
Dette er strategiene til de største kinokjedene.
USAs (og verdens) største kinokjede, AMC, skulle åpne en del av kinoene sine 15. juli – i alt 450 i USA. Nå har de utsatt denne startdatoen til 30. juli.
Men grunnet utsettelsen av både Tenet (fra 14. juli, til 31. juli og nå 14. august) og Mulan (fra 24. juli til 21 august i USA), har AMC utsatt. En annen årsak er en økning i COVID-19-smittede i flere stater i USA.
AMC, som også eier ODEON med drift i blant annet Storbritannia og Norge, er pr. skrivende stund kun åpent i ett land – Norge.
AMC har lagt opp til strenge rutiner i forbindelse med gjenåpningen.
Alle ansatte skal i USA ha masker på seg, temperaturen deres skal sjekkes foran hvert skift, m.v. Ifølge AMC-sjef Adam Aron har selskapet investert millioner av dollar i utstyr, herunder et nytt «high tech» luftrensefilter-system for kinoene.
Hos AMC i USA blir det også tvungen bruk av masker for alle kinokundene. Opprinnelig sa AMC at de ikke ville bli dratt inn i en politisk debatt omkring bruk av masker, eller ei, men det var akkurat det som skjedde da kjeden sa at masker ikke var påbudt. Kort tid etter meldte AMC at alle kinokunder må bruke masker hvis de skal se film på kinoene deres når de gjenåpner. Også konkurrenten Regal Cinemas påbyr det samme når de gjenåpner.
«Vi legger ekstraordinære ressurser inn i vår plan for å drive kinoene våre med en hyperdedikasjon til tryggheten og helsen til våre gjester,» har Aron uttalt.
Medieanalytiker Michael Pachter fra Wedbush Securities sier til Media Play News at han tviler på at publikum har det travelt med å dra på kino igjen.
I Storbritannia kan kinoene som ønsker åpne igjen fra 4. juli 2020. Der vil AMC-eide ODEON starte opp igjen fra dag én, mens konkurrentene Vue og Cineworld åpner 10. juli. Men tirsdag 30. juni melder Cineworld at de utsetter til 31. juli. Alt er i bevegelse og usikkert i markedet grunnet nedstengningene.
UK Cinema Association har lagt opp til strenge retningslinjer.
Men ansatte hos Cineworld mener de ikke er strenge nok og mener både ansatte og kunder bør ha på seg ansiktsmasker.
Facebook
RSS