• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    • Anmeldelse: Munch
    • Sært, spesielt og superbra: The Banshees of Inisherin
    • Anmeldelse: Babylon
    • Anmeldelse: La elva leve
  • KINOBRANSJEN
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
    • Filmweb har rundet 25 år. Her er historien om dette unike norske nettstedet.
    • Er over kneika, men fortsatt utfordrende
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

NYTT OM NAVN

NCG-sjefen vil unngå at det går til helsike

BEST I TEST: Europeisk kinobransje kåret adm. direktør Jan Bernhardsson i Nordic Cinema Group (NCG) til «2015 International Exhibitor of the Year» under kinobransjens europeiske storstevne, CineEurope, under en gallamiddag torsdag 25. juni 2015 i Barcelona i Spania. Foto: Sigurd Moe Hetland, KINOMAGASINET ©
NCG-sjefen vil unngå at det går til helsike
John Berge
6. august 2015

BARCELONA: – Jeg tror det gjelder for oss å se hva vi kan bruke til vår fordel og ikke minst: like den nye teknikken. Sitter vi i baksetet og skriker at det er farlig så kommer det til å gå til helsike!

Klar tale fra Jan Bernhardsson – administrerende direktør i Nordic Cinema Group (NCG) – som ble kåret til «2015 International Exhibitor of the Year» under kinobransjens europeiske storstevne, CineEurope 2015, tidligere i sommer.

– Det finnes bare ett ord for det: Veldig trivelig! sier Bernhardsson til KINOMAGASINET, som møtte ham i Barcelona.

– Når man får slike utmerkelser, har man respekt for det. Det kjennes veldig bra!

SAMLET VENNENE

Alle Jans venner og kolleger var der, de fleste:

– Ja, vi har hele styret og kollegene her. Vi er et 30-talls stykker. Vi fikk det beste bordet foran scenen!

USÅRLIG BRANSJE?

– Dette virker som en bransje med stor optimisme, tross trusler. Men ingen snakker om piratkopiering, ulovlig streaming med videre, og ingen snakker om Video On Demand. Lever kinobransjen litt i sin egen boble og føler seg usårlige?

– Det er ganske farlig å tro at man er usårbar, men vi lever nok noe frikoblet fra hjemmeunderholdning. Vi er ute av hjemmet og vi trigger mennesker til å gå ut av hjemmene sine, så det er omtrent som du driver restaurant, så er du ikke urolig over at folk kjøper nytt kjøkken eller driver du kafé, så er det ikke samme sak om folk kjøper dyre kaffemaskiner hjemme. Jeg tror et sted at vi på den måten har en annen unik opplevelse, det er det som kinodrift går ut på. Men for våre kolleger, for filmleverandørene, er dette viktig. De har ikke helt lykkes med å få VOD til å fungere som forbrukerne aksepterer.

– Men noe fungerer jo – abonnementsbasert VOD som Netflix, Viaplay, HBO?

– Jo, men det er som betalings-TV.

– Du nevnte iPhone og iPad i din tale. Det har endret vanene. Så har du alle de ulovlige nettsidene hvor filmen er tilgjengelig før de kommer på kino? Dette er en virkelighet.

– Selv om utviklingen går fort kan vi ikke bare sitte stille og tro at vi er usårbare. Vi må også benytte oss av den nye teknikk på riktig måte for vår del. Sett fra Nordic Cinema Group har vi vært tidlige med å investere i ulike typer av nettverk for å opprettholde kommunikasjonen med kundene. Vi vil være på alles smarttelefoner, bare et klikk unna. Det skal være lett å kjøpe billetter og vi skal ha kjøpsutløsende annonser for kundene. Jeg tror det gjelder for oss å se hva vi kan bruke til vår fordel og ikke minst: like den nye teknikken. Sitter vi i baksetet og skriker at det er farlig så kommer det til å gå til helsike»!

VOD
– Det har vært tester Super Tickets hvor du selger merverdi med VOD sammen med kinobillettene?

– Vi har studert den type forretningsmodeller, men ser ikke at det finner nok forbrukermassen i Norden for å gjøre dette med en vettig marginal. Du må skape plattformer for å levere dette.

– Føler dere at varemerkene dere har som folk også kan forbinde med at de får film også på andre enheter, enn bare på kinoen?

– Det er vel mulig på lang sikt. Men akkurat nå fokuserer vi på å levere en bra opplevelse fysisk. Vi har brakt varemerket over på SF Anytime, som jeg har vært styreleder for i ti år. Vi ser at lokale VOD-tjenester har et problem sammenlignet med globale. Det blir et for lite marked å utvikle seg på. Man får ikke avkastning for investerigen man gjør. Det er også vanskelig for en lokal søkemotor å konkurrere med Google. Det er det samme som et lokalt VOD-selskap har vansker med å konkurrere med Netflix.

– Bransjen er opptatt av å fokusere på kvalitet. Men som forbruker i Norge finner jeg ingen informasjon om når filmene vises f.eks i 2K eller 4K. Dette er jo nå det store innen hjemmeunderholdning. Du har 4K/UHD-TV-er og Netflix gir 4K. Det kommer også et nytt fysisk 4K-format og High Frame Rate og High Dynamic Range i alt godt, nytt hjemmekinoutstyr. Burde ikke kinobransjen i Norden vært flinkere til å fortelle kundene når dere viser 4K og hva gjør dere nå som også dette blir tilgjengelig hjemme i stor skala?

– Det er en bra tanke. Dette skal vi se direkte på hvordan dette skal kommuniseres.

– Hva har de nye eierne medført overfor dere?

– Ingenting ennå. Salget skjedde i juli. Vi skal ha et møte med dem i august. Bonnier er jo med videre, men Bridgepoint kommer altså inn senere.

TALEN

I sin takketale sa NCG-sjefen blant annet dette:

Det er en stor ære å være her og motta denne prisen. Jeg er stolt over over vår innsats. Men jeg er bare frontfiguren. De som fortjener denne prisen er våre tusen ansatte. Til alle studio og distributører som fortsetter å gi oss gode filmer: takk!

Jeg husker første gang så en film. The Jungle Book – atmosfæren og følelsen. I dag, nesten 50 år senere, kan jeg ikke glemme den. Den har guidet meg gjennom årene i bransjen. Det er det jeg vil gi kundene våre.

Det er fascinerende å stoppe et sekund i den digitale stormen og reflektere over kinoopplevelsen. Den skinner som et lys i mørket. Vi fikk iPhone i 2007 og iPad i 2010. Nå bruker «alle dette». Transformative endringer må sees som muligheter. Vi må jobbe mer sammen og bruke endringene til vår fordel. «Divided we fall, united we stand.»

Prisen gir motivasjon til videre!

MED NORDMANN: Jan Bernhardsson (t.h.) sammen med den norske toppsjefen TOPPSJEFER PÅ REKKE OG RAD: Sjefer i SF Bio fra 1984 og frem til i dag. F.v. Lennart Gabrielsson, Per Tengblad, Jan Bernhardsson (dagens direktør) og Torsten Larsson. Foto: Sigurd Moe Hetland, KINOMAGASINET ©
Jan Bernhardsson (t.h.) sammen med den norske toppsjefen, Ivar Halstvedt. Foto: Sigurd Moe Hetland, KINOMAGASINET ©
KINOMAGASINET © PRESTISJETUNG PRIS: «2015 International Exhibitor of the Year» gikk til adm. direktør Jan Bernhardsson i Nordic Cinema Group (NCG) under kinobransjens europeiske storstevne CineEurope 2015. Foto: Sigurd Moe Hetland, KINOMAGASINET ©
Relaterte sakerKino
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
NYTT OM NAVN
6. august 2015
John Berge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerKino
  • NCG med nytt billettsystem 27.06.2015
  • Årets internasjonale kinokjede er NCG 24.03.2015
  • Ny eier av Nordic Cinema Group 28.04.2015
  • Vue er interessert i Nordic Cinema Group 20.03.2015
  • Her er Nordic Cinema Group AB 08.05.2013
  • SF Bio åpner IMAX i Stockholm 15.05.2014
  • SF Bio stanset reklamefilm for Sverigedemokratene 01.05.2014
  • SF Bio med ny kino i Gøteborg 03.02.2014
  • Videvox leverte til SF Bio 07.12.2013
  • SF Bio og Finnkino fusjonerer 18.03.2013

Siste saker fra NYTT OM NAVN

Nå blir det ledig kinosjefjobb i Kristiansand

John Berge30. november 2022
Les mer

Ny kinosjef i Lakselv

admin14. oktober 2022
Les mer

Nærmere 100 søkte på jobben. Svenske Karin fikk den.

John Berge7. oktober 2022
Les mer

«I am no longer your father!» Darth Vader-stemmeskuespilleren takker for seg

Matias Kjølstad26. september 2022
Les mer

Nå er det Robert som skal gi råd

John Berge5. juli 2022
Les mer

Bruce Willis er syk og pensjonerer seg fra skuespillerkarrieren

John Berge30. mars 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Katrine Wang Svendsen,Matias Kjølstad, Magnus Meling.

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

Siste nyheter

  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023
  • KINOMAGASINET 8•2022
    MAGASINET5. januar 2023
  • De lystige skurkene i Sherwood-skogen
    FILMHISTORIKK16. januar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • LA ELVA LEVE – fakta eller fiksjon?
    REGISSØRINTERVJU3. februar 2023
  • Skuffende, svak og lite fengende thriller: Knock at the Cabin
    ANMELDELSE1. februar 2023
  • Anmeldelse: Munch
    ANMELDELSE31. januar 2023
  • Stevens Spielbergs fabel
    31. januar 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Hollywood Film ser til USA
Her er Skeies nye kinomann