
- Norgespremiere: 27.11.2015
Originaltittel: By the Sea
Sjanger: Drama / Romantikk
Skuespillere: Angelina Jolie Pitt, Brad Pitt, Sarah Naudi, Niels Astrup, Mèlanie Laurent, Melvil Poupaud
Regi: Angelina Jolie Pitt
Manus: Angelina Jolie
Nasjonalitet: USA
Språk: engelsk
Distribusjon: United International Pictures
Produksjonsår: 2015
Lengde: 2 t. 2 min.
Aldersgrense: Tillatt for alle
Angelina Jolie Pitt går fra å regissere det noe mislykkede krigsdramaet Unbroken (2014) til å for tredje gang innta regissørstolen. Denne gangen med By The Sea. Her har hun i tillegg både skrevet og produsert filmen, samtidig som hun har en av hovedrollene.
– Regissøren var veldig fokusert. Skuespillerinnen var ustabil. Og forfatteren var dypt forvirret, sier Jolie Pitt om seg selv i et intervju med Vogue.
Jolie Pitt skrev By the Sea etter at hennes mor, Marcheline Bertrand, døde av kreft for åtte år siden. Jolie Pitts karakter i filmen er veldig løst basert på hennes mors liv.
Filmen er inspirert av 60 –og 70-talls Europeisk film og teater og scenesatt i Frankrike på midten av 1970-tallet. Jolie Pitt sier til Collider at hun blant annet valgte denne tidsepoken for å fjerne seg fra teknologiske distraksjoner som man finner i nåtiden, slik at hun heller kunne fokusere på følelsene karakterene går gjennom.
Familien Pitt reiste sammen til øya Gozo for å bruke et år på innspillingen av By the Sea.
– Det var bryllupsreisen vår, forteller Jolie Pitt til Vogue.
For første gang siden Mr. og Mrs. Smith (2005) skal hun igjen spille mot sin ektemann Brad Pitt. Det berømte kjendisparet spiller et ektepar i krise. Pitts karakter, Roland, er forfatter, mens Jolie Pitt spiller Vanessa, en forhenværende danser. De ankommer et idyllisk Fransk feriested, der de gjør seg kjent med andre reisende samtidig som paret må ta tak i egne problemer. By the Sea blir promotert som et dypdykk i menneskelige emosjoner. I traileren til filmen får vi et innblikk i Jolie Pitts karakter som dypt traumatisert, pillepoppende og suicidal, mens hennes motpart strever med å nærme seg sin kone.
– Dette er en historie om et forhold avsporet på grunn av tap, kjærlighetens urokkelighet, og veien til helbredelse og aksept, sier Jolie Pitt til Collider.
Filmfotograf Christian Berger har for det meste filmet By the Sea med naturlige lyskilder. Han sier til Entertainment Weekly at han ønsket å utnytte eksisterende lys med en serie reflektorer for å skape et varmere, mindre distraherende miljø.
– Det forandrer arbeidsmetodene på settet for både regissøren og skuespillerne, og fremhever også tidsepoken og atmosfæren, sier Berger til EW.
Traileren avslører et intimt drama, der Jolie Pitts utførelse kan minne om bemerkelsesverdige skuespillprestasjoner – som hun tidligere har vist oss i blant annet Girl Interrupted (1999), som ga henne en Oscar for beste birolle, og Beyond Borders (2003). Hun har overbevist før, og kanskje er det på tide at hun igjen viser hvorfor hun er en av de største stjernene i Hollywood.
Det er i følge Donna Langley, Styreformann i Universal Pictures, grunn til å tro at vi kan bli overrasket over dette noe ambisiøse prosjektet til Jolie Pitt/Pitt.
– Angie og Brad har laget en intim juvel av en film som vil overraske folk og som leverer en opplevelse de kanskje ikke ville forventet fra dem, sier Donna Langley til Collider.
Dette er noe helt annet enn Jolie Pitt har vist oss tidligere, og med så mange ulike roller i sitt eget prosjekt blir det spennende å se om hun har klart å sjonglere dem på en måte som evner å trekke publikummet med inn i hennes verden.
Filmen har premiere på norske kinoer 27.11.2015
Facebook
RSS