• Nyheter
  • ANMELDELSER
  • KINOBRANSJEN
  • LES MAGASINET DIGITALT
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
KM
  • Nyheter
  • ANMELDELSER
    • Anmeldelse: The Dam
    • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    • En trygg og blodig oppfølger: Scream VI
    • Anmeldelse: Saint Omer
    • Anmeldelse: The Mandalorian: sesong 3 – episode 1: The Apostate
  • KINOBRANSJEN
    • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    • Kinoklubben har nådd en stor milepæl
    • Flere nye abonnenter på KINOMAGASINET på nyåret 2023
    • Kun Dolby-utstyr i Altas nye kinosal
    • ODEON slo kinodagrekorden fra 2019
  • LES MAGASINET DIGITALT
    • KINOMAGASINET 8•2022
    • KINOMAGASINET 1•2022
    • SPESIALBILAG: Lange flate ballær III
    • Et abonnement gir deg gratis digitalversjon og bladet tilsendt i Posten
    • Beskyttet: KINOMAGASINET 6•2021
  • Om oss
  • Kontakt
  • LEDIG STILLING
  • Facebook

  • RSS

NYTT OM NAVN

Mindy Kaling er kjerringa mot Hollywood-strømmen

Mindy Kaling, her avfotografert i Los Angeles, etablerte seg på TV-skjermen på 2000-tallet. Foto: AP.
Mindy Kaling er kjerringa mot Hollywood-strømmen
Emil L. Mohr
25. juli 2019

Fakta om Late Night

  • Amerikansk dramakomedie fra 2019
  • Manus: Mindy Kaling
  • Regi: Nisha Ganatra
  • I rollene: Emma Thompson, Mindy Kaling, John Lithgow, Hugh Dancy, Amy Ryan, m.fl.
  • Lengde: 1 t. 42 m.
  • Aldersgrense: Tillatt for alle
  • Norgespremiere: 2. august

Mindy Kaling beviser at det finnes et sted i Hollywood for voksne minoritetskvinner. Nå inviterer hun kinopublikum inn i skravleshowkulissene.

«Metoo» og «Time’s Up» eller ei: Når kvinner har passert en viss alder, er det ennå langt mellom de kjøttfulle Hollywood-jobbene. Bedre blir det ikke av at vedkommende har «etnisk» blod i årene.

Asiatiskættede Mindy Kaling (40) er dama som lykkes likevel. Etter å ha etablert seg på TV-skjermen, er hun nå klar som manusforfatter og hovedrolleinnehaver i dramakomedien Late Night (norgespremiere 2. august) – attpåtil som relativt nybakt mamma.

Prosjektet bare tvang seg fram, forteller hun når vi møter henne i London.

– Jeg jobbet åtte år med The Office og seks med min egen serie. Grunnen til at jeg ville lage denne filmen, var at jeg hadde en masse ideer og figurer i hodet som jeg ikke fikk brukt der, sier Kaling.

– Et slikt utgangspunkt er vidunderlig å ha. Når du skriver på oppdrag, må du vri hjernen. Desto lettere gled det her, fordi jeg simpelthen følte jeg «måtte» skrive.

Droppet offerrollen
Kaling spiller newyorkeren Molly, som blir ansatt – på «innvandrerkvoten» – som tekstleverandør i et skravleshow. Miljøet er hvitt og mildt sagt maskulint, bortsett fra at verten er smått kriserammede Katherine (Emma Thompson).

Selv om Kaling innrømmer at hun ønsket å belyse kjønnsmønstre og stigmatisering, ville hun ikke at moralen skulle bli overtydelig eller -forenklet.

–Jeg var ikke interessert i å lage en film der skikkelsene våre var «ofre» for gutta. Og jeg ville at også fyrene skulle være tredimensjonale skikkelser som utvikler seg underveis, understreker hun.

– Jeg antar at det skapes forventninger om et «anti-mann-budskap» når filmskaperen er indisk og nøkkelpersonene er jenter – hvilket er langt fra sannheten. Vi elsker mennene våre og skuespillerne som gestalter dem. Men jeg tenkte at å avslutte med et fungerende operativt kveldsprogram, ledet av en kvinne, borget for et fint budskap.

Mindy Kaling er både manusforfatter og nøkkelrolleinnehaver i Late Night, som får norgespremiere 2. august. Foto: AP.

Letterman-inspirert
Kaling røper at hun var direkte inspirert av en av David Lettermans mest famøse opptredener: Da han i 2009 sto fram, i beste sendetid, med at han var blitt forsøkt utpresset etter en utenomekteskapelig affære.

– Jeg husker jeg syntes det var veldig modig av ham, og sikkert veldig skremmende. Disse øyeblikkene hvor offentlige profiler gjør seg sårbare, er kjempefascinerende for meg. Det var en av tilleggsgrunnene til at jeg skrev manuset, sier Kaling.

– Noe av det deiligste du får se på fjernsyn, er når en underholder slipper deg inn i det egentlige livet sitt. Selv på snakkeshow spiller de nemlig en versjon av seg selv. Det er deres navn, men de øser ytterst sjelden av noe personlig, påpeker hun.

Stor Emma-ståhei
I Late Night er det Katherine som er utro. Kaling får ikke skrytt nok av den doble Oscar-vinneren Thompsons evner til å skildre kvalene hennes.

– Hver dag med og hver epost fra henne var en gave. Jeg hadde så mye å lære av Emma som både skribent og performer, erkjenner hun med et nikk til en filmografi som inkluderer Fornuft og følelser, Resten av dagen og Stor ståhei for ingenting.

– Folk flest er heldige hvis de får én slik i løpet av karrieren. Siden lager de åtte-ti heller pinlige filmer, og så glemmer du dem. Emma har aldri gjort det. Det hjelper å ha med en sånn kapasitet når du har skarve 25 døgn og 11 millioner dollar til rådighet. Det var imponerende å se stå-på-viljen hos en som har tjent Harry Potter-penger og strengt tatt ikke trengte jobben.

Mindy Kaling finner jobb som tekstleverandør i filmen. Til venstre: Reid «Tom» Scott. Foto: AP.

Ikke arbeidsnarkoman
For sin egen del vedgår Kaling at hun er i ferd med å få et ambivalent forhold til jobb. Derfor tviler hun på om hun noen gang vil bli like yrkesskadd som enkelte av Mollys kolleger.

– Jeg har en datter på halvannet år, konstaterer hun gledestrålende.

– Nå som hun er på banen, vil jeg at arbeidet mitt skal bety noe. Hvis det først skal ta meg bort fra henne, må det liksom være viktig nok. (NTB)

Relaterte sakerForsidenhollywood
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
NYTT OM NAVN
25. juli 2019
Emil L. Mohr

Frilansjournalist basert i London

Relaterte sakerForsidenhollywood

Siste saker fra NYTT OM NAVN

Nå blir det ledig kinosjefjobb i Kristiansand

John Berge30. november 2022
Les mer

Ny kinosjef i Lakselv

admin14. oktober 2022
Les mer

Nærmere 100 søkte på jobben. Svenske Karin fikk den.

John Berge7. oktober 2022
Les mer

«I am no longer your father!» Darth Vader-stemmeskuespilleren takker for seg

Matias Kjølstad26. september 2022
Les mer

Nå er det Robert som skal gi råd

John Berge5. juli 2022
Les mer

Bruce Willis er syk og pensjonerer seg fra skuespillerkarrieren

John Berge30. mars 2022
Les mer
KM

KINOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfs vei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Anne Helen Houg, Christian Høkaas, Iver Neset, Joachim Eikeri, Joakim Rekaa, Jon S. Olsen, Katrine Wang Svendsen, Magnus Meling, Matias Kjølstad, Terje Thomassen og Torunn Sola

http://loans-cash.net

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

KINOMAGASINET arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. KINOMAGASINET er medlem av Norsk Tidsskriftforening og Fagpressen.

KINOMAGASINET er medlem av
Fagpressen

Siste nyheter

  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023

Aktuelle tema på Kinomagasinet

Forsiden Kino Anmeldelse Video Teknologi VOD DVD Blu-ray trailer drama film Kinobransjen action Disney Magasinet Digitalt abonnement Marvel skrekk Fremhevet Netflix thriller Star Wars spenning superhelt komedie Skrekkfilm Festival animasjon eventyr krim

© 2013-2023 JB Forlag. KINOMAGASINET.no startet 26. april 2013. Det trykte magasinet startet opp i august 2012, under navnet HIGH-DEF og skiftet navn til KINOMAGASINET i januar 2014.

Scroll for more
Tap

Sidebanner 1

  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Pur film-magi fra Sam: Empire of Light
    ANMELDELSE20. februar 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • 20 år med elleve norske filmer som solgte over 500.000 kinobilletter
    STATISTIKK21. februar 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Filmdistributørene hedret Vega Scene 
    KINOBRANSJEN16. mars 2023
  • Kinosjefene hedret sine 2022-favoritter
    FILMPRIS16. mars 2023
  • Anmeldelse: The Dam
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Anmeldelse: Ung pike på den irske landsbygda – The Quiet Girl
    ANMELDELSE15. mars 2023
  • Skeie gir gass, ansetter flere og har fått ny salgssjef. – Scenemagasinet says:

    […] Skeie med Nordisk Film-kontrakt […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Norsk billettsystemselskap med nye vyer […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Flere forbedringer fra DX […]

  • Sønn av DX-gründeren overtar ledelsen av firmaet – Kulturhusmagasinet says:

    […] Filmprogrammering på nett fra DX […]

Sidebanner 2

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Sidebanner 6

Sidebanner 8

Sidebanner 10

Sidebanner 11

Sidebanner 12

Sidebanner 13

Sidebanner 14

Sidebanner 15

Edelh Ingebrigtsen fra kino og kultur til museumsdrift
Vegard Urke tilbake i kinobransjen