Visningene er på Cinemateket i Oslo.

Vinneren av Nordisk råds filmpris offentliggjøres på Nordisk Råds sesjon i Reykjavik 27. oktober 2015.

Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMOMTALE
31. august 2015
Ann Mari Nettum
Ann Mari Nettum @https://twitter.com/amnettum https://www.facebook.com/amnettum

Redaksjonsassistent, journalist og anmelder for KINOMAGASINET og VIDEOMAGASINET

Relaterte sakerKino

Siste saker fra FILMOMTALE

«Den største forbrytelsen»-regissøren om det å lansere storfilm mens flere storkinoer er stengt

Veronica Karlsen22. desember 2020
Les mer

Filmjubilanten: 35 år siden Back to the Future

Matias Kjølstad20. juli 2020
Les mer

Disney-Pixar med første åpent skeive figur i animasjonsfilm

admin24. februar 2020
Les mer

Flere miniteasere fra Super Bowl 2020: Black Widow og tre Disney+serier

Matias Kjølstad5. februar 2020
Les mer

Ane Dahl Torp roses i Sundance

admin29. januar 2020
Les mer

Kald mottakelse for nye Turist

admin28. januar 2020
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

Redaksjonsassistent: Christian Høkaas.

I redaksjonen: Bjørn Harald L. Sønsthagen, 
Katrine Wang Svendsen
, Torbjørn Grav
, Marcus Patai
, Preben Lillebø Rongve, 
Matias Kjøstad, 
Torunn Sola,
Stina Ueland, 
Joachim Eikeri
, Rolf Einar Hammerås, Trond Sätre, Eren Gudny og Kaisa Waldenstrøm Breiland

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

KINOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • Go west! Vi tar en titt på westernfilm-sjangeren
    FILMHISTORIKK21. april 2021
  • Kinoteknisk selskap skylder ca. to millioner kroner. Begjært konkurs av Skatteetaten
    KINOLEVERANDØR21. april 2021
  • Anmeldelse: Det finnes ingen djevel
    ANMELDELSE20. april 2021
  • Seks nye norske dokumentarer til Haugesund
    FESTIVAL20. april 2021

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Teknologi Video DVD Blu-ray VOD trailer drama film action Disney Fremhevet Netflix Marvel skrekk spenning Star Wars thriller superhelt komedie eventyr krim grøsser spillefilm dc Skrekkfilm Oscar animasjon

© 2013-2020 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Disney med ny nesestyver overfor kinoene
    KINOBRANSJEN24. mars 2021
  • Warner Bros. går tilbake til kinoene i 2022
    KINOBRANSJEN25. mars 2021
  • Ny trailer: Fast & Furious 9
    TRAILER16. april 2021
  • Anmeldelse: Finny & Leah – Den hemmelige øya
    ANMELDELSE26. mars 2021
  • Go west! Vi tar en titt på westernfilm-sjangeren
    FILMHISTORIKK21. april 2021
  • Kinoteknisk selskap skylder ca. to millioner kroner. Begjært konkurs av Skatteetaten
    KINOLEVERANDØR21. april 2021
  • Anmeldelse: Det finnes ingen djevel
    ANMELDELSE20. april 2021
  • Seks nye norske dokumentarer til Haugesund
    FESTIVAL20. april 2021
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Prometheus 2 blir Ridley Scotts neste film
Her er Norges Oscarkandidat